Občianske združenie Pastor bonus rozbehlo na changenete Petíciu proti plánu vlády stíhať rodičov za „výchovnú po zadku.“
Vláda SR 28.01.2009 schválila totiž Národný akčný plán pre deti na rok 2009 – 2012, v ktorom zvažuje zavedenie nulovej tolerancie k telesným trestom aj v rodine (nielen napr. v detských domovoch).
Kto nesúhlasí s tým, aby štát takto zasahoval do rodičovskej výchovy, môže túto petíciu podporiť. Jej predkladatelia samozrejme nesúhlasia s týraním a ponižovaním detí, ale nesúhlasia ani s tým, aby štát zasahoval do výchovy detí a aby vláda zvažovala trestný postih pre rodičov “za výchovnú po zadku”.
Akčný plán
Vláda SR schválením Národného akčného plánu (časť 2.4 Telesné tresty, body 36 – 37) vyjadrila súhlas s plánom zvážiť trestné stíhanie rodičov aj za „výchovnú po zadku“, uplatnením nulovej tolerancie k telesným trestom aj v rodine.
2. 4 Telesné tresty (body 36 – 37)
a) Zvážiť spôsob implementovania zásady nulovej tolerancie k telesným trestom a iným hrubým alebo ponižujúcim formám trestania v každom prostredí, vrátane rodiny. Prehodnotiť v tomto smere právne predpisy v relevantných oblastiach.
Súčasná vláda teda plánuje zvážiť (a uviesť do praxe?) nulovú toleranciu telesných trestov aj pre rodičov, teda zákaz akýchkoľvek telesných trestov, aj tzv.”výchovnej po zadku”. To znamená, že rodičov budú čakať sankcie za ich správanie a môžu byť trestne stihaní – kriminalizácia rodičov.
Iné krajiny
Právne normy nesúhlasu s používaním násilia pri výchove detí sa prijímajú v súčasnosti vo všetkých vyspelých krajinách. Medzi európske štáty, ktoré doteraz prijali zákaz používať telesné tresty rodičmi a inými opatrovníkmi patrí napr. Švédsko (1979), Fínsko (1983), Nórsko (1987), Rakúsko (1989), Cyprus (1994), Dánsko (1998), Litva (1998), Chorvátsko (1999) a Nemecko (2000). Niektorí rodičia v internetových diskusiách na túto tému už vyjadrili svoje obavy nad tým, aby sme nedopadli ako napr. rodičia v Anglicku, Amerike, Kanade, ktorí sa boja potrestať svoje deti, a kde čoraz viac mladých ľudí zneužíva svoje správanie voči rodičom.
Telesný trest
Telesný trest na dieťati sa chápe ako akékoľvek potrestanie, pri ktorom je použitá fyzická sila s úmyslom spôsobiť bolesť alebo nepohodlie a iné hrubé alebo ponižujúce formy zaobchádzania a formy trestania dieťaťa, ktoré mu spôsobujú alebo môžu spôsobiť fyzickú ujmu alebo psychickú ujmu (bitie rukou, trstenicou, palicou, remeňom, alebo iným prostriedkom, kopanie, trasenie, sácanie, škrabanie, štípanie, ťahanie za vlasy, atď.)
Psychológovia
K tejto problematike ma oslovili vyjadrenia dvoch psychológov:
MUDr. Anna Kováčová (SR):„Nemôžeme hovoriť o zlyhaní rodiča, ak sú vyčerpané všetky iné alternatívy a rodič vedome, bez hnevu použije voči dieťaťu telesný trest v podobe výchovnej po zadku, ale o rodičovskej výchove a stanovení hraníc pre dieťa. Po potrestaní je dôležité dieťa ubezpečiť, že napriek zaslúženému trestu je rodičmi stále milované.“
Dr.James Dobson (USA): „Sú chvíle, keď treba povzbudiť, pohladiť a milovať. Posilňuje to ducha a vytvára puto medzi rodičmi a deťmi. No potom nastáva aj čas byť tvrdý a trestať. Nedá sa byť donekonečne pozitívny, ignorovať (detskú) nezodpovednosť a vzdor. Rodič sa tak oberá o možnosť naučiť deti, že každý čin so sebou prináša určité dôsledky. Ale pozor! Neustálym trestaním a obvineniami v deťoch pestujeme zárodky vážnych disciplinárnych a citových problémov…..Celkom otvorene uznávam, že neskĺznuť na jednu či druhú stranu, to nie je ľahká vec. Nikto z nás nie je dokonalý. No najlepší rodičia sa pohybujú kdesi v strede medzi ústupčivosťou a autoritatívnym režimom. Ak sa vám podarí vyhnúť extrémom a nezabudnete váš vzťah okoreniť láskou budete pre vaše deti dobrým vychovávateľom.“
Otvorenie diskusie
Táto téma sa často v diskusiách vníma iba čierno-bielo: áno, treba občas dať po zadku – nie, nikdy nedávam po zadku. Myslím, že rozdiel medzi despotickým bitím detí a výchovným capnutím po zadku je nám tu všetkým jasný. Poďme teda spolu skôr hľadať výchovné riešenie ako na to. Čo s tou disciplínou?
Ako deťom nastaviť hranice bez toho aby sme používali bitku ako výchovnú metódu?
