Viera Michaličová sa zhovára s hosťom – Doc. MUDr. Darinou Chovancovou, prednostkou Novorodeneckej kliniky Mikuláša Rusnáka Fakultnej nemocnice v Bratislave-Petržalke .
Aký je význam dojčenia pre dieťa, aby sme minimalizovali riziko vzniku alergií?
Dojčenie je najideálnejším spôsobom výživy v novorodeneckom a dojčenskom období, pretože z imunologického pohľadu preklenie obdobie, keď obranyschopnosť dieťaťa nie je ešte pripravená na kontakt s prostredím. Takisto v rámci senzibilizácie, čiže kontaktu s cudzorodými bielkovinami a alergénmi, chráni dieťa najmä prostredníctvom zažívacieho traktu, pretože ten je tiež otvorený pre vstup cudzorodých bielkovín, ktoré sa prostredníctvom imunitných buniek, ktoré sa nachádzajú v čreve, podieľa na tvorbe protilátok, ktoré v neskoršom období môžu spôsobiť závažné zdravotné komplikácie.
Ako je to s kravským mliekom, ak ho pije matka? Môže zalergizovať aj cez materské mlieko?
Niektoré štúdie poukazujú na to, že pokiaľ dojčiaca matka konzumuje enormné množstvá kravského mlieka, časť bielkovín z neho sa môže prostredníctvom materského mlieka dostať do zažívacieho traktu dojčeného dieťaťa a môže v malom množstve senzibilizovať aj dojčené dieťa. Jednoznačne treba povedať, že dojčené deti sú chránené pred senzibilizáciou kravského mlieka. Aj v prvých dňoch, keď sa len tvorba mlieka v pôrodnici začína, by sme mali inštruovať matky, aby si prikladali dieťatko, a nemuseli tak prikrmovať umelými mliekami, ktoré môžu spôsobiť práve v prvých dňoch senzibilizáciu.
Aké dokrmovanie odporúčate a odkedy?
Vo výžive sa robí množstvo chýb, pretože niektoré matky si neuvedomujú riziká, ktoré súvisia práve s nezrelým zažívacím traktom a možnosťou senzibilizácie prostredníctvom čreva. Možno sa niekedy hrdia tým, čo všetko ich dieťa skonzumuje. Rady odborníkov odporúčajú výlučné dojčenie v prvých šiestich mesiacoch a veľmi opatrné zavádzanie príkrmov, najmä vo vzťahu k tomu, či ide o rodinu, kde sa alergia vyskytuje alebo nie. Tam, kde sa alergia vyskytuje, treba veľmi opatrne zavádzať nové druhy potravy. Keď dieťa prekoná vírusové ochorenie, radšej tri týždne počkať, kým sa imunitný systém stabilizuje, aby sme nenavodili nejaký typ alergie najmä na potraviny.
Je dôležité, aby rizikové potraviny matka v jedálnom lístku zaraďovala opatrne, skôr v II. polroku a nie už v prvých mesiacoch života dieťaťa, kedy môže zareagovať výraznejšie. Už po roku života, keď by pretrvávalo dojčenie, bolo by dobré začať aj s tzv. zakázanými druhmi potravy. Je veľmi dôležité uvedomiť si, že tam je alergický terén. Ak sa v rodine alergické ochorenia vyskytujú, treba byť opatrní s príkrmami, najmä s ovocím, aby sme nespôsobili u dieťaťa alergiu.
Aká je pravdepodobnosť vzniku alergie u dieťaťa, ak sú obaja rodičia alergici?
Je známe, že existuje genetická predispozícia k alergickým ochoreniam. Štúdie ukázali, že pokiaľ obidvaja rodičia majú niektoré z alergických ochorení, ako je senná nádcha, ekzém, astma, výskyt je asi 70 %. Ak má alergické ochorenie jeden rodič, udáva sa výskyt v 60-70 % detí.
Napriek tomu odporúčate dojčenie, ktoré minimalizuje riziko vzniku alergického ochorenia u dieťaťa?
Ak ide o rizikovú rodinu, o to viac musíme dbať o dojčenie, pretože čím skôr príde dojča do kontaktu s alergénmi, tým skôr a tým závažnejšia forma alergie sa môže vyvinúť. Je dosť vysoká pravdepodobnosť, že dieťa v budúcnosti bude mať alergické ochorenie, ale nástup a stupeň ochorenia práve dojčenie pomáha posunúť do neskorších období života.
Odporúčate, aby matka dojčila, napriek tomu, že je alergička?
Odporúčame, aby dojčila. Niektoré štúdie upozorňujú na to, že v tehotenstve žena, ktorá je alergička, mala by sa vystríhať určitých rizikových druhov potravín , ako sú oriešky, kravské mlieko, morské príšery, niektoré druhy ovocia. Už plod sa môže senzibilizovať prostredníctvom matky.
Je pravda, že strava, ktorá neškodí matke, neškodí ani dieťaťu?
