VýživaDiéta

Odhaľte alergiu svojho bábätka

 Simona Šípová   13.04.2011   1

Zdá sa vám, že so zažívaním vášho bábätka nie je niečo v poriadku? Môže ísť o alergiu alebo potravinovú intoleranciu. 

Mať na niečo alergiu dnes nie je ničím výnimočným. Mnohí sa na jar rozkýchajú, niektorým slnečné lúče spôsobia nepríjemnú vyrážku miesto príťažlivého opálenia.

Vzácnosťou nie sú ani potravinové alergie, ktoré nám „kradnú“ pôžitok z jedla a nútia nás k obávaným diétam. Skutočným strašiakom je však alergická reakcia prejavená u detí.

Čo robiť, ak papanie spôsobuje drobčekovi trápenie napriek tomu, že zatiaľ neochutnal nič iné, než materské mlieko? Problém musíte vyriešiť vy.

Je to na vás

Alergie na potraviny sa najčastejšie vyskytujú u detí do troch rokov. Často ide o intoleranciu laktózy, sprevádzanú bolesťami bruška a hnačkami. Je pravdou, že dojčenie do istej miery predchádza výskytu alergií, no genetické predispozície môžu spôsobiť alergické prejavy aj napriek tomu. Najčastejšími „potravinovými alergénmi“ sú bielkoviny v kravskom mlieku, nevhodnými pre najmenších sú tiež vajcia, čokoláda, med, orechy, ryby i citrusy. Ak má vaše dieťatko hnačku, zvracia, tečie mu z nosa alebo sa mu na telíčku objavil ekzém, je možné, že je alergické – a to práve na niektorý zo zmienených druhov potravín. Ako prvé musíte zistiť, o ktorú potravinu konkrétne ide. A najlepším spôsobom je eliminačná diéta. Čo je to?

Pekne po poriadku

Zo stravy musíte vylúčiť potraviny, ktoré by mohli byť príčinou alergie vášho drobca. Pri eliminančnej diéte je dôležitá postupnosť – ak by ste totiž vyradili všetky známe alergény naraz, len ťažko by ste určili, ktorý z nich dojčaťu skutočne škodí. Preto vyraďte zo svojho menu najprv mlieko a mliečne výrobky a ak sa ani po týždni nič nezmení, postupujte ďalej. V tomto prípade platí, že ak vylučujete zo stravy ďalšiu potravinu, k predchádzajúcej sa môžete vrátiť. Pozor, eliminačná diéta nie je redukčná diéta! Hoci zo svojho jedálnička vylúčite istý druh potravín, nemala by vaša váha klesať. Skúste si stravovanie upraviť tak, aby ste doplnili potrebné živiny z iného jedla. Ak si napríklad odopriete obľúbené ovocie, zdvojnásobte dávku zeleniny. Opatrné ale buďte so zelerom, ktorý je tiež pomerne silným alergénom.

 

Odosielam Váš hlas...
Hodnotenie: 5.0 z 5. Celkom 1 hlas(ov).
Kliknite na hviezdičky pre ohodnotenie článku.
Najčítanejšie
Komentáre k článku
Katem napísané 02.09.2019 06:26

u nás bol najsilnejším prejavojom nabehnutý atopický ekzém, ale s protopanom sme sa ho zbavili elegantne rýchlo

smile zwinker Big Grins Confused Cool Cry Eek Evil Frown Mad Mr. Green Neutral Razz Redface Rolleyes Sad Surprised

Náš TIP
Komentáre k článku
Katem napísané 02.09.2019 06:26

u nás bol najsilnejším prejavojom nabehnutý atopický ekzém, ale s protopanom sme sa ho zbavili elegantne rýchlo

smile zwinker Big Grins Confused Cool Cry Eek Evil Frown Mad Mr. Green Neutral Razz Redface Rolleyes Sad Surprised