Aké zmeny nastali v nemocniciach v podpore dojčenia?

TS 0

MAMILA a Ženské kruhy monitorujú podporu dojčenia v nemocniciach. Preto pripravili prieskum, ktorý doposiaľ vyplnilo viac ako 4 700 žien.

Čo sa v pôrodniciach zmenilo za posledných 20 mesiacov?

kojenie, BFHI
ingimage

U žien, ktoré porodili v slovenských pôrodniciach od 1. 1. 2015 do 30. 8. 2016 (1013 respondentiek) sme oproti predchádzajúcemu obdobiu zaznamenali miernu zmenu k lepšiemu (17,7 % v rokoch 2010 – 2015 vs. 23,8 % od roku 2015) v otázke kontaktu koža na kožu v trvaní aspoň jednu hodinu bezprostredne po pôrode. Avšak aj naďalej viac ako 75 % matiek a detí nemá možnosť byť spolu v kontakte koža na kožu po pôrode.

Informácie týkajúce sa správnej polohy pri dojčení, prisatia či pitia z prsníka, neobmedzenej dĺžky pitia a intervalov dojčenia naďalej nedostáva viac ako polovica žien. V tomto smere nenastal žiadny významný posun a aj naďalej nie je rozdiel medzi nemocnicami, ktorú sú baby-friendly a ostatnými nemocnicami.

Viac ako 30 % žien stále uvádza, že personál im nedokázal poskytnúť účinnú pomoc s dojčením, keď ju potrebovali.

Takmer polovica detí je v nemocniciach s titulom baby-friendly dokrmovaná umelým mliekom, hoci štandard by mal byť výlučné dojčenie. Až štvrtina všetkých detí je dokrmovaná umelým mliekom bez súhlasu a vedomosti matky (čo predstavuje polovicu z detí dokrmovaných umelých mliekom). Polovica detí, ktoré boli dokrmované umelým mliekom ho pili z fľaše.

Až 67 % žien v roku 2015 nedostalo v baby-friendly nemocniciach informácie, na koho sa majú obrátiť po návrate z nemocnice, ak by mali problémy s dojčením.

kojenie BFHI dokrmovanie nemocnica porodnica
ingimage

Mierne sa zvýšil počet žien, ktoré dostali počas pobytu od personálu informáciu o dôležitosti kontaktu koža na kožu počas pobytu v nemocnici (15 % žien), no percento detí, ktoré neboli v zavinovačke a boli so svojou matkou na izbe počas celého pobytu v pôrodnici sa za posledné roky zásadne nezmenilo (12 % a 32 %). V roku 2015 bolo z izby bez vedomia a súhlasu matky odnesených približne 11 % detí.

Podpora dojčenia po pôrode cisárskym rezom

Napriek tomu, že na Slovensku sa rodí až tretina detí cisárskym rezom, je podpora kontaktu koža na kožu ako podpory začiatku dojčenia takto narodených detí, v slovenských pôrodniciach prakticky nulová.

Dokrmovanie detí umelým mliekom už v prvých dňoch po pôrode má naďalej stúpajúcu tendenciu. Pokým v roku 2011 bolo umelým mliekom kŕmených približne 50 % detí narodených cisárskym rezom, v roku 2016 je to až 70 % (63 % v roku 2015). A to napriek  dôležitosti toho, aby sa deti v novorodeneckom období s umelým mliekom nestretli.

Že vám dieťa v pôrodnici dokŕmia, sa nedozviete.

Až 48 % všetkých žien uvádza, že ich deti boli po pôrode cisárskym rezom dokŕmené fľašou. Iba 14 % žien uvádza, že im predviedli iný spôsob dokrmovania dieťaťa. Detí narodených cisárskym rezom, ktoré sú dokrmované umelým mliekom bez súhlasu matky (43 % zo všetkých takto narodených detí v roku 2015) je tiež viac.

Iba 4% uvádzajú, že boli so svojim dieťaťom nepretržite na izbe v systéme rooming-in. Inými slovami, aj v roku 2016 je „štandard“, že ženy po cisárskom reze nemajú možnosť mať svoje novonarodené deti pri sebe a dojčiť ich.

Tento graf ukazuje trend podľa jednotlivých rokov v nemocniciach s titulom baby-friendly a bez titulu. Zdroj: mamila.sk

Keďže sa momentálne rodí na Slovensku viac ako 30 % detí cisárskym rezom, vyžaduje si táto skupina žien a detí zvýšenú podporu a pozornosť. Z nášho prieskumu však vyplýva, že podpora dojčenia pre túto skupinu žien a detí je nedostačujúca, ba ešte nižšia, ako pre ženy po vaginálnom pôrode.