V určitom stupni to platí. Niektoré druhy rizikových potravín môžu u detí spôsobiť hnačkovité stolice, výsyp. Ak matka začne s malým množstvom a otestuje si, že problém nevznikne, môže v konzumácii daného jedla pokračovať. Niektoré druhy ovocia, napr. kivi, ananás, môžu spôsobiť problémy a veľmi ťažko sa dá indikovať potravina, ktorá ich spôsobí. Ak matka túži po určitom druhu potravín, je dobré, aby si otestovala najskôr jeden druh, počkala týždeň, aby zistila, ako dieťa zareaguje. Ak dieťa zareaguje napríklad vyrážkami, bude to z nového druhu potraviny, ktorý zaradila do jedálnička. Je to podobné v neskoršom období , keď zavádzame nemliečnu stravu. Takisto musíme 4-5 dní počkať, kým začneme pridávať ďalší druh zeleniny do zeleninového príkrmu. Čo sa týka kávy – ženy, ktoré majú nízky tlak, môžu konzumovať denne 1-2 kávy. Musia si však tiež otestovať dieťa, pretože kofeín v určitom stupni prechádza do materského mlieka, a potom nemusí dieťatko spať tak, ako by si predstavovali. Ak matka kávu potrebuje, jednu si denne môže dopriať.
Môže byť drobná krupica prejavom alergie ? Aké prejavy alergie u detí poznáme? Kedy je symptóm signálom, že treba navštíviť lekára?
Všetky matky, ktoré majú malé dieťa, vedia, že ich koža je veľmi citlivá. Môže zareagovať na najrôznejšie dráždivé prípravky – kozmetické, pracie prášky. Môže to byť reakcia na určité potraviny, ktoré skonzumuje dojčiaca matka. Je ťažko pátrať, čo presne spôsobí takýto problém. Možno v tom období sa bábätko viac potilo, inak ho obliekali alebo používali iný kozmetický prípravok, alebo to môže súvisieť s jedlom. Ak sa niečo podozrivé objaví, treba počkať, ako sa to bude vyvíjať. Pokiaľ by to pretrvávalo alebo sa zvýrazňovalo, treba sa poradiť s lekárom.
Ako sa môže u bábätka prejaviť alergická reakcia?
Najčastejšie sú kožné prejavy. Dieťa môže zareagovať problémami zo zažívacieho traktu – hnačky, koliky, zápcha. Môže zareagovať dýchací systém. Celkové prejavy – dráždivosť, poruchy spánku, nepokoj.
Ktoré potraviny sú vhodné pre dojčiacu matku?
Výživa dojčiacich žien by mala byť vyvážená. Rozhodne tam patria bielkoviny. Neodporúča sa vegetariánska výživa, pretože tieto ženy bývajú anemické. Surové mäso, konzervované potraviny, údeniny ani tuky vo veľkom zastúpení nie sú vhodné. Neodporúčajú sa ani margaríny, ktoré môžu byť pre plod škodlivé. Čo sa týka pečiva, je odporúčané celozrnné pečivo a chlieb. Ovocie a zeleninu je vhodné jesť v surovej forme. Mnohé tehotné aj dojčiace ženy môžu mať zápchy, takže tie zeleninové a ovocné častice, ktoré podporujú tvorbu stolice, sú vhodné. Treba sa vyhýbať silne koreneným a umelo prifarbovaným a prisládzaným potravinám.
Ako postupovať pri zavádzaní nových druhov potravín?
Schéma je individuálna. Dieťa môže zareagovať na akýkoľvek druh potravín. Sú popísané určité rizikové druhy potravín, ktoré viac ohrozujú dieťa. Treba sa radšej poradiť s alergológom.
___________________________________
Táto téma odznela vo vysielaní Slovenského rozhlasu v cykle PIATKY PRE MATKY.
pri nasej malickej na atopicky ekzem urobil hrozne fajn protopan lebo nas zbavil svrbenia skoro hned ako sme ho naniesli a potom postupne sme sa zbavili skvrniek na rukach a nozickach
Mám 12 mesačnú dcérku,ktorej zistili alergiu na kravské mlieko.Chcela by som Vas poprosit o radu,ako sa mame stravovat s dcerkou,po pripade nejaku brožurku receptov,podla ktorej by som mohla pripravovať jedlo pre dcerku a pre seba pocas dojcenia.Existuju take vyrobky,ktore by mohla dcerka jest a neobsahuju sušené mlieko?
Ja som dojčila svoje dvojčatá do 2 rokov , a plne do 6 mesiacov, aj som si dávala pozor na moju aj ich stravu, napriek tomu majú od narodenia obaja vyrážky z takmer všetkých jedál, sú strašne citliví. A to nie sme (ani ja, ani manžel) alergici. Prečo sú stále citliví , keď už majú 2,5 roka? Občas sa objaví aj atopický ekzém. Chodíme k odborníkovi, ale som z toho už unavená, neviem vymýšľať jedálniček tak, aby to mohli jesť, aj chceli…Prijala by som nejakú brožúru receptov, čo môžem pripraviť malým “alergikom” a takisto aj sebe v čase dojčenia. Existuje také niečo?