Slávna hra so stoličkami sa začína. Deti krúžia okolo radu stoličiek. Hneď ako sa hudba zastaví, každé dieťa sa ponáhľa sadnúť si na stoličku. Mal alebo mala by si sadnúť prvý(-á), aj keď to znamená, že bude ostatných strkať alebo niekto zo stoličky spadne. Dieťa, ktoré zostane navyše bez stoličky, odchádza z hry a je smutné a cíti, že nie je dosť dobré. Ostatní sú šťastní, že už vypadlo.
Aké postoje si rozvíjajú naše deti hraním takýchto hier? Sebeckosť, radosť z chýb druhých alebo pocit odmietnutia, zbytočnosti a toho, že nie je taký dobrý ako ostatní. Ako môžeme od našich detí očakávať, že sa budú s ostatnými deliť a zaujímať sa o nich, že k nim budú láskaví a nápomocní, že budú navzájom spolupracovať a dokonca sa pre ostatných obetovať, ak im dovolíme hrať takéto hry?
Skúste si predstaviť, čo by sa stalo, keby sa naše deti hrali iným spôsobom. Keď hudba zastane, deti si musia navzájom pomôcť nájsť prázdnu stoličku. Ako sa počet stoličiek zmenšuje, stále viac detí sa musí o stoličky podeliť s tými, ktorým nezvýšili. Niekedy bude na jednej stoličke sedieť aj štyri až päť detí. Takto budú všetky deti cítiť, že prostredníctvom spolupráce dosiahli niečo veľkolepé. Nikto sa necíti byť opustený. Nikto necíti, že by druhým nestačil.
Ak si myslíte, že táto verzia hry nie je pre deti taká zaujímavá alebo zábavná ako tá pôvodná, potom to sami vyskúšajte a uvidíte výsledok! Videl som, aké sú deti nadšené, keď hrajú túto verziu hry. Musíme si uvedomiť, že súťaživé prostredie nie je to najlepšie prostredie pre pokrok a rozvoj. Kooperatívne prostredie podporuje učebný proces, rozvoj a skutočné šťastie. Deti, ktoré hrajú kooperatívne a konštruktívne hry pociťujú hlboký pocit šťastia a spokojnosti. Po väčšine hier môže nasledovať vážna diskusia o hre a o tom, čo sa deti naučili.
Všetky hry v knihe s názvom: Konštruktívne a zmysluplné hry, ktorú vám chceme dnes predstaviť
sú vymyslené tak, aby deťom pomáhali učiť sa a napredovať plánovaným a zmysluplným spôsobom. Deti sa pomocou týchto hier naučia mnohé nové cnosti a vlastnosti. Naučia sa správať sa k sebe ako vznešené ľudské bytosti a rozvinú si postoje, ktoré napomáhajú vytvoreniu pokojného a milujúceho sveta.
Hry v tejto knihe sú vzorkami a po nejakom čase budete schopní upraviť takmer každú súťaživú hru na kooperatívnu. Keď začnete tieto hry používať, mali by ste si dávať pozor, aby ste nepodľahli pokušeniu urobiť z nich súťaživé hry. Ani by ste nemali dovoliť deťom, aby boli súťaživé. Časom sa všetci naučia spolupracovať, pretože táto vlastnosť je v súlade s pravou povahou ľudskej bytosti.
Hoci deti počas týchto hier nesúťažia, povzbudzujeme ich, aby zlepšovali svoje výkony a dosahovali výborné výsledky. Väčšina hier sa dá opakovať a deti môžu porovnávať svoje výkony so svojimi predošlými pokusmi. Napríklad pri SPOLOČNOM SKOKU DO DIAĽKY môžete zmerať vzdialenosti, ktoré deti naskákali spolu a porovnať ich so skoršími vzdialenosťami. Takýmto spôsobom deti „súťažia“ sami so sebou a zároveň sa snažia byť vynikajúce.
