5 krokov, ako sa zbaviť klobúčikov pri dojčení

Ľuba Lapšanská 2

Možno práve klobúčiky vám pomohli dojčiť vaše dieťatko. Prečo sa teda v článku chcem venovať práve tomu, ako sa ich zbaviť?

Nuž – je to bez nich jednoduchšie, príjemnejšie, a pre dieťa imunologicky výhodnejšie. Lebo…

iStock

 

Klobúčiky = protézy

Medzi najznámejšie a najčastejšie odporúčané pomôcky v našich pôrodniciach patria práve klobúčiky. S tými si však počas dojčenia nepomôžete.

Musím priznať, že som sa nie raz stretla aj s ich úplne zbytočným používaním. Okrem iných mamičiek aj u seba. Odporúčajú sa veľmi často – mám pocit, že pri každom probléme s prisatím, s ragádami, s čímkoľvek. A naozaj často zbytočne. Dokonca ani pri plochých a vpáčených bradavkách nie sú vždy potrebné.

Prečo sa teda na každom kroku ponúkajú? A ako to riešiť?

Budem vám citovať Vivian Weigert – zakladateľku Poradne pre prirodzený pôrod a rodičovstvo v Mníchove, autorku knihy Všetko o dojčení. (resp. u nás ju dostanete iba v češtine pod názvom Všechno o kojení – Portál 2006).

„Ploché alebo vpáčené bradavky, ktoré sa pri dotyku nezväčšia, ale sa skôr stiahnu dovnútra, nie sú v zásade žiadnou prekážkou v dojčení. Ak je dieťa správne priložené, neberie do úst iba bradavku, ale veľkú časť dvorca a v každom prípade tak dostáva dostatok mlieka.

Správne priloženie pri tomto tvare bradaviek však spočiatku vyžaduje viac trpezlivosti a podpory pri dojčení. V pôrodniciach sa kvôli nedostatku času často odporúča klobúčik.“

Prečítajte si tiež: 6 spôsobov, ako pomôcť plochým a vpáčeným bradavkám

Čo hovorí o používaní klobúčika Laktační liga?

Radšej dojčiť cez klobúčik ako vôbec

Klobúčik je posledným riešením pre dieťa, ktoré sa nenaučilo uchopiť bradavku

Dieťa sa na ňom môže stať závislým

Používanie klobúčika kazí techniku satia

Obmedzuje množstvo mlieka, ktoré sa dostane k dieťatku a zároveň má nepriaznivý vplyv na tvorbu mlieka

Jeho používanie nechráni pred ragádami, trhlinkami a poraneniami na bradavke

Klobúčik je ako protéza pre ploché alebo vpáčené bradavky

Ak už klobúčik musíte používať, vyberte si vhodnú veľkosť a klobúčik s vykrojenou časťou.

 

Žiadna panika

Niektoré mamky používali klobúčik napríklad týždeň, niektoré dva mesiace a po tomto čase ho mohli odložiť? Prečo?

Po prvé – bradavka si už zvykla na mechanické trenie. Po druhé – bradavka zvyčajne aj „narastie“, pretože je stále pod tlakom vťahovaná do veľkého priestoru, ktorý klobúčik poskytuje. Ďalej, dieťatko je už väčšie, nemá teda problém s uchopovaním prsníka do pusinky.

A hlavne – zo skúseností – mamičky už sú kľudnejšie, viac si veria, sú sebavedomejšie a akoby viac mamy. Viac si dôverujú a neboja sa už tak extrémne o dieťatko. A to je najčastejší dôvod, prečo začne dojčenie fungovať i bez klobúčika.

iStock

 

Prečo sa klobúčikov zbaviť?

Citujem z knihy Kojení (Dagmar Schneiderová a kol., Grada 2006):

„Zbytočné používanie klobúčikov sa neodporúča, pretože bráni tomu, aby sa dieťa naučilo, pokiaľ je to možné, sať z prsníka. Klobúčik bráni správnej stimulácii dvorca pri dojčení, čo má za následok zníženú tvorbu mlieka, často behom niekoľkých dní.

Ak je dieťa dojčené cez klobúčik, nemá často silu stisnúť dobre dvorec a s ním mliečne sínusy. Výsledkom môžu byť upchaté mliekovody a zápal prsníka. Klobúčik tiež znižuje imunologický efekt a rozhodne nemá byť používaný ako ochrana alebo dokonca prevencia poškodených bradaviek:“

A ja len dodám z vlastnej skúsenosti – detičky sa často veľmi rýchlo unavia a na prsníku zaspia – pitie cez klobúčik je pre nich omnoho namáhavejšie ako pitie priamo.

Ako sa ich teda zbaviť?

V prvom rade si nájdite niekoho, kto vie prísť za vami domov, má dostatok skúseností a trpezlivosti. I pre vás ja najpotrebnejšia veľká dávka trpezlivosti a hlavne POHODA!

Dôležité je správne priloženie dieťatka – dojčenie musí byť pohodlné pre vás aj pre neho. Dieťatko prikladajte skôr než kričí od hladu.

Ak už máte klobúčik – odstrihnite z neho každý deň milimetrík, až kým nebude dieťatko piť priamo z bradavky. Na tento účel je vhodnejší latexový klobúčik. Je mäkší ako silikón a neporaní vás.

Vložte do končeka klobúčika kúsok gázy. Dieťatko bude sať, ale mliečko mu pôjde pomalšie. Potom mu ponúknite prsník bez klobúčika – mliečko pôjde rýchlejšie. Možno ho presvedčíte.

Využite nepozornosť. Ponúknite dieťatku prsník bez klobúčika, keď je ospalé. Mnoho detí sa chytí najmä v noci, v prítmí a tichu. Akosi zabudnú dožadovať sa protézy.

Želám vám veľa trpezlivosti a spokojné napapkané bábätká… .

1 Hviezdička2 Hviezdičky3 Hviezdičky4 Hviezdičky5 Hviezdičiek (20 hlasov, priemerne: 4,60 z 5)
Loading...
Author image

Ľuba Lapšanská

Najprv učiteľka v škole, potom v škôlke a napokon dula. Mama troch synov. A aj keď mamy by nemali zomierať, Ľuba odišla. Jej články nás budú inšpirovať a sprevádzať našimi tehotenstvami a pôrodmi. Budú nás ďalej povzbudzovať a dodávať nám odvahu.

články autora...

Komentáre k článku

  1. Uf, tak toto je cele zle. To, ze tu radite podla bludov laktacnej ligy a nie radsej podla mamily, to sa snazim nejak predychat. Ale vzhladom na to, ze ste medialne znama osoba, tak vam to bohuzial mamicky aj “uveria” a to je nanajvýš smutne a v tejto problematike aj velmi nebezpečné.

  2. prepacte, ale to su take hluposti…odstrihovat z klobucika??? strkat tam gazu??? ved cez klobuciky sa absolutne nemasiruje dvorec…dochadza k postupnej strate mlieka a znizeniu jeho toku. jedine co pomaha je ich okamzite odstranenie! ja nechapem, kde na taketo veci chodite…

Pridaj komentár