VýživaDojčenie a mlieko

Ako dieťa nakŕmiť inak ako z fľašky - pomocou cievky

 Mária Kopčíková   28.02.2018   0

Niekedy sa stane, že dojčenie neprebieha bezproblémovo a dieťatko treba dokrmovať. Často hovoríme a počúvame o tom, že v takejto situácii by sa nemalo kŕmiť fľašou. Niektorí rodičia neveria tomuto tvrdeniu a je pre nich nepredstaviteľné, ako by sa to dalo robiť inak.

Poďme sa teda pozrieť, ako rôzne sa dá dieťatko nakŕmiť, ak z nejakého dôvodu nemôže (alebo zatiaľ nevie) piť z prsníka.

Shutterstock

 

Kedy treba dieťa dokrmovať?

 • Ak je matka oddelená od dieťaťa – ochorenia, pozorovanie dieťaťa, zdravotný stav matky,
 • V prípade, že dieťa sa nevie alebo odmieta prisať na prsník.
 • Ak si dieťa nie je schopné vytiahnuť dostatok mlieka (v prvom rade treba zlepšiť techniku dojčenia !!!).

Pokiaľ dieťa musí byť z nejakého dôvodu dokrmované, mali by všetci, ktorí sa o oň starajú, ovládať alternatívne spôsoby kŕmenia.

Kŕmiť z fľaše by sme nemali preto, lebo pitie z fľaše a dudlanie cumlíka vyžaduje úplne inú techniku satia než pitie z prsníka. Potom môže byť dieťa zmätené a odmietať prsník. Prípadne sa na prsník prisaje nesprávnym spôsobom, snažiac sa imitovať pitie z fľaše. V dôsledku toho klesá tvorba mliečka.

Ak dieťa saje z prsníka, kde dostane málo mlieka, ktoré tečie pomaly a zrazu sa objaví fľaša, z ktorej tečie rýchlo, väčšinou si dosť rýchlo uvedomí, čo je výhodnejšie. Čím lepšie je dieťa prisaté k prsníku, tým ľahšie získa mlieko. Ak sa prisaje nesprávne, nie je schopné sať mlieko z prsníka dostatočne efektívne a keď sa tok mlieka spomalí, môže zaspať alebo sa od prsníka odtiahnuť.

Preto dieťa, ktorému sme podali fľašu, môže odmietať piť z prsníka, pretože mu mliečko netečie rovnomerne.

Prvou voľbou pri dokrmovaní (ak je to skutočne potrebné) má byť odsaté materské mlieko! 

Ako inak môžem dokŕmiť dieťa?

Ako inak teda dieťa nakŕmiť? Spôsobov je viacero - kŕmenie cievkou po prste, striekačkou, pohárikom, lyžičkou, laktačnou pomôckou – suplementorom alebo použitím finger-feedra.

U nás sa veľmi často rieši dokrmovanie už v pôrodnici, nie vždy optimálne. Najčastejšie využíva striekačka, čo je v poriadku, ale technika, akou sa to robí, je nie vždy správna.

Často je deťom mlieko do úst len vstrekované, niekedy mamičky ťažko zvládnu, aby mliečko (ktoré možno veľmi ťažko odsali) dostalo dieťa do bruška – pri zlej technike vyteká mimo úst, čo v konečnom dôsledku frustruje matku aj dieťa.

Pri správnom alternatívnom kŕmení dieťaťa je ono samé aktívne, pracuje jazykom a učí sa tak správne sať!!! To znamená, že keď napríklad dieťa kŕmite zo striekačky, tak si obsah z nej dieťa vyťahuje satím samo, bez toho, že vy by ste pritláčali na piest.

Pri výbere spôsobu dokrmovania sa rozhodujeme podľa toho, či sa dieťatko vie prisať na prsník alebo nie. Pri akomkoľvek dokrmovaní by sme nemali zabúdať na to, že dieťa musí s nami spolupracovať. My by sme mali stimulovať jeho sací reflex a dieťa by malo aktívne sať.

