4 mýty o dojčení, ktoré ešte neopustili naše pôrodnice

Mária Kopčíková 9

Prečo mi to nepovedali v pôrodnici?

Pýtajú sa novopečené mamičky a táto otázka sa viaže ku kojeniu – resp. k riešeniu niektorých problémov okolo neho.

Zdroj: istockphoto.com

Za posledné dva týždne som tú otázku počula asi osem razy a ja neviem, čo tým, ženám mám povedať. Že sestričky nemajú čas? Že niektoré súvislosti okolo dojčenia tie sestričky nevnímajú ako podstatné? Že niektoré z nich jednoducho tie vedomosti nemajú?                                                                                                       

Môžem mať niekoľko súkromných hypotéz a nemôžem veľmi s nimi ísť na trh … Maminám ani tak nie je potrebné na túto otázku odpovedať, oni potrebujú vyriešiť problém, ktorý nastal. Otázku kladú takpovediac rečnícky a ešte sa pýtajú, prečo ja im veľa vecí hovorím inak, ako v pôrodnici.

4 mýty o dojčení, ktoré sa ešte stále dopočujete v pôrodnici

Dieťa dojčite len z jedného prsníka a len 10 – 15 minút.

Ako dlho už mamám hovoríme, že dieťa dojčíme na požiadanie a neobmedzujeme ho v tom, ako často a na ako dlho sa na prsník prisaje? Dlho. V pôrodniciach však stále pretrváva odporúčanie dieťa z nejakého dôvodu dieťa v pití limitovať. „Podarené“ argumenty k tomuto odporúčaniu:

  • Ženy, ktoré svoje deti tak často a tak dlho dojčia, majú bradavky ako naklepané rezne …
  • Nemôžete ho tak dlho dojčiť, nie je to efektívne, žiadne dieťa tak dlho nepije.
  • Dieťa sa musí za 10 minút zasýtiť. Ak nie, nemáte dosť mlieka.
  • Čo chcete, aby vám dohrýzlo bradavky? To urobí, ak ho tam necháte dlho visieť!

Článok k téme je aj: 

Neobmedzujte svoje dieťa. Sledujte dojčenie a to, či dieťa dobre močí a má stolicu. >> >> 

Pani a po dojčení si prsia ešte pekne odsajte, aby ste ich úplne vyprázdnili

Prsník nie je nádržka, ktorú otočením kohútika vyprázdnite. Mlieko sa priebežne tvorí vždy pri dojčení či odsávaní.

Zdroj: isifa.com

Ak má žena dieťatko pri sebe, ono sa dobre dojčí, na odsávanie nie je žiadny dôvod.  Je však pravdepodobné, že žena sa týmto odsávaním dopracuje k nadprodukcii mlieka. Väčšinou si ženy povedia, že radšej mlieka viac, ako málo. No nadprodukcia môže byť nielen obťažujúca, ale zároveň môže byť dôvodom pre rôzne ďalšie problémy – retencia mlieka, nedostatočné vyprázdňovanie prsníkov

Mlieko odsávajte, iba ak by dieťa z akéhokoľvek dôvodu nemohlo byť kojené na prsníku.

Prečítajte si aj : 

         Kedy treba odsávať materské mlieko?    >> >> >>                    

Máte ploché bradavky, nebudete kojiť inak, než s klobúčikmi

Často úplne nerozumiem, prečo vôbec vydávajú sestričky akékoľvek hodnotenia typu, veľkosti a tvaru ženských prsníkov. Niekedy pri tom, čo počúvam, tak mám dojem, že tie správne bradavky na kojenie ešte žiadna žena nemala a že každá potrebuje klobúčiky.

Bez toho, aby sa vôbec niekto presvedčil, či daná žena má s kojením problém. Ak áno, v čom spočíva a akým spôsobom by ho mohla odstrániť, vyhnúť sa mu … Ak sa aj jedná o oploštený tvar bradavky alebo neprisávajúce sa bábätko, klobúčiky to naozaj nevyriešia. Aspoň nie dlhodobo.

Zdroj: isifa.com

Veľmi často sa stretávam s tým, že „nevinná“ poznámka sestričky na typ bradaviek mamy a komentovanie jej schopnosti dieťa nakojiť, ju veľmi zneistí, niekedy „rozloží na súčiastky“. Popiera predsa to základné, na čo sa veľa žien po pôrode sústredí, a to je schopnosť postarať sa o svoje dieťa, dať mu jedlo – bez jedla je predsa stratené …

Pričom by stačilo málo – pomôcť žene, aby svoje dieťa priložila v správnej polohe, aby sa pokúsila o vyformovanie bradavky (ak je to naozaj potrebné) pred kojením a najmä – aby zažila to, že je to ONA, ktorá kojí svoje dieťa.