Aby naša diskusia bola plodná, a aby sa mohlo k téme vyjadriť čo najviac ľudí, pripomínam, že hľadáme konštruktívne riešenia na nie práve ideálne správanie našich detí, teda rodinné pravidlá disciplíny a udržania si rodičovskej autority, aby sme naše deti vychovali čo najlepšie. (viď otázka hore)
Ďalšie otázky a tvrdenia, ku ktorým Vás pozývame vyjadriť sa v prípade, že aj vy ste rodič, ktorý konštruktívne nápady ešte len hľadá 🙂
- Želáte si ako rodič, aby sa v našej SR uplatnila nulová tolerancia k telesným trestom aj v rodine?
- Dávate výchovnú po zadku? Čo si pod výchovnou po zadku predstavujete?
- Myslíte si, že bitka súvisí s vekom dieťaťa? U detí starších ako10 rokov už má opačný efekt ako u malých detí?
- Ktoré alternatívne nenásilne formy výchovy v rodine rešpektujúcich úctu k dieťaťu a podporujúcich rodičovskú autoritu poznáte?
Aké sú podľa Vás tieto tvrdenia?
- Správna výchovná na zadok je potrebná.
- Výchova ide aj bez telesných trestov.
- Zákon kriminalizuje tých, ktorí svoje deti majú radi a dajú im všetko – teda aj hranice odkiaľ pokiaľ.
- Podiel agresivity vyvolanej rodičovským zauchom sa nedá porovnať s agresivitou, ktorá je v televízii, v kine, v počítačových hrách a podobne.
- Rodičia nemajú čas venovať sa deťom, preto volia fyzický trest.
- Malé deti majú rozum v zadku. Preto ho občas treba vyhnať hore. 🙂
Týmto považujem diskusiu za otvorenú a odovzdávam Vám slovo. A propos, pochválili ste už dnes vaše dieťa?
ilustračné foto: Miro Čačík, www.koncertypredeti.sk
Mám 10 a dneška som prisiel o desiatej večer domou a ked sa pytaly kde som bola drzo som povedala ze pit som asi nebola. Mamka mi dala asi 20 na zadok a hodinu som klacala v kute. A ked vystrajam vonku tiez mi nemá problém tresnut po riti.
Zijem v Holandsku dlhsi cas, a tu sa tiez netresta, vychvava sa vysvetlovanim a rozpravanim sa s detmi, je to zaujimave, ale funguje to, zda sa ze deti uz od malicka rozpravaju a chvaju sa vyspelo..mozno su trosku ochudobnene o detstvo ake sa pozna na slovensku, ale paci sa mi, ze sa da aj bez telesnych trestou..Bola som svedkom vela krat,situacii, kedy by rodic na slovensku reagoval tak, ze by dieta zdral jak hada, ale tu to rodicia zvladaju s chladnou hlavou,maju vzdy na pamati, ze dieta je dietatom, a je lepsie ignorovat nejake veci ako odpovedat protivnemu dietatu bitim….takze asi tolko…Ja som za to aby sa deti prestali byt a trestat..a kricat na ne…a kedze som som sa narodila na Slovensku, ucim sa to tu v Holandsku….
Mám 10 r. syna,11 r. chlapca z detskeho domova a 4 rocne dievca tiez z detskeho domova v profesionalnej rodine. Ma niekto takuto kombinaciu deti? A ako to zvladate?Napiste!
Suhlasim s tym, aby boli telesne tresty povazovane za zlyhanie.
Nebitie nie je liberalna vychova alebo nevychovavanie.
Už som sa raz zapojila do podobnej diskusie s názvom zákaz telesných trestov a bola som dosť prekvapena. Očakavala som, ako tento navrh rodičia s nadsenim prijmu. No omyl. Priam ma zlynčovali. Ked vraj nebudem dieta trestat vychovam z neho narkomana a delikventa. Najviac ma udivovalo, ze mi podobne nazory pisali zvacsa matky deti priblizne okolo dvoch rokov. Neviem ako niekto vobec dokaze udriet take male dieta /nehovorim, že starsie je bit jednoduchsie/. Rodičia žial na Slovensku poznaju len “vychovu” trestami alebo ako to oni nazyvaju vystvelovanim. Nezaujimaju sa o ziadne metody vychovy. Cim viac deti clovek ma, tym ma aj osvedcenejsi patent na vychovu. Ked chce byt lekar lekarom musi sa ucit, ked chce byt elektrikar elektrikarom musi sa ucit, ked chce byt murar murarom musi sa ucit. Ked chce mat niekto deti a vychovavat ich staci ich splodit. Je mi z toho smutno. Ja v tom mam jasno, moja dcerka bude vychovavana s laskou a hlavne s respektom. A viem, ze sa to da zvladnut aj bez ponizovania spojeneho s pouzivanim trestov. A k samotnemu zakonu, len tolko – zneuzit sa da vsetko.