Zlyhanie podpory dojčenia v príbehoch žien

Základný predpoklad fungovania nemocníc s plaketou baby friendly je dodržiavanie stanovených účinných postupov na podporu dojčenia a pomoc s dojčením. Dojčenie predstavuje fyziologický spôsob kŕmenia a nedojčenie so sebou prináša zdravotné riziká pre deti aj ženy. 

Preto má podpora dojčenia v prvých dňoch po pôrode mimoriadne miesto v poskytovaní zdravotnej starostlivosti o ženy-rodičky a novorodencov.

Rozporuplné informácie a nedostatok informácií o dojčení zo strany personálu

 „Stretla som sa s rôznymi sestričkami a rôznymi názormi. Od tých, čo potrebovali zaviesť režim, po tie, ktoré tvrdili, že bábätko si vypýta, koľko potrebuje. Boli však kedykoľvek k dispozicii, pripravené pomôcť. Len nejednotnosť názorov vo mne vyvolala chaos.“

Niekoľkohodinové odlúčenie od dieťaťa zabraňuje dojčeniu

„Začiatky po pôrode boli hrozné. Hneď po pôrode, keď mi malú priložili na hrudník a ona sa snažila o prvé prisatie, mi ju sestra zobrala so slovami, že ja aj tak nikdy v živote dojčiť nebudem, že mám ploché bradavky a že manžel má hneď utekať kúpiť klobúčiky, že možno s nimi sa to bude dať. Bola to pre mňa rana. Napriek tomu, že som chcela mať malú hneď po pôrode pri sebe, sestra ju vzala s odôvodnením, že veď som aj tak unavená a ona bude celú noc len plakať. Nezažmúrila som ani oka, len som stále myslela na to, kde je moje dieťa a že ju chcem mať pri sebe. O 11 ráno, po mojom asi desiatom naliehaní na sestry, mi ju konečne doniesli.“

kojenie krmenie BFHI
ingimage

Dokrmovanie umelým mliekom bez medicínskeho dôvodu namiesto podpory dojčenia

„Musela som sestričky neustále prosiť, aby mi dcérku doniesli aspoň nadojčiť. Doniesli mi ju s cumlíkom, často nakŕmenú umelým mliekom z fľašky, a keď plakala, dávali jej piť z fľašky čaj s glukózou. Mňa presviedčali, ze dojčit nebudem, lebo mám malé prsia a zlé bradavky. Po pôrode mi dcérku nenechali, aj keď som mala záujem o bonding. Nechceli mi ani ukázať, ako mám kúpať bábätko, dcérku mi vždy doniesli okúpanú a v zavinovačke. Zakazovali mi jesť veľa potravín, že keď dojčím, tak nemôžem ovocie ani zeleninu, povedali, že môžem jesť iba suché rožky a jablká bez šupky. Ale dojčenie sme si s dcérkou vybojovali a dnes sa dojčíme už krásnych 20 mesiacov a veľmi si to obidve užívame. Keby som o Mamile vedela už v začiatkoch dojčenia, bolo by to oveľa jednoduchšie, ale už mám naštudovaných od vás veľa informácií a dúfam, že druhé dieťatko už bude mať v budúcnosti lepší a krajší štart dojčenia. Budem za to bojovať v pôrodnici zo všetkých síl.“ 

„Po pôrode mi bol umožnený kontakt koža na kožu, ale iba krátkodobo. Po prinesení dieťaťa na izbu mi nikto neukázal, ako správne dojčiť – ako si dieťa správne priložiť. Bez vyžiadania mi neboli poskytnuté žiadne informácie o dojčení (a po vyžiadaní sa informácie od personálu ohľadom techniky dojčenia/odsávania mlieka líšili). Bábätko mi bolo odobraté na novorodenecké oddelenie (novorodenecká žltačka), kde bol tiež môj kontakt obmedzovaný – v časoch kŕmenia, keď som ju mala záujem dojčiť, už bola mnohokrát nakŕmená, resp. mi dojčenie bolo odopierané (že aj tak nemám mlieko). Napriek voľným kapacitám som nemohla ostať s dcérou a starať sa o ňu.“

1 Hviezdička2 Hviezdičky3 Hviezdičky4 Hviezdičky5 Hviezdičiek (2 hlasov, priemerne: 5,00 z 5)
Loading...

Pridaj komentár