Prečítajte si aj článok: 

   Ako pomôcť plochším bradavkámKlobúčikmi NIE.   >>  >>  >>      

To si však vyžaduje čas. Čas s trávený s konkrétnou ženou a jej dieťaťom, sústredenú pozornosť len na túto jednu situáciu. A nie vetu zakričanú spomedzi dverí – „s týmito bradavkami vy dojčiť nebudete …“

Nechápem, čo sa vy ženy rozčuľujete, že my deti dokrmujeme. My im len rozťahujeme žalúdky, vy ich budete doma normálne kojiť …

Táto perla pochádza z bratislavských Kramárov. Bolo isté obdobie, keď odtiaľ chodili ženy v pomerne dosť zlom stave. „Dieťa málo priberá, musíte ho dokrmovať….“

Keď sa ženy ohradili, že teda dokrmovaním umelým mliekom asi tie deti nebudú mať potom príliš veľkú ochotu sať na prsníku, že by ich teda radi dokrmovali svojim mliekom, ak je to vôbec potrebné, tak si vypočuli vyššie uvedenú vetičku.

Dokrmovanie sa samozrejme na pokyn personálu často deje fľašou.

Zdroj: istockphoto.com

Nič nemení ani fakt, že všade na stenách v pôrodnici majú otapetovaných 10 bodov BFHI.

Dokrmovanie sa pochopiteľne netýka len Kramárov. Od matiek to vyžaduje pomerne veľkú vnútornú silu, aby si ustáli svoje presvedčenie, že ak vôbec dieťa treba dokrmovať, tak to treba urobiť cievkou, či striekačkou a fľaši sa treba oblúkom vyhnúť.

Čítajte aj článok:  

Ako nakŕmiť dieťa inak než fľašou?  Spôsobov je viacero.    >> >> >>

Myslíte, že ani o tom v našich pôrodniciach nepočuli?

1 Hviezdička2 Hviezdičky3 Hviezdičky4 Hviezdičky5 Hviezdičiek (22 hlasov, priemerne: 4,40 z 5)
Loading...
Author image

Mária Kopčíková

články autora...

Komentáre k článku

  1. Dobry den, obidve deti som rodila pred 30 a 25 r. v Cechach, vtedy zacal polovicny room-ing, tj. o 22:30 na noc babätka brali, rano od 09:30 priniesli. Moje vzdy z 9 novorodencov na voziku revali hrozne/tie ostatne tisko spinkali, tak som si myslela, ze nestihli uplne dokrmit. Nastastie aj dcera aj syn sa prisali ihned a pili bez problemov od prvotneho zaciatku. Skoda len, ze som nebola poucena dostatocne o prikrmoch, lebo od 8 mes/kojene podla potreby., ked papkali vselico, tak som s kojenim skoncila, nakolko mna zacali odmietat. Skoda! Flasku sme nemali ani cumle, ale kojenie

    sa nepropagovalo. Skoda! Mamicky, kojte na poziadanie, kolkokrat si babo prosi.. Je to vyhodne…i.

  2. Mne v Galantskej porodnici povedali, že malého treba dokŕmiť, ja sama som sa spýtala, či sa dá aj striekačkou a pani bola veľmi ochtná a povedala samozrejme, tak som neriešila ziadne dalšie problémy smile dobra skusenosť

  3. Ja som prvé porodila v Poprade, tam dokrmovali z fľaše a skončilo to tak, že sme doma museli začať s dokrmovaním, lebo sa mi nevedela poriadne prisať k prsníku, a pochopila že z fľaše jej to ide ľahšie.

    Teraz som rodila v Spišskej Novej Vsi. Tam detičky nedokrmujú už niekoľko rokov a naozaj to má svoj zmysel. Malý sa pekne prisal a papá pekne aj doma

  4. Ked som ako tehotna riesila, kam pojdem rodit, nasla som na nete sprievodcu porodnicami. Citala som tie hodnotenia stale dokola a rozmysla, kam pojdem, aby mi aspon ako tak splnili porodny plan, ktory som mala. V hodnoteni bolo vzdy uvedene aj to, kolko % deti je plne dojcenych pri prepustani domov. Vo vsetkych porodniciach, co som pozerala, to bolo cislo bliziace sa k 100%. Hovorim si super, nemam sa coho bat… Fakt neviem, kde tieto cisla nabrali, lebo moja skusenost je uplne opacna. Presne ako je to opisane v clanku. Vacsina mam odchadzala domov s tym, ze maju malo mlieka, ze musia dokrmovat, odsavat a podobne. Ja som na tom bola podobne, uplne zdeptana, pred kazdym kojenim som musela malu odvazit, aby som zistila kolko vypila. No cele zle. A pri tom, fakt na kazdej stene 10 bodov k uspesnemu dojceniu,ale vacsina z tych sestier radi uplne nieco ine. Cest vynimkam…

  5. Trosku nesuhlasim. Nam klobiciky velmi pomohli. Mala som vela mliema noaly sa nevedel prisat. Vdaka klobucioom som mohla kojit uplne normalne…nemala som ziadne zdravotne problemy a mlieka vzdy dost. Po 6 mesiacoch sa mi maly prisal aj bez klobucika. Ma 20 mesiacov a je dojceny (od 6mes uz bez klobicika) zwinker

  6. No to je des!

    Ja som bola vo Zvolene a az na jednu posahanu blondavu vynimku z novorodeneckeho odd. boli tie sestricky super !

    A vobec aj cely personal na porodnici.. maju uzasny pristup Big Grins

  7. zabudli ste uviest, ze to ci bolo nase dieta dokrmene na noc, aby bol klud, sa nikdy nedozvieme…:((( tieto veci sa robia bez vaznych indikacii, matka pri tom ani nie je informovana! vsetko sa deje potajomky

Pridaj komentár