Váš komentár :Nesuhlasím s tým aby sa deti vychovávali bez trestania. výchovná po zadku dieťaťu neubliži ak je na spravnom mieste a spravný čas.U staršich zaberie vysvetlenie, že zle správanie alebo skutok prináša trest.Bola som v Anglicku a stretla som sa s liberalnou výchovou a videla jej následky.A verte že práve tie deti ktoré nepoznajú trest a ubližovanie sa viac skláňajú a s radosťou k násiliu a s radosťou ubližujú druhým.A viac deti sa priklaňa aj k drogovej závislosti práve s roztopaše.U nás o deti sa zaujímame a mame ako tak na nich čas, ale ak sa vám tak páči všetko čo prichádza zo zapadných krajin tak by sta mali aj preberať vedomostnú stranku deti. V Anglicku deti po skončení základnej školy začinajú pracovať a nevedia čo je to mocnina, odmocnina, pytagorova veta, kde sa nachadzajú jednotlivé štáty sveta a oceány, neovládajú žiaden iný jazyk len ten svoj,o prírode majú minimalné vedomosti atď.Mne je na smiech to naše počínanie.
Váš komentár :Nesuhlasím s tým aby sa deti vychovávali bez trestania. výchovná po zadku dieťaťu neubliži ak je na spravnom mieste a spravný čas.U staršich zaberie vysvetlenie, že zle správanie alebo skutok prináša trest.Bola som v Anglicku a stretla som sa s liberalnou výchovou a videla jej následky.A verte že práve tie deti ktoré nepoznajú trest a ubližovanie sa viac skláňajú a s radosťou k násiliu a s radosťou ubližujú druhým.A viac deti sa priklaňa aj k drogovej závislosti práve s roztopaše.U nás o deti sa zaujímame a mame ako tak na nich čas, ale ak sa vám tak páči všetko čo prichádza zo zapadných krajin tak by sta mali aj preberať vedomostnú stranku deti. V Anglicku deti po skončení základnej školy začinajú pracovať a nevedia čo je to mocnina, odmocnina, pytagorova veta, kde sa nachadzajú jednotlivé štáty sveta a oceány, neovládajú žiaden iný jazyk len ten svoj,o prírode majú minimalné vedomosti atď.Mne je na smiech to naše počínanie.
Som vsetkymi desiatimi za vychovu bez akehokolvek trestania a nasilia, psychickeho alebo fyzickeho. Zakon podporujem.
Ak hladate alternativu, pripadne informacie, co tresty a odmeny s detskou (a dospelou samozrejme tiez) psychikou dokazu spravit, pozrite si stranku Alfie Kohna, ktory sa okrem vychovy venuje sutazivosti, skolskemu systemu a pod. K teme vychovy bez trestov (a odmien) napisal knihu Unconditional Parenting – Bezpodmienecne rodicovstvo.
http://www.alfiekohn.org/index.html
Minutova ukazka z jeho prednasky o trestoch:
http://www.youtube.com/watch
Takže zavrhneme celoživotné dielo prof. Matejčeka, ktorý nebol apriori proti trestom detí a dáme prednosť Alfie Kohnovi.Ibaže ten Matejček svojimi prácami o citovo deprivovaných deťoch jednoznačne poukázal nato, že štát prostredníctvo svojich inštitúcii nevie vychovávať deti – preto sa rušia detské domovy a je snaha dať tie deti do rodín.
Dnes je snaha cez direktívy EU riadiť život a výchovu detí v rodinách. Môžete vychovať svoje deti akokoĺvek dobre, ak ste použili tresty, ste kriminalizovaný, pretože štát vie zrejme lepšie ako rodič, aká má byť výchova.
Postupujúca defamiliarizácia rodiny, Esping – Andersen.
Milan1, nepoznam “celozivotne dielo prof. Matejceka”, ale cuduj sa svete, nepocitujem ziadnu vinu ak ho zavrhnem a dam prednost Alfie Kohnovi, ktory hovori, ze trest je nielen nepripustny, ale zaroven aj neucinny.
Ja som za vychovu v rodinach, nechapem, preco by sa to malo vylucovat s dohladom statu nad tym, aby deti neboli (aj) vlastnymi rodicmi ponizovane preto, lebo sa nedokazu efektivne branit.
To sa dalo čakať, že nepoznáš….
psychologie.ff.cuni.cz/akce/dunovsky.doc
A prečo sa bije kriminalizovanie rodičov za akékoľvek tresty s výchovou v rodine ? No schválne, čo urobíš z rodičmi, ktorí netýrajú dieťa, vychovávajú ho s láskou a je spokojné a šťastné ale odmietnu sa podriadiť legislatíve, ktorá zakazuje akékoľvek tresty ? No v krajnom prípade by mohli prísť o dieťa – a dieťa o rodinu.Len preto, že rodičia majú inú predstavu o výchove ako štát.Len stále opakujem – štát vychovávať nevie.Ale s kľudom roztrhne rodinu a takí ako Ty si ani len neuvedomia nebezpečenstvo.Že o rodinách bude rozhodovať štát.Uplne dole v odpovedi sylvii som dal link na článok Natálie Blahovej ako taký štát nepríčetne rozhoduje.Olivia Olivieri má tiež jasno ako sa dá zneužiť sociálka a nielen z toho príbehu, o ktorom píše. To je hlavné nebezpečenstvo, nie ušĺachtilá myšlienka, aby sme vychovávali deti pokiaľ možno bez trestov.
No, dal si mi link na veeelmi dojimavy clanok. Myslis si, ze tento posmrtny chvalospev je vhodnym argumentom k odobreniu trestania deti ? Chlapik moze mat zasluhy akekolvek, ale ak povazuje trest za vychovnu metodu, ja si od neho radit nedam.
