Dostala som otázku:
„Mám vpáčené bradavky a nemohla som dojčiť. Teraz som znova tehotná a rada by som urobila všetko pre to, aby sa dojčenie tento raz podarilo. Ako sa mám pripraviť?“
Ploché a vpáčené bradavky sú “večné”
Teda zrejme ostanú večnou témou sestier v nemocnici, kde veľmi často “diagnostikujú” ženám po pôrode, že majú také, či onaké bradavky, s ktorými rozhodne budú mať problém dojčiť.
Môj posledný “top” z poradenstva bola hláška, ktorú čerstvá mama obdržala už na pôrodnej sále: “Ježiši, zase ploché bradavky!”
Nuž, ako motivácia pre práve porodivšiu ženu – nič moc. My sa teraz pokúsime sa aspoň stručne objasniť, o čo vlastne ide a hlavne povzbudiť ženy, že aj s nie „dokonalými“ bradavkami sa dojčiť dá.
Pomerne veľké množstvo mladých žien má ploché či vpáčené bradavky. Až počas tehotenstva alebo po pôrode vystúpia.
Tkanivo, ktoré drží bradavku môže byť niekedy nepružné
Príčinou môže byť genetická predispozícia, operačné zákroky, zadržiavanie tekutiny v prsníku počas tehotenstva, ale aj medikamentózne vedený pôrod (epidurál, oxytocín). Významnou mierou sa môže na formovaní bradavky podpísať aj neskoré priloženie dieťaťa alebo nesprávne priloženie.
Prečítajte si aj: Pripravte bradavky na dojčenie už v tehotenstve …
Veľa odborníkov na dojčenie, WHO, sa zhodujú na tom, že k úspešnému dojčeniu významnou mierou prispieva tzv. samoprisatie bábätka, hneď po narodení. Takmer všetky deti sa pri takto uskutočnenom prvom dojčení prisajú správne – s doširoka otvorenými ústami. To je základ úspešného dojčenia. Správne prisatie je nevyhnutné pre to, aby dieťa získalo mlieko dostupné v prsníku, regulovalo jeho tok a súčasne nepoškodzovalo bradavku matky.
Pýtate sa na prevenciu alebo prípravu
V tomto sa názory odborníkov rozchádzajú. Niektorí odporúčajú pripravovať vpáčené bradavky (teda také, ktoré ani pri podráždení, pokuse o formovanie, nevystúpia) pripravovať tzv. formovačmi na bradavky. Tieto sa odporúčajú používať od 26 týždňa tehotnosti, prípadne kedykoľvek potom, aj po narodení dieťaťa. Dokážu postupne uvoľniť skrátené väzivo, ktoré tú bradavku drží.
Druhá skupina je skôr zástancom názoru, že vpáčené bradavky sa po pôrode spontánne vytiahnu, po stimulácii pusinkou bábätka či odsávačkou.
Moja skúsenosť je taká, že žena, ktorá má ploché či vpáčené bradavky, potrebuje viacej pomoci pri prikladaní bábätka, aby našla ten správny spôsob, ako to bude fungovať. Pre budúce mamičky by som teda prevenciu videla najmä v tom, že si naštudujú dostupné informácie a skontaktujú sa s laktačnou poradkyňou v ich okolí, aby dostali včas kvalifikovanú pomoc.
Ako pomôcť vpáčeným bradavkám
Upravenou 20 ml striekačkou. Nožom odrežeme ten koniec, kde sa nasadzuje ihla. Piest striekačky vložíme do vnútra z odrezanej strany. Druhý, hladký koniec si žena priloží na bradavku a vyťahovaním piestu vytvorí podtlak.
To spôsobí postupné vyťahovanie bradavky. V tejto polohe treba držať piest 1 – 3 minúty (nesmie cítiť bolesť !!!). Toto vyťahovanie je vhodné robiť niekoľkokrát denne, pred každým priložením bábätka.
Pokiaľ sa stane, že prsia sú príliš naliate, dieťa môže mať pri dojčení problém prisať sa, bradavky sú akoby stratené … Vtedy môže pomôcť stláčanie dvorca okolo bázy – základne bradavky.
Tekutina, ktorá je pod dvorcom, sa presunie do hlbších častí prsníka, uvoľnia sa mliekovody a mlieko ľahšie vyteká. Dvorec zmäkne, bradavka sa povytiahne a bábätko je schopné ľahšie sa prisať. Práve opuch môže spôsobiť, že bradavka má plochý tvar niekoľko hodín – dní po pôrode.
Postupy zmäkčovania dvorca sú na princípe „pozitívneho tlaku na dvorec“ (reverse pressure softening, RPS, podľa K. Jean Cotterman, zdroj: https://dojcenie.wordpress.com), pričom jeho zásady sú:
- treba vyvinúť trvalý, jemný, ale pevný tlak
- prstami pokryť 1-2 cm dvorca okolo celého obvodu tam, kde sa spája s bradavkou
- tlačiť kolmo na hrudník mamičky, súvisle 1-3 minúty, pri extrémnom opuchu aj 10-15 min.
- opakovať raz či viackrát podľa závažnosti
- tlak používame bezprostredne pred pokusom o priloženie či pred odsávaním (odsávačka však pracuje na minimálny tlak, krátko a prerušovane)
- žena môže ležať na chrbte – čím sa tekutina lepšie presúva z dvorca preč
- takto pokračujeme niekoľko dní, až kým sa bábätko nebude ľahko a dobre prisávať
Spôsobov, ako to robiť, je viacero
Technika
Jednoručná metóda v jednom kroku (kvetinkové držanie): jednou rukou si žena pripraví bradavku: zatlačí prstom a ukazovákom kolmo na dvorec v mieste, kde bude smerovať brada a horná pera bábätka a následne bude prsty pomaly rozťahovať do šírky – do kvetinky.
Obojručná technika v jednom kroku: ukazovák, prostredník, prsteník oboch rúch rozložíme okolo bázy bradavky tak, aby ju akoby objímali a zatlačíme aspoň na cca 1-3 minúty.
obojručná technika v dvoch krokoch: prvými článkami ukazováka resp. i prostredníka oboch rúk zatlačíme na dvorec, pričom ukazovák sa tesne dotýka základne bradavky zhora nadol, po niekoľkých minútach otočíme prsty a budú tlačiť nad a pod bradavkou.
podobné predchádzajúcemu spôsobu, ibaže tlačíme palcami, čo môže byť účinnejšie, v prvom kroku tlačíme niekoľko minút zhora nadol, potom palce presunieme nad a pod bradavku a opäť tlačíme
Autor kresieb: J.K.
Dôležité je vedieť, že silný tlak odsávačky môže opuch prsníka ešte zväčšiť. Ak sa dieťa neprisáva a žena musí odsávať, treba použiť len nízky stupeň – malý tlak, odsávať krátko a s pauzami až kým sa opuch nestratí.
Neváhajte a prečítajte si aj iné spôsoby, ako pomôcť vpláčeným či plochým bradavkám.
Tieto postupy pomáhajú riešiť naliate prsníky, zmäkčovať dvorec a formovať bradavku. To všetko následne napomáha lepšiemu prisávaniu sa bábätka a umožní vyhnúť sa klobúčikom (tie sú z hľadiska efektívneho a úspešného dojčenia pomerne nevhodné).