Ako pomôcť dieťaťu bezpečne sa vyzúriť

Mária Kopčíková 2

Hnev je silná emócia. Niektorí z nás sa hnevajú často, či dospelí, či deti. Niektorí z nás si myslia, že vyjadrovať hnev sa nepatrí. Že to nie je slušné. Ak to robí dieťa, tak často počuje ako reakciu na svoj hnev niečo v duchu: „No ale toto pekné dievčatká nerobia! Prečo takto jačíš?“ alebo „Ak sa budeš jedovať, dostaneš studenú sprchu!“.

Istockphoto.com

Hnev je legitímna emócia a čím menšie dieťa, tým viacej vo svojom hneve môže byť stratené, nemusí mu rozumieť. My ako dospeláci mu môžeme pomôcť, aby jednak svoj hnev pochopilo, a tiež, aby sa mohlo bezpečne hnevať, neublížilo pritom sebe, či iným ľuďom, alebo nezničilo veci vo svojom okolí. Hnev je síce legitímna emócia, no dieťa musí poznať hranicu, ako svoj hnev môže prejaviť bezpečne.

Niekoľko zásad, ak vaše dieťa aktuálne prejavuje hnev

O tieto situácie nie je núdza – nekúpite lízatko, hodí sa o zem, odmietnete ostať na ihrisku – začne jačať a uteká pred vami, odmieta ísť obedovať a vy ho nútite – plieska lyžicou do taniera a rozlieva polievku všade …

  • Ostaňte s ním –  v čase silnej emócie Vás dieťa potrebuje najviac. Neopúšťajte ho vtedy. Niektorí rodičia posielajú dieťa do svojej izby, aby sa tam vyzúrilo a vrátilo sa, keď sa upokojí. Ak tak robia v hneve a za trest, nefunguje to.
  • Popíšte, čo sa deje – ak dieťa zúri, dostáva sa do stavu, kedy stráca sebakontrolu a nevie, čo sa deje. Dieťaťu môžete pomôcť „dostať sa k sebe“ jednoduchým popisom situácie. Pomôže mu to sa upokojiť:  „Ľahol si si na zem a kopeš dookola. Odkopol si si topánky.“ Alebo „Si v obchode, si nahnevaný a kričíš. Držíš si líčka a slzy ti stekajú po tvári.“

Ako reagovať na vzdor dieťaťa? Čítajte viacej …

  • Hnev nezastavujte – ak dieťa potrebuje ukázať svoj hnev, nemá zmysel mu v tom brániť. Buď vám ho ukáže napriek vašej vôli alebo s tým prestane. Druhý prípad vedie k poškodeniu vzťahu – zrazu dieťaťu nerozumiete, ono nechce s vami spolupracovať, staršie deti sa vám nezdôveria, prípadne klamú. Dieťa sa naučí, že hnev sa neukazuje a v budúcnosti sa nevie brániť, nevie povedať svoj názor.
Istockphoto.com
  • Oceňte sebakontrolu  všímajte si drobné pokroky v sebakontrole dieťaťa ukážte, že ste si ich všimli. Napríklad sa dieťa zaženie rukou smerom k vám a nakoniec vás nebuchne. Môžete povedať: „Vidím, že aj keď máš veľkú chuť ma buchnúť, podarilo sa ti ručičku zastaviť.“
  • Buďte živým príkladom – Využite situáciu, kedy ste alebo ste boli naštvaní a máte alebo mali ste chuť urobiť niečo hrozné. Ukážte, čo sa vo vás dialo a ako ste to vyriešili.

Spôsoby, ako môže dieťa hnev ukázať bezpečne

Ak sa dieťa hnevá, zastaviť jeho hnev je „jednoduché“,  často s rýchlym účinkom: vidíte, ako rodič odklonil hnev inde, zaujal ho niečím iným, potlačil – utíšil hnev.

Ťažšie je pomáhať dieťaťu s hnevom – deťom pomáhate s pomenovaním a porozumením emócie, s rozpoznaním hranice a následne s reguláciou správania. Ako teda na to?

Premyslite si, čo zo správania chcete zastaviť. Všeobecne platné je postarať sa o to, aby dieťa nič nezničilo a nikomu neublížilo – vrátane seba.  Povedzte, čo je neprípustné. „Ľuďom sa neubližuje.“ „Hračky sa nelámu.“

Istockphoto.com

Ak dieťa potrebuje v hneve nejako fyzicky reagovať:

  • môže rozkopať igelitovú tašku,
  • z celej sily stlačiť/rozmačkať papier v ruke,
  • silno zadupať.