Ak sa dieťa nevie prisať, alebo sa nemôže prisať pretože je napr. zo zdravotných dôvodov oddelené od matky, alebo je príliš ospalé, aby sa správne nadojčilo, potom je vhodné použiť

kŕmenie cievkou po prste,

ktoré pomáha dieťaťu naučiť sa sať a správne sa prisať na prsník.

Kŕmenie pomocou prsta je spôsobom ako pripraviť dieťa, ktoré sa odmieta prisať na prsník. Je vhodné ho používať jednu - dve minúty predtým, než sa pokúsite priložiť dieťa k prsníku. Nie je dobré nechať dieťa „vyhladovať“. Je dobré hlad trocha zmenšiť pomocou kŕmenia po prste a potom sa pokúsiť dieťa priložiť na prsník.

AKO NA TO: 

 • ostrihajte si nechty nakrátko; pripravte si cievku pripojenú na striekačku s odsatým materským mliekom, alebo jeho  náhradou,

 • dieťa položte na podložku (posteľ, prebaľovací pult) oproti sebe,
 • prstom s cievkou (cievku vedieme popri ukazováku, pridržiavame si ju palcom tej istej ruky) pošteklite pery dieťaťa, až kým neotvorí ústa dostatočne na to, aby ste prst mohli vsunúť dnu. Pokiaľ by bolo dieťa veľmi ospalé, ale ho už musíte nakŕmiť, prst môžete  dnu jemne strčiť. Dieťa väčšinou začne sať, pretože prísun tekutiny ho zobudí.
 • ukazovák s cievkou vsuňte do úst tak, že bruško ukazováka smeruje na horné podnebie. Tam je sací bod, po ktorého stimulácii dieťa začne pohybovať jazykom. Držte prst najrovnejšie, ako môžete, aby ste umožnili jazyku dieťaťa pohybovať sa rovno a dopredu.
 • musíte docieliť to, aby dieťa začalo sať takým spôsobom, že si bude mliečko zo striekačky vyťahovať naozaj samo!
 • namiesto striekačky môžete použiť laktačnú pomôcku zhotovenú z hadičky a fľaše s odstriekaným materským mliekom (alebo jeho náhradou). Hadička má prechádzať do fľaše naplnenej tekutinou cez rozšírenú dierku v cumlíku.
 • tento spôsob môžete obmeniť tak, že namiesto cievky použijete silikónovú špičku – Finger feeder,

 • cievku, ako aj Finger feeder kúpite v zdravotníckych potrebách.

Kŕmenie dieťaťa pomocou prsta nie je určené na jeho nakŕmenie!
Vtláčanie mlieka do úst dieťaťa zmarí úmysly, s ktorými sa kŕmenie pomocou prsta robí – teda naučiť dieťa správne sať a prisávať sa na prsník!

O ďalších spôsoboch a pomôckach sa dočítate na budúci týždeň.

foto: MK

Odosielam Váš hlas...
Hodnotenie: 4.6 z 5. Celkom 5 hlas(ov).
Kliknite na hviezdičky pre ohodnotenie článku.
O AUTOROVI

Mária Kopčíková

Povolaním som psychologička a psychológií sa aj venujem vo svojej praxi v CPR KVAPKA.  Ako lektorka kurzov sa s rodičmi stretávam pred pôrodom, v podpore dojčenia, či príprave detí na školu. Prinášam témy, ktoré mi v praxi pripadajú dôležité. 
Najčítanejšie
Komentáre k článku

smile zwinker Big Grins Confused Cool Cry Eek Evil Frown Mad Mr. Green Neutral Razz Redface Rolleyes Sad Surprised

Náš TIP
Komentáre k článku

smile zwinker Big Grins Confused Cool Cry Eek Evil Frown Mad Mr. Green Neutral Razz Redface Rolleyes Sad Surprised