Neocakavam, ani nechcem, aby stat vychovaval (uz si prakrat zopakoval, ze stat nemoze vychovavat – pocula som a suhlasim), ale aby vykonaval dozor, resp. chranil deti aj pred vlastnymi rodicmi, ak je to potrebne.
“No schválne, čo urobíš z rodičmi, ktorí netýrajú dieťa, vychovávajú ho s láskou a je spokojné a šťastné ale odmietnu sa podriadiť legislatíve, ktorá zakazuje akékoľvek tresty ? ”
Ach, jaj ! Toto je najvacsi problem dnesnej vychovy. Rodicia vychovavaju s laskou a dieta je spokojne a stastne napriek trestom (fyzickym aj inym). Predstav si to stastie 1,5-rocneho dietata, ktore prave dostalo po zadku alebo po ruke, lebo ta elektricka zasuvka je taka zaujimava, hovienko v nocniku makke, teple a neodolatelne. Alebo tu spokojnost pubertaka, ktory dostal domace vazenie, lebo vysledky v skole nie su podla predstav rodicov.
No schvalne, co by som s takymi rodicmi urobila ? Prvym krokom by bola povinnost zucastnit sa skolenia o vychove deti. Ver mi, cesta existuje, len, bohuzial, TY a vela ostatnych, o nej este neviete. Ak ti vadi american Alfie Kohn, skus cesku knihu Respektovat a byt respektovan (Pavel Kopriva). Dalsim krokom by mohli byt financne tresty. Ale nemyslim, ze by k tomu muselo hromadne dojst. Ved kto by chcel stale trestat dieta, keby poznal lepsiu alternativu, no nie ? Zostali by nam ludia, ktorym trestanie robi potesenie = sadisti = chori ludia, no a tym by som, hadam, po niekolkym upozorneniach sprevadzanych financnymi pokutami dieta s tvojim dovolenim odobrat mohla. Samozrejme, existuju pripady, ked dieta vzhladom na mentalnu poruchu vyzaduje specialny pristup. Napriek tomu, ze nie som odbornik, odhadujem, ze trestanie autistom, detom s DS, detom s poruchami socialneho spravania atd. nepomoze.
Mirina, za čo ma máš – my o tej ceste vieme, bolo to napokon rozoberané olivieri.blog.sme.sk/c/173407/preVychova-rodicov-na-Slovensku.html
Len množstvo ľudí, vrátane pestúnskych matiek, ktoré to majú asi najťažšie s tým zákonom nesúhlasí.
Pozri si ako poradili tejto pestúnskej matke v ČR – už tu v ćlánkoch nájdeš potom pokračovanie ako to gradovalo až kym tá matka nezlyhala.Tak na takúto pomoc sa fakt radšej vykašĺať… husova.blog.idnes.cz/c/55647/Tak-ja-nevim-asi-se-necham-odstrelit.html
Obávam sa, že vôbec nevidíš to tej problematiky, sú ľudia, ktorí majú priamu skúsenosť zo sociálkou a je dosť otrasná , viď v diskusii k tomu ćlánku Olivieri.
“…neverili by ste, koľko rôznych ľudí pracuje na rôznych ÚPSVaR. Niektorí sú schopní zákaz čohokoľvek vyhlásiť za psychickú ujmu dieťaťu. A keď sa im pubertálne dieťa, nahnevané na rodičov, začne sťažovať, sú schopní vziať to dieťa a nariadiť ústavnú starostlivosť, lebo doma je týrané. Znie to neuveriteľne, žiaľ, je to fakt”
Milan1, nemam vela casu na odpoved, ale neda mi, lebo zase si mi sem prilepil nejaky diletantsky clanok. Neviem, ake kurzy prebiehali v spominanych krajinach, ci boli na nieco uzitocne a skutocne ukazali pouzitelnu cestu, ale clovek, ktory si mysli, ze dat svojmu decku par faciek je uplne v pohode, je podla mna zrely na prevychovu. Ak ju mieni predriemat a porovnavat s nejakymi nedolezitymi pletkami, potom ma fakt dost zerie, ze nejake dieta vobec splodil a to s nim musi zit.
A nemel hrusky s jablkami. To, ze ti nevyhovuje personalne obsadenie socialky je jedna vec a nutnost povazovat svoje dieta tiez za cloveka je druha vec. Mne uz fakt lezie na nervy, akymi hromozvodmi su pre vacsinu rodicov vlastne deti a ako ma k tomu takmer kazdy veeeelmi zhovievavy postoj. No co, 1-2 facky, ved su to len decka, spratkovia, niekto ich musi dat do laty, no nie ? Ak mas pocit, ze ti zacina horiet pod zadkom a nechces riesit socialku, zacni sa k svojim detom spravat ako k ludom. Ver mi, vratia ti to rovnakym sposobom.
A este nieco. Rodicia, ktori tyraju svoje deti, nepotrebuju kurzy. Tym treba deti zobrat a ich zavriet do basy.
Ja nie som proti zákazom, ani proti príkazom, ktoré majú skvalitniť život ľudí. Úprimne sa teším, ked všetci dospejeme do ideálneho stavu a podobné zákony zapadnú do zabudnutia, lebo nebudú potrebné.
To však asi budeme mať v hlavách implantáty s nahranou UI, kosti z keramalu a syntetickú kožu, ktorá bude vysoko odolná voči mechanickému poškodeniu.