Ak ukazuje hnev rukami, môže búchať do niečoho mäkkého:

  • do lopty,
  • do vankúša,
  • do sedačky,
  • do boxovacieho vrecka,
  • môže mať po ruke „antistresovú“ loptičku či panáčika – niečo čo môže stláčať,
  • môže roztrhať papier, preraziť papier/kartón,
  • môže hádzať plastelínou či hlinou o podložku,
  • môže svoj hnev nakresliť.

Ak hnev ide voči vám, môže:

  • na vás zakričať tak, ako je nahnevané,
  • môže tlačiť do vašej ruky ako pri pretláčaní.

Ak je dieťa už dosť veľké a radšej sa vyjadruje slovami:

  • môžete mu ponúknuť, aby povedalo, čo ho hnevá.

Buďte tvoriví. Deti si začnú hľadať vlastné spôsoby. V konečnom dôsledku môžu mať aj takéto „koleso voľby“ – a vo chvíli, kedy príde potreba pracovať s hnevom, si môžu vybrať: dupať, skákať, nakresliť/vyfarbiť obrázok, ostať stíšený a zhlboka dýchať, rátať do 10, čítať knihu, hovoriť s dospelým, kričať do vankúša.

Možnosti však zaberú len vtedy, pokiaľ sa Vám podarilo v prvom kroku zachytiť emóciu, zámer, či potrebu dieťaťa. Zadanie hranice potom môže vyzerať takto:

„Dušan, zdá sa, že ťa rozzúrilo, že som ti nedovolila kúpiť v obchode ten keksík. Ale ľudia sa nebijú. Môže silno zakričať, že sa na mňa hneváš alebo mi môžeš ukázať tvoj hnev tak, že mi zatlačíš do ruky, aby som vedela, ako veľmi sa hneváš.“

O tipy pre prácu s hnevom detí sa s nami podelili terapeutky PaedDr. Jana Lednická a Mgr. Lucia Lenická.

1 Hviezdička2 Hviezdičky3 Hviezdičky4 Hviezdičky5 Hviezdičiek (25 hlasov, priemerne: 4,00 z 5)
Loading...
Author image

Mária Kopčíková

Povolaním som psychologička a psychológií sa aj venujem vo svojej praxi v CPR KVAPKA.  Ako lektorka kurzov sa s rodičmi stretávam pred pôrodom, v podpore dojčenia, či príprave detí na školu. Prinášam témy, ktoré mi v praxi pripadajú dôležité.

články autora...

Komentáre k článku

  1. Martina,

    v texte clanku uvadzam: Povedzte, čo je neprípustné. „Ľuďom sa neubližuje.“ „Hračky sa nelámu.“

    Vychadzam z predpokladu, ze toto je ta najzakladnejsia hranica, neublizit sebe, ani nikomu inemu a nic neznicit.

    Nasa skusenost, aj odborna, smeruje k tomu, ze ak sa dieta uci nachadzat si svoje sposoby – a myslim, ze sme ich ponukli dost inych, ktore su akceptovatelne, uci sa pracovat so svojim hnevom, uvedomit si ho, pomenovat.

    ak dieta bude plieskat vankusom do postele, či steny, velmi pravdepodobne nič neznici.

    Ale samozrejme, je to na vas, čo vam pride akceptovatelne. Neexistuje univerzalny navod.

  2. Ano, detskym emociam traba davat priestor … ale… rozumne! Ak dieta rozzuri nekupenie keksika, nie je to Ok. Dieta i ja mame problem ak sme to nechali zajst az sem. Treba s tym pracovat dlhodobo…ale problem je, ak si bude mysliet, ze stlacenim ruky – sposobenim bolesti inem cloveku ma pravo ventilvoat svoje emocie. Ak tam nebudem ja a bude tam mladsi surodenec / dieta v skole a pod. ako bude ventilovat svoj hnev? Mozem sa tesit na to, ze ak to spravi v skolke caka ma dlhy neprijemny rozhovor a kamaratov si teda nenajde.

    Ak sa dieta rozzuri naučte ho co robit, date mu aktivity na ventilovanie ale nebudte jeho hromozvodom, ani mu nedovolte ničiť veci – ak nebude po ruke “domaci” karton či vankus do čoho/ koho buchne?

Pridaj komentár