Ako materské sebavedomie ovplyvňuje úspešnosť dojčenia

Mária Kopčíková 0

Úspešnosť dojčenia vnímam ako pomerne relatívny pojem. Teda – relatívny v ponímaní žien, s ktorými som sa k téme dojčenia za posledných 13 rokov stretla.

Úspešnosť dojčenia

Niektoré ženy vnímajú, že ich dojčenie bolo úspešné, ak dieťatko dojčili rok, iné „až“ dva roky, niektoré boli naopak nespokojné, že dojčili „len“ dva roky. Poznám ženy, ktoré mali s dojčením rôzne problémy od začiatku a boli veľmi spokojné, že nakoniec dieťatko dojčili, hoci s prikrmovaním.

Poznám aj ženy, ktoré s takýmto stavom spokojné neboli a dojčenie predčasne ukončili, pretože – „buď všetko alebo nič“.

Zrejme neexistuje všeobecná definícia, čo je to „úspešné dojčenie“. V literatúre je často citovaná potreba primeraného materského sebavedomia, „aby dojčenie prebiehalo v poriadku, s dobrým výsledkom“ (Locklin a Naber 1993).

Čo je to ale ten dobrý výsledok už odborníci veľmi nešpecifikujú. Ja si to prekladám sama pre seba v dvoch smeroch. Jeden sleduje také tie obligátne odporúčania WHO (výlučné dojčenie do 6. mesiaca a potom dlhšie, ako to vyhovuje mame a dieťaťu) a tiež možné problémy pri dojčení (tých môže byť veľmi veľa).

Druhý smer môjho porozumenia tomu, čo je pre ktorú ženu úspešné dojčenie, je jej subjektívny pocit z neho. 

Zaujíma vás, prečo ženy prestávajú dojčiť? Predčasne?

Materské sebavedomie a dojčenie

Materské sebavedomie je definované ako vnímanie ženy jej vlastnej schopnosti postarať sa o svoje dieťa a porozumieť jeho potrebám (Sehhatie et al. 2017).

Ak „stávanie sa matkou“ v ranom popôrodnom období napreduje dobre, žena sa cíti dobre, prežíva sa ako kompetentná, začína milovať novorodenca, prijíma svoju novú životnú rolu.

To, ako žena prežíva samu seba ako dobrú matku môže negatívne ovplyvniť nedostatok jej vedomostí, skúseností a zručností. Ak matka nemá dostatok sebavedomia v starostlivosti o svoje dieťa v počiatočnom období po pôrode, môže sa táto situácia stať natoľko negatívnym zážitkom, ktorý spôsobí, že v starostlivosti o dieťa sa dlhodobo bude cítiť neistá.

V roku 1999 publikovala Cindy-Lee Dennis svoju teóriu self-efficacy (najvýstižnejšie preložiteľné ako „sebaefektivita“) pri dojčení. Táto autorka uvádza, že bol zistený štatisticky významný vzťah medzi nedostatočným sebavedomím ženy pri dojčení a presvedčením ženy o nedostatočnej tvorbe mlieka, čo je jedným z najčastejších dôvodov predčasného ukončenia dojčenia.

Sebavedomie ženy pri dojčení

znamená dôveru v jej schopnosť dojčiť dieťa a predpovedá: 

  • či sa matka rozhodne dojčiť alebo nie,
  • koľko úsilia vynaloží,
  • ako bude emočne reagovať na ťažkosti s dojčením.

Sebavedomie ženy pri dojčení je ovplyvnené štyrmi hlavnými zdrojmi informácií

  • vlastnými úspechmi (napr. pri predchádzajúcom dojčení),
  • sprostredkovanými skúsenosťami (napr. sledovaním iných žien pri dojčení, sledovanie videí),
  • verbálnou podporou zo sociálneho prostredia (napr. povzbudením od rodiny, priateľov, zdravotníkov, laktačnej poradkyne),
  • fyziologickými reakciami (napr. únava, stres, úzkosť).

Ak teda sebadôveru považujeme za jeden z konceptov, ktoré nám pomáhajú pochopiť správanie ľudí, potom by zdravotníci, ale aj všetci, ktorí pracujú so ženami v popôrodnom období, mali vedome využívať vyššie uvedené zdroje a snažiť sa zvyšovať sebadôveru žien vo vlastné schopnosti.

Podľa teórie self-efficacy je zrejmé, že spôsob, akým jednotlivec interpretuje svoje pocity, má tendenciu modulovať jeho správanie (Bandura 1978).

Potom primeraná dôvera ženy v schopnosť dojčiť a dobre nadojčiť svoje dieťa, má tendenciu byť silným protektívnym faktorom v prevencii problematických momentov v starostlivosti matky o dieťa a v budovaní bezpečnej vzťahovej väzby.

Zdroje:

DENNIS, Cindy-Lee, 1999. Theoretical Underpinnings of Breastfeeding Confidence: A Self-Efficacy Framework. Journal of Human Lactation

SEHHATIE, Fahimeh, Mojgan MIRGHAFOURVAND a Marzieh BAGHERINIA, 2017. The Association Between Maternal Self-confidence and Functional Status in Primiparous Women During Postpartum Period

LOCKLIN, M. P. a S. J. NABER, 1993. Does breastfeeding empower women? Insights from a select group of educated, low-income, minority women.

1 Hviezdička2 Hviezdičky3 Hviezdičky4 Hviezdičky5 Hviezdičiek (4 hlasov, priemerne: 5,00 z 5)
Loading...
Author image

Mária Kopčíková

Povolaním som psychologička a psychológií sa aj venujem vo svojej praxi v CPR KVAPKA.  Ako lektorka kurzov sa s rodičmi stretávam pred pôrodom, v podpore dojčenia, či príprave detí na školu. Prinášam témy, ktoré mi v praxi pripadajú dôležité.

články autora...

Pridaj komentár