Človek je aj o tom, že nie je vždy dokonalý a občas v niečom zlyhá a pobčas presne v situácii, ktorú by ukážkovo zvládol, keby bol v duševnej pohode.
Lenže to nepochopí niekto, kto nepozná, čo to je nemať zaplatený byt, v chladničke prázdno, v práci výpoved, manžela u frajerky a doma 3 deti, o ktoré sa treba postarať.
ked budú fungovať všetky ostané zákony, ktoré zabránia vzniku podobných situácií, nebude potrebný zákon zakazujúci trestať neposlušných ľudí.
Absolutne suhlasim so zakonom o nulovej tolerancii telesnych trestov. Som za to, aby uz ludia konecne pochopili, ze akekolvek nasilie na dietati je nepripustne. Vychovavat sa da aj bez bitia a castokrat je to podstatne ucinnejsie. Lenze ten, kto chce bit svoje dieta, si argumenty typu – “uz nebolo ziadne ine riesenie, musel som mu capnut” – vzdy najde. Namiesto toho, aby porozmyslal nad niecim efektivnejsim a menej dehonestujucim. Trest ma priamo suvisiet s previnenim, ma byt jeho nasledkom. Jednu tresnut je najjednoduchsie a aj najprimitivnejsie. A pre rypalov… mam dve deti, dceru aj syna, syna hooodne ziveho a svojhlaveho a bit ich nemusim (aj ked netvrdim, ze mi casto rukou necuka, ked som vytocena). A zatial sa na nich nikto nestazoval. Takze kecy o tom, ze nebite deti su spratkovia, ktore rodicom prerastaju cez hlavu su mi fakt k smiechu.
No keď sa nájde vždy nejaké riešenie,ako by si postupovala v tomto kde si daná žena vyčíta, že prvýkrát to dieťa udrela ?
husova.blog.idnes.cz/c/56649/Opravdu-budeme-uz-jen-trpet.html
Podotýkam, že to dieťa bolo pod odborným dohľadom psychológov, ktorí absolútne tej žene nepomohli,naopak, skomplikovali to ešte viac, pokojne si prejdi celý jej blog.
Takže čo – majú jej odobrať to dieťa ? Vychová ho niekto lepšie ?
Nedajbože štát v detskom domove ? Lebo veď podľa zákona jasne zlyhala…
Ked som to preberal na SME s inou pestúnskou matkou, tak tiež priznala nejaké zlyhania – ale štát hovorí o nulovej tolerancii, takže čo – zase pošleme tie deti do decáku ?
A rodičia, ktorí doteraz vychovávali svoje deti s tým, že nekedy im predsa len capli čo – tiež im odoberieme deti ? Sociálka bude rozhodovať o rodine ? Dole som Ti dal linnk na článok Natálie Blahovej ako kvalifikovane rozhoduje…
Ten zákon je tak zneužiteĺný – stačí, keď budeš v rozvodovom konaní a partner bude tvrdiť, že si psychicky týrala deti / zákaz čohokoĺvek môže dieťaťu vyvolať ujmu na zdraví / .
Komu prisúdia tie deti ? Resp kto sa bude triasť, aby mu ich nezobrali ?
Milan, ta pani zlyhala tym, ze mu dala facku, Ano. Ale, toto dieta je psychicky -psychologicky chore,a potrebuje odbornu pomoc. to vidis sam. Nikto ju nebude stihat. ale aj ona sama citi, ze zlyhala…
Preco je tolko hu, hu okolo tohto zakona? Ked to funguje v inych krajinach, preco by nemalo aj na Slovensku?
To dieťa bolo pod odborným psychologickým dohĺadom, akú odbornú pomoc mala matka ešte absolvovať ?
Ak to matka nevydržala, tak práve preto, že mala zviazané ruky práve pre “odbornú psychologickú pomoc”. V takýchto prípadoch jednoducho treba uznať, že psychológia nie je exaktná veda a odborný nemusí znamenať lepší, koľko už bolo v psychológii mylných smerov.Inak nemáš pravdu, že ju nik nebude stíhať, môžu jej odobrať dieťa pre nezvládnutie výchovy.Ironicky – práve preto, že sa riadila radami odborných psychológov a nezakročila včas.To je jej zlyhanie…
Milan, a pomohla ta facka tomu dietatu alebo danej pani? Zmenil sa ten syn po tejto facke? Alebo si fakt myslis, ze ked ho zacne systematicky bit, tak z neho vyrastie slusny clovek????? Alebo dokonca, ze keby ho bila uz predtym, tak by bol teraz lepsi??????? Ak ano, tak beriem spat, co som pisala a ospravedlnujem sa. Ale tomu snad ani ty neveris… Ak nie, tak su dve moznosti – bud neexistuje moznost, ako mu napravit porusenu osobnost a to dieta proste vyrastie na kriminalnika vdaka tomu, co si prezil vo vlastnej rodine za prve roky a kvoli citovej deprivacii, alebo nejaka ina moznost existuje, len ju treba najst. Netusim, aka, fakt nie som od fachu.
A predsa nulova tolerancia trestov neznamena, ze dieta budeme hned odoberat. Znamena, ze poskytneme pomoc tomu, kto niektore situacie nezvlada inac, len bitim.