Knižku Konštruktívne a zmysluplné hry si môžete kúpiť TU
Ano, Juraj, v suvislosti so sektami sa vzdy hovori o obetiach a ziskavani penazi a slubovani nemozneho…. ty mas s nimi osobne skusenosti? Ak nie, uved aspon zdroj svojich informacii…. ak je to tlac, treba to brat s rezervou. Aspon ja to tak robim…. nesudim, ak o niecom mam len sprostredkovane informacie.
Baha’i sticka sekta je na Slovensku pritomna a dokonca sa im dari celkom dobre infiltrovat do spolocnosti. Idu na to velmi rafinovanymi sposobmi a uz maju zabezpecene aj sposoby odchytavania a kasirovania obeti. Ziskavaju si prachatych rodicov cez ich deti, ktorym ponukaju alternativne sposoby vyucby v predstave, ze deti dostavaju to najlepsie vzdelanie.
Ahojte, podľa všetko záleží na celkovom prístupe. Aj tá najúžasnejšia hra, môže úblížiť dieťaťu, ak sa druhí k nemu budú chovať spôsobom”Fúúúúj”. Ale tá spolupráca má naozaj niečo do seba. Myslím, že napriek tomu , že jeto “sektár” jeho názor je zaujímavý.
Aj ked ja tiez preferujem spolupracujuce hry a knihu som si objednala, tiez sa zastavam sutazivych hier typu stolickova: deti sa podla mna ucia, ako sutazit a zaroven byt ferovy, ako zagratulovat vitazovi, ako sa zmierit s prehrou, ako sa nevysmievat porazenym, ale ich povzbudit,a tiez dava vyniknut konecne aj inym ako detom s dobrou pamatou. Vacsinou tu vyhravaju ti mensi, tensi, utlejsi a aj ti maju pravo pocitit uspech.
AHoj Milan. Musím povedať, že ma tvoje zistenie dosť prekvapilo. Naozaj ma nenapadlo hľadať takéto súvislosti. Nepátrala som po histórii autora, ani po vydavateľovi, jednoducho sa mi zdala tá príručka “použiteľná” . Ale rada sa nechám poučiť. Ak nájdete na tejto stránke niečo, čo by mohlo morálne uškodiť rodičom, ktoí majú zaujem orientovať sa, poučiť sa… dajte mi prosím vedieť. Ďakujem.
Milan, co je to, skryte propagovat sektu? Uverejnit clanok, ktory napisal clen nejakej sekty (hoci – ktovie ci to je pravda, popisalo sa uz kdeco)?
Vies, ja som si len vsimla, ze ak sa niekomu nepaci nejaka skupinka ludi, oznaci ju nalepkou sekta…. pritom ani vo vacsine pripadov nevie, co slovo sekta znamena… Ja netvrdim, ze toto je ten pripad… ale tento clanok je len vyjadrenim urciteho nazoru, naco okolo neho robit bububu…
Podla mna aj sutazive hry maju svoje miesto medzi hrami , vo vychovnom a vzdelavacom procese a ak su vhodne pouzite mozu byt uzitocne. Vo vacsine z nich nejde len o sutazivost, ale aj o rozvoj napr. motoriky, orientacie v priestore, reflexov… Zdrava sutazivost a vediet prehravat tiez nie je na skodu.
Skúsil so si zistiť nejaké informácie o autorovi / Jabbar Eidelkhani / a vyšli mi zaujímavé suvislosti …ohľadom sekty Baha`i.
Je mi jedno, kto v čo verí.
Ale v tom texte tie myšlienky a manipuláciu cítiť.Dúfam,že bábetko nepropaguje skryte nejakú sektu.
Je to zaujímavé.A vcelku dobre premyslené.
V tom článku je ale manipulácia.Pozor!
Citujem:”Ani by ste nemali dovoliť deťom, aby boli súťaživé. Časom sa všetci naučia spolupracovať, pretože táto vlastnosť je v súlade s pravou povahou ľudskej bytosti.”
Ak niekto nespolupracuje, ale je súťaživý,tak nie je v súlade s pravou povahou ľudskej bytosti?
Kto to tvrdí?
Kto sa hrá na boha?