Čo potrebujeme, aby sme zdolali koliku?

PR 0

Rodičovstvo nám prináša neopakovateľné pocity radosti, šťastia, ale aj úzkosť a obavy. Napríklad keď náš drobček usedavo plače a nevie nám povedať, čo ho trápi. Vtedy záleží na našej vnímavosti, na našich vedomostiach i skúsenostiach.

U novorodencov od 3. až 6. týždňa do 3. až 4. mesiaca býva častou príčinou plaču tzv. detská kolika. Trpí ňou až štvrtina detí v tomto veku. „Dieťa je nepokojné, intenzívne plače, priťahuje kolienka k brušku, je červené v tváričke,“ opisuje príznaky koliky MUDr. Elena Prokopová.

Dieťa môže normálne tráviť, no opakovane ho sužujú ťažkosti s tvrdým a nafúknutým bruškom. A najčastejšie sa ťažkosti s plačom dostavujú večer.

Americký pediater Joel E. Lavine definoval príznaky koliky takzvaným pravidlom 3: „Neutíchajúci plač, ktorý pretrváva viac ako 3 hodiny denne, viac než 3 dní v týždni a problém trvá viac než 3 týždne.“

Kým vnímavosť nám pomohla rozpoznať príznaky koliky, teraz sa nám zídu vedomosti o jej príčine. Je ňou prechodný nedostatok laktázy, enzýmu, ktorý pomáha tráviť laktózu obsiahnutú v materskom mlieku. Laktóza je zložený mliečny cukor, ktorý laktáza pri trávení štiepi na jednoduchšie cukry – glukózu a galaktózu. Tie potom organizmus dieťatka zužitkuje.

Novorodenec s nedostatkom laktázy nedokáže stráviť laktózu v tenkom čreve. Laktóza postupuje do hrubého čreva, kde sa jej zmocnia baktérie a rozkladajú ju na ďalšie látky – vzniká kyselina mliečna, vodík, metán a oxid uhličitý. Práve tieto plyny spôsobujú nafukovanie a bolestivosť bruška.

A po vnímavosti a vedomostiach napokon prichádzajú na rad skúsenosti. V tomto prípade skúsenosti írskej matky, ktorá ako prvá navrhla lekárovi, aby sa preparáty nahrádzajúce chýbajúcu laktázu dospelým použili aj u novorodencov. Skúsenosti odborníkov i rodičov, ktorí sa podieľali na klinickom testovaní prípravku v Írsku a v Spojenom kráľovstve a ktorí po priaznivom výsledku testovania a jeho publikovaní v rokoch 1998 a 2001 prispeli k úspešnému príbehu kvapiek Colief.

Kvapky Colief obsahujú enzým laktázu a kompenzujú tak dieťatku jej prechodný nedostatok. Výhodou kvapiek Colief je efektívnosť v porovnaní s inými prípravkami – stačí užívať štyri kvapky pri každom kŕmení, pričom dávkovanie sa postupne znižuje na polovicu. A nesmieme zabudnúť na ten najdôležitejší enzým, ktorým je rodičovská láska. Veď práve ona pomohla a dodnes pomáha zvíťaziť nad detskou kolikou.

Viac na www.colief.sk 

1 Hviezdička2 Hviezdičky3 Hviezdičky4 Hviezdičky5 Hviezdičiek (4 hlasov, priemerne: 4,00 z 5)
Loading...

Pridaj komentár