Keď som práve tento príbeh rozoberal s inou pestúnskou matkou na Slovensku, ktorá sa rozpamätala na podobný problém, tak tvrdila, že zopárkrát “zlyhala” aj ona a že si to dosť vyčítala, ničmenej – to decko na ktoré dovtedy nič neplatilo razom prestalo vyvádzať a odvtedy niežeby z neho bol anjel, ale rešpektoval ju. V tom prípade českej mpestúnskej matky zasiahla príliš neskoro a hlavne, to dieťa, ktoré bolo v odbornej starostlivosti psychoológov v podstate tí psychológovia zničili – pozri si blog a nájdi si tam príslušné články.
Takže pravdepodobne keby tá česká pestúnska matky nebola zviazaná nezmyselnými nariadeniami a vierou v to, že psychológovia sú odborníci – asi by to dieťa zachránila.
Ešte raz – psychológia nie je exaktná veda typu fyziky.
Samozrejme, ze sa da vychovavat aj bez vychovnej po zadku. Len treba vediet ako. Byvam vo Svedsku, kde sa o tomto uz ani nediskutuje, tu je jednoducho uz v ludoch je- a poznam kopu velmi dobre vychovanych deti bez jedinnej po zadku. Verim, ze aj moji chalani a dcerka raz takto budu vychovani a tiez zatial bez bikty. jeden syn ma 14, jeden 12 a dcera 4.5. DA SA TO.
Ako? Ze beriete dieta ako pratnera a nie ako nieco co musi na prve slvov posluchat bez vlstnej myslienky. ani mojmu starkemu nedam vychovnu ked ma nastve, preco by som mala dietatu? Lebo sa nemoze branit? A ako mu potom vysvetlit, ze bit sa nesmie? Ked ho nastve kamrat a da mu jednu vychovnu, ako mu mozem povedat, ze sa to nesmie ak to robim sama? Kopu trpezlivosti, tolerancie a hlavne- nie vsetko musi byt ako my chceme, Su dolezite vecia su nedolezite veci. Ved len pocuvajte a ko sa na slovensku rozprava s detmi: Taku ti strelim,,, No pockaj, ako dostanes, –si zly,….Povedala som a hotovo. ….ziadne diskusie, neodvravaj, lebo ti dam po papuli,,,Tak aje zla- o dievcaktu, co ma 2 roky!!! Mna vzdy mrazi s tychto slov ..
Ak sa vo svedsku stane, ze niekto potrebuje pomoc, ze muruka vyltetela, alebo si nevie dat rady, tak su do toho zainteresovni socialni pracovnici. Nikto nejde sediet, a nikto nepojde sediet ani naslovensku. Je to proste jasne povedanie NIE- ni e je to spravne.
Ano, to sú zaujímavé, nič menej dosť subjektívne pohĺady.´
Skúsim trocha objektívnejšie zdroje a prehĺady
http://www.stoplus.cz/archiv/vychova.html.
.
A iste, je to trend.Otázka je, či treba automaticky hneď gumený zákon kriminalizujúci v podstate akékoĺvek tresty.Je hlavne zneužiteľný.
Ako sa porozpravat s 1,5 ročným dietatom, ze nema tocit gombikmi od sporaka, ze ruka do ohna nepatri, ked sa vykaka do nocnika, nie je to na to, aby to rozmazalo po celom koberci, elektronika su hracky pre dospelych…
Ano, ja som capla synovi po zadku, nie som na to pysna, ale zapamatal si. Ci pochopil tazko hovorit, ale vie, ze to su veci, ktore nesmie.
Jana, toto su ale klasicke pripady, kedy sa ludia vyhovaraju na to, ze musia trestat bitim. Hm… keby si 1,5 rocnemu synovi dostatocne dramaticky zahrala (hoci aj s plysakmi) popalenu rucicku od ohna a zahrala mu to este par dni po sebe a potom este obcas pripomenula, myslim, ze si to zapamata. Skusila si to aspon? To iste o sporaku. A co sa tyka nocnika… no prepac, ale to si ho nechala sameho, nech si troni na nocniku a nesledovala si, co sa deje? Tak to je ale potom o tom, ze nepredvidas dostatocne dopredu a potom za to svojhe dieta trestas.
sona, tvoje dve deti su v akom veku? Dievcata alebo chlapci? Pomaha ti nekto s vychovou alebo si sama?
A ako dlho ucis na stavebnom ucilisti?
To Evča:
No veď šéf by ti mohol dať aj jednu výchovnu a plat by ti ostal, to by si vydržala, veď keď sa to môže dieťaťu, tak prečo nie dospelému?
Toto mi už konečne niekto vysvetlite, prečo sa deťom môže robiť niečo, čo dospelým nie?
A ešte ako je definovaná tá výchovná po zadku? nejakou fyzikálnou jednotkou, podľa počtu otlačených prstov alebo ako?
Mám dve deti a učím na stavebnom učilišti len chlapcov.
Evča a ty si čítala ten článok, alebo nie ?
“Telesný trest na dieťati sa chápe ako akékoľvek potrestanie, pri ktorom je použitá fyzická sila s úmyslom spôsobiť bolesť alebo nepohodlie a iné hrubé alebo ponižujúce formy zaobchádzania a formy trestania dieťaťa, ktoré mu spôsobujú alebo môžu spôsobiť fyzickú ujmu alebo psychickú ujmu (bitie rukou, trstenicou, palicou, remeňom, alebo iným prostriedkom, kopanie, trasenie, sácanie, škrabanie, štípanie, ťahanie za vlasy, atď.)!
