ZDRAVIE.sk Šport7.sk Rodinka.sk
Internet.sk
ĽudiaĽuďom.sk Fony.sk ephoto.sk Dnes24.sk
VychovávameVychovávame

Ako deti učiť hodnotám – odhodlanie, ohľaduplnosť, láska

 Andrea Biela   19.03.2018   0

Ukazovať deťom, že vaša rodina má nejaké hodnoty, hovoriť s nimi, prečo sa vám zdajú dôležité - na to nikdy nie je príliš skoro.

Shutterstock

 

Hodnoty ako láska, spravodlivosť, ohľaduplnosť, pravdovravnosť isto nie sú zbytočné.

Odhodlanie

Povzbuďte deti, aby prijali výzvu.

Päťročný Duško ukázal svojej mame kresbu, ktorú urobil svojimi novými voskovkami. „Je to veľmi svetlé a farebné. Dobrá práca!“, povedala mama. Duško bežal do svojej izby, načmáral nový obraz a priniesol ho mame, aby ho pochválila, a potom ďalší a ďalší.

„Každý bol už len slabší a slabší, väčšia čmáranica“, povedala mama. „Nevedela som, čo mu mám povedať.“

Vhodná reakcia by mohla byť: „Duško, tieto kresby nie sú také starostlivo urobené, ako tá prvá. Ako si si dal pri nich záležať?“

Shutterstock

 

Rozhodnosť je hodnota, ktorej môžete učiť deti od najútlejšieho veku. Najjednoduchší spôsob je, že sa vyhnete nadmernému chváleniu a ponúknete dieťaťu úprimnú spätnú väzbu, podanú podporujúcim spôsobom.

Iný spôsob, ako u detí budovať rozhodnosť je, že ich povzbudíte robiť veci, ktoré nie sú pre nich jednoduché a oceníte ich úsilie. Ak je vaše dieťa napr. hanblivé, povzbuďte ho, aby sa zoznámilo s deťmi na ihrisku, hoci ho to znervózňuje.

Ak vaša dcéra chytá často záchvaty zúrivosti, naučte ju rôzne stratégie (napr. rátať do 10, zhlboka dýchať), aby svoj záchvat ovládla. Oceňte deti za snahu, ktorú vynaložili, aby zvládli pre seba nepríjemné situácie. 

Prečítajte si aj: Patrí chválenie do výchovy detí?

Dieťa, ktoré počuje: „Zvládol si to, viem, že to bolo naozaj ťažké!“, je posilnené uznaním a stáva sa ešte viac odhodlaným pokračovať v snažení sa (zvládať náročné situácie).

Ohľaduplnosť

Učte deti premýšľať o pocitoch druhých.

Anna bola nešťastná, pretože každá návšteva obchodu s potravinami s jej dvomi dcérami (3, 4 roky) skončila hádkou a bitkou medzi nimi dvomi. „Nakoniec som im povedala, že sa musíme zamyslieť nad tým, ako to urobiť tak, aby zakaždým po nákupe nebol každý, vrátane mňa, rozčúlený“, hovorí Anna.

Anna sa opýtala svojich dcér na návrhy. 4-ročná dcéra povedala, že si so sebou zoberie keksík z domu a potom už nebude pišťať za sladkosťami v obchode. Mladšie dievčatko povedalo, že si bude potichu spievať a tak bude spokojná.

Shutterstock

 

Dievky si zapamätali svoj sľub a ďalší nákup sa niesol v oveľa pokojnejšom duchu. Keď opúšťali obchod, mladšia dcéra sa spýtala Anny: „Mami, si teraz rozčúlená?“ Anna odpovedala, že nie, že sa naopak teraz cíti celkom fajn a oceňuje, že sa v obchode nikto s nikým nepohádal.

Naozaj tieto malé „cvičenia“ riešenia problémov pomáhajú deťom učiť sa ohľaduplnosti? Stavte sa, že áno. Postupom času deti vidia, že nejaké slová alebo skutky spôsobia, že druhý človek sa usmeje alebo sa mu zlepší nálada a že keď sme na niekoho milý, potom je aj on milý na nás.

Takáto živá spätná väzba je to, čo podporuje ďalšie skutky ohľaduplnosti.

Láska

Buďte štedrý v prejavoch náklonnosti a blízkosti.

Shutterstock

 

Rodičia si často myslia, že deti sú prirodzene milujúce bytosti. V podstate je to pravda, ale aby sa v láske a náklonnosti voči ľuďom rozvíjali, musia to zažívať aj recipročne. Jediná veta do dňa – „ľúbim ťa, mám ťa rada“ to úplne nevyrieši!

Vaše deti by mali vidieť vás, ako prejavujete lásku a blízkosť k ľuďom vo vašom živote. Neváhajte sa pobozkať s partnerom s rodičmi, keď sú deti nablízku. Hovorte s deťmi o tom, ako veľmi vám záleží, ako veľmi máte radi starých rodičov, strýka, tetu, svojich súrodencov ....

A samozrejme, nenechajte prejsť ani deň bez toho, aby ste prejavili lásku svojim deťom: Vložte mu nejaký milý odkaz do krabičky s desiatou, nalepte malé srdiečko na zrkadlo v kúpeľni, kde sa dieťa umýva. Objímte ho len tak „bezdôvodne“. Nedovoľte, aby ranné naháňanie alebo popoludňajšia rutina vystrnadili z vášho života gestá lásky. 


Akým iným hodnotám môžete učiť svoje deti?

Je takmer isté, že čím častejšie budete hovoriť vášmu dieťaťu, že ho ľúbite (a nielen týmito slovami), tým častejšie to ono bude opakovať vám. Čím viac objatí a bozkov rozdáte, tým viac bude váš príbytok naplnený láskou a pozitívnymi emóciami.

Zdroj: parents.com

Odosielam Váš hlas...
Hodnotenie: 5.0 z 5. Celkom 4 hlas(ov).
Kliknite na hviezdičky pre ohodnotenie článku.
O AUTOROVI

Andrea Biela

Som prekladateľka so širokými záujmami. S deťmi sa moje záujmy ešte viac rozšírili. Všeličo čítam a občas niečo preložím, aj pre Vás :-)
Najčítanejšie
Komentáre k článku

smile zwinker Big Grins Confused Cool Cry Eek Evil Frown Mad Mr. Green Neutral Razz Redface Rolleyes Sad Surprised

Náš TIP
Komentáre k článku

smile zwinker Big Grins Confused Cool Cry Eek Evil Frown Mad Mr. Green Neutral Razz Redface Rolleyes Sad Surprised