Takže zhrniem – akékoĺvek potrestanie pri použití fyzickej sily alebo to, čo mu môže spôsobiť psychickú ujmu.Psychickú ujmu môže spôsobiť dieťaťu aj to, ak mu povieš, že je lenivé a niečo neodpratalo. V podstate ak dieťa zavolá na sociállku s čímkoľvek , tá je to povinná riešiť / to je sila, že ?/ Prečítaj si aj tento článok, aj ten link, čo som dal na Olivieru Olivieri, vie o zneužití sociálky až príliš dobte, preto ho napísala.
Sorry, to malo byť pre Soňu.
Zle sa tu reaguje, ked ľudia nereagujú na príslušného človeka podĺa vláken, ale rovno napíšu novú reakciu.
ked som nemala deti, bola som presvedcena o tom, ze JA svoje deti nikdy bit nebudem. …
Dnes mam dvoch synov a mozem kazdeho ubezpecit, ze bez tych zopar vychovnych po zadku by mi dnes skakali po hlave a mne by zostalo iba usmievat sa na ne… A to este nie su v puberte…
odhliadnuc od vsetkych vazieb, ktore by som kde mohla mat a kde by ma niekto chcel zachlievikovat: ten zakon je velmi blby. Lebo su to veci, ktore sa tazko dokazuju alebo sa s nimi moze potvorsky manipulovat. Je to tiez vec, do ktorej stat nic nie je. Lebo -ak niekto dieta bit chce, tak ho bude, alebo si najde “iny nezny” sposob, ako ho nicit. Moj postoj k tomu je takyto /napriek tomu, ze som bola bita ako zito/: vychova je narocny proces. Je velmi tazke naucit deti respektovat hranice. Ale v poslednom case /pretoze sa necitim ako rodic dobre v role policajta/ riesim problematicke veci predychanim, rozhovorom medzi 4 ocami a ked to inak nejde, docasnym vylucenim z kruhu rodiny do inej miestnosti – na vyvetranie a ochladenie hlavy. Obcas tym vypraskom pohrozim… ale mam pocit, ze sa toho nase deti neboja.
Podla toho navrhovaneho zakona budu sedieť všetci rodičia vo vazeni, a nase deti budu vychovavate v ustavoch?
Diskutovaná novela zákona 305/2005 prináša:
v bode 2:
“povinnosť konať pre orgány sociálno právnej ochrany pri zistení hrubeho a ponižujúceho trestania detí a uplatni nejakú formu opatrenia od upozornenia až po predbežné opatrenie o umiestnení dieťaťa do nádradnej starostlivosti a nevylučuje sa tým jeho oznamovacia povinnosť. “
Kto chce dieťaťu ublížiť, tak mu ublíži aj bez použitia fyzickej sily. A kto má deti skutočne rád, tak mu výchovnou po zadku nikdy neublíži, nespôsobí mu tým traumu, utrpenie.
Aj dospelí bývajú trestaní za svoje nevhodné správanie, no nie fyzicky. Skúsme si však predstaviť, že napr. za porušenie disciplíny mu zamestnávateľ stiahne čiastku z výplaty … pre dospelého trest, pre dieťa čo???
Pochvalu a lásku vyjadrujeme objatím, bozkom, pohladením, slovami – tak aby bolo dieťaťu jasné, že ho chválime, že sme s jeho konaním spokojní. Aj pokarhania majú byť deťom zrozumiteľné. Jedna výchovná je u napr. u mňa krajné riešenie, no je neporovnateľne zrozumieteľnejšia a stručnejšia než monotónne slovné logické argumenty.
Dospelí sa medzi sebou tiež neobjímajú a nebozkávajú za vynikajúce prac. výsledky: odmenou je napr. zvýšenie platu, alebo iné ohodnotenie. Tým som chcela povedať, že nie vždy sa v efektívnej komunikácii s dieťaťom používať rovnaký vyjadrovací jazyk a prostriedky, ktoré sú jasné a prijateľné pre dospelých.
Pocuvaj Milan1, tusim vsetky tvoje prispevky zacinaju vetou : No konecne sa prebralo k tejto tema aj babetko. ))) Zacinas tak aj na SMEcku, alebo inde? ?)
No konečne sa prebralo k tejto téme aj babetko.
Aby sme si boli načistom – nulová tolerancia k telesným a skryte k akýmkoĺvek trestom je trendom v EU.Súvisí zo vstupom štátu do rodiny / defamiliarizácia rodiny, viď Esping – Andersen /
S veľkou pravdepodobnosťou, pokiaľ EU bude tak ako doteraz ĺavicovo orientovaná, tak preberieme aj túto agendu.U nás je zástankyňou nulovej tolerancie napr Oľga Pietruchová, ktorá je ľavicovo a feministicky orientovaná. Myslím, že je jasné, že ideál výchovy by bol bez telesných alebo dokonca akýchkoľvek trestov – otázka je, či treba výchovu, kde padnú nejaké tresty kriminalizovať a hlavne – či má do toho tak masívne vstupovať štát.Ten totižto vychovávať deti nevie, viď detské domovy – snažíme sa odtiaľ dostať detí do rodín práve preto, že iba vo funkčnej rodine dieťa netrpí.
Zákon o týraní detí máme, načo bude zákon o nulovej tolerancii trestov ?
Aby sme raz nehasili problémy tohto možno dobre mysleného experimentu.Ono cesta do pekla je dláždená dobrými úmyslami…
olivieri.blog.sme.sk/c/169970/Udaj-svojich-fotrovcov.html
Milan1, presne tak, ako to opisuje Olivia Olivieri vo svojom prispevku na blogu, sa budu v puberte spravat deti, ktore boli vychovavane bitkou. Dana pani to ma v hlave pekne popletene a splodit takyto populisticky zvast… to ju teda muselo stat dost usilia. A propos… nebitie predsa nie je to iste co nevychovavanie. Nebitie tiez neznamena, ze na dieta rozpravam len milo a laskavo a vsetko mu tolerujem. Casto je totiz jednu tresnut ovela lahsie ako premysliet si skutocne vhodny trest, ktory nejakym sposobom aj suvisi s previnenim a je vychovny a poucny. Ale je fakt, ze takemuto sposobu vychovy sa budu musiet ucit aj samotni rodicia. Ale nech sa len pekne ucia, nech uz konecne prestanu decka mlatit a zacnu vychovavat efektivne.
Daná pani má svoje skúsenosti zo sociálkou ktorá sa nerozpakuje odobrať deti kvôli čomukoľvek a práve to, ako je možné v tomto štáte zametať s rodičmi aj na základe toho gumového zákona jej článok veĺmi dobre vystihuje.Keby si vedela plnú pravdu…pochopila by si, že to nemá vôbec popletené a upozorňuje na to,kam sa presúva moc rozhodovať o rodinách.
Podobný článok – tiež ako sociálka rozbíja rodiny – mala Natália Blahová, aj tú označíš za popletenú ?
nataliablahova.blog.sme.sk/c/179166/Potrebovala-iba-jedneho-zolika.html
Nie, Milan, tento clanok je predsa o niecom uplne inom a nijako nesuvisi s nulovou toleranciou trestov. Aby sme si to vyjasnili…
Co sa tyka prveho clanku pani Olivie – sposoby, vyjadrovanie, ktore tam prisudila mladym, ktori sa idu stazovat na svojich rodicov, presne zodpoveda sposobom a vyjadrovaniu mladych ludi, ktori boli vychovavani bitkou. Ktori nepoznaju, co to je rozhovor s rodicmi, ktorym nikdy nikto nic nevysvetlil, ktori za vsetko dostali akurat facku. Takze nie skutocna vychova prikadom a trestami, ktore suvisia s previnenim, vyraba takychto spratkov, ako popisala pani Olivia. Ale naopak, bitka, nedostatok respektu a nedostatok lasky voci nim z nich robia takychto (ako to slusne napisat) “vychcancov”, ktori idu na socialku a udaju rodica. Takze clanok pani Olivie je skutocne populisticky zvast (a este aj na hlavu postaveny) v kontexte s tym, ze nim chce bojovat proti zavedeniu nulovej tolerancie trestov.
Naopak, clanok p. Blahovej je o niecom uplne inom, o zlyhani socialky, o zlyhani statneho systemu, o tom, ze je proste ten system zle nastaveny.
Ked udries cudzie decko, mas na krku velky problem. Ked udries svoje decko, je to spolocnostou tolerovane a dokonca vraj aj spravne. Preco? Len preto, ze u nas cele storocia fungovala autoritativna “vychova”, mlatenie, na dlhe recicky nebol cas, predsa sa od rana do vecera makalo a decko bola len pracovna sila. Nemalo ziadne prava, jedine povinnost pomahat rodicom a drzat hubu. A bolo to tak v spolocnosti brane ako normalne. Lenze ja si myslim, ze tento sposob fungovania vztahu rodic-dieta je nezdravy a nenormalny. Treba, aby konecne sa ludom ukazalo, ze to normalne nie je, ze bit dieta (ci uz svoje alebo cudzie) je nespravne a chore.
No ak si z článku Natálie Blahovej pochopila, že sociálka nefunguje normálne, tak pochopíš, prečo by som nechcel vidieť aby mala takáto sociálka moc nad rodičmi. A sorry, nemáš jediný dôkaz, žeby vychcané deti boli len bité deti, skôr sa zdá, že tú vychcanosť môžu prevziať deti, nech boli akokoľvek vychovávané.Hlavne v puberte. subova.blog.sme.sk/c/178991/Odocute-bohuzial.html
Aby bolo jasné, aj táto autorka vidí nebezpečenstvo presunu moci nad rodinou štátom, a pracuje ako lekárka na onkológii.
.
V USA to už dospelo tak ďaleko, že rodičia detí, ktorým sa nechcelo upratovať a odvolávali sa na svoje práva jednoducho išli pod stany a na dom napísali že štrajkujú – a detičky boli nútené začať aspon upratovať.Ale toto je cesta ?
Inak populistickým žvástom sa články Olivie nedajú nazvať, má vysoké hodnotenie a patrií medzi VIP čo sa týka SME – viem zákulisie, prečo tak píše a viem, že SME je na jej strane.
Je to jedna inteligentná a nesmierne talentovaná baba, ktorá vie neskutočne dobre písať.Pozri si jej blog. A svoje deti vychováva výborne.
Kopla si si do úplne nevinnej bez akéhokoľvek dôkazu.
Ešteže nie sme v stredoveku.