VýživaDojčenie a mlieko

Dojčenie a leto

 Mária Kopčíková   16.06.2016   0

S letom prichádzajú horúčavy a prudké slnečné lúče. Ak dojčíte, možno aj vy riešite niektoré z týchto otázok:

Bude bábätku stačiť mliečko, alebo mu dať pre istotu aj čajík alebo vodu? Ako spoznám, že má bábo dosť tekutín? Ako ho obliecť, aby sa neprehrialo? Môžem sa opaľovať, keď dojčím? Neprekáža bábätku opaľovací krém na prsiach? Môžem dojčiť, keď ma chytí letná viróza alebo salmonela?

Presne na tieto a ďalšie otázky prinášame odpovede v tomto článku.

iStock

 

Treba dieťatku dávať čajík alebo vodu na pitie okrem materského mlieka?

Treba dojčiť častejšie ako doteraz? Ako spoznám, že má dieťatko dostatok tekutín?

Pokiaľ mamička dodržiava pitný režim, teda asi 2 - 3 litre tekutín denne, nemal by nastať žiadny problém s dostatočnou produkciou mliečka.

Čo sa týka bábätiek, tak výlučne dojčené deti nepotrebujú žiadne ďalšie tekutiny, pokiaľ im umožníte, aby sa napili z prsníka, keď si o to povedia. Čo v horúcich dňoch môže byť aj častejšie, než zvyčajne. Na druhej strane sa môže stať, že dieťatko sa cez deň bude hlásiť menej často a vynahradí si pitie mliečka v noci. Nebuďte preto prekvapené takýmto správaním. Je to pomerne normálna reakcia na teplo.

Pokiaľ už máte väčšie dieťatko, ktoré okrem materského mlieka konzumuje už aj nejaké iné jedlá, je vhodné ponúkať mu aj iné tekutiny. Opäť by som odporúčala len čistú vodu (prevarenú, prípadne dojčenskú) alebo nesladený čaj.

Aby ste si boli istá, že vaše dieťatko je OK, čo sa týka tekutín, sledujte:

 • počet pomočených plienok (malo by ich byť 5-6 za 24 hodín),
 • veľkú fontanelu (na hlavičke, neuzatvorené lebečné kosti) - za normálnych okolností je blanka, ktorá fontanelu chráni v jednej rovine s o zvyškom hlavičky. Pokiaľ má dieťa problém s hydratáciou, fontanela prepadáva, urobí sa akoby „lavórik“,
 • pokožku dieťaťa, jej farbu a elasticitu. Deti, ktoré majú problém s dostatkom tekutín majú suchú pokožku a farba nie je ružová,
 • celková reaktivita dieťaťa, jeho záujem o okolie, prípadná apatia.

Ako reaguje dieťatko na teplo

 

Nuž, rôzne. Sú detičky, pre ktoré je leto príjemné a ani veľké horúčavy ich „neodrovnajú.“Mali by sme však dodržiavať niekoľko zásad, aby sa s teplom vysporiadali čo najlepšie:

- je vhodné nechodiť s deťmi von medzi 11:00 a 15:00, kedy je slnečné žiarenie najúpornejšie a najviac nebezpečné.

- dieťa obliekať do dobre savých materiálov, naozaj naľahko, ale zároveň mať so sebou ďalšie vrstvy, keby sa podvečer preklenul do večera a dieťaťu by už naozaj mohla byť zima.

- pokiaľ máte doma úplného novorodenca, nie je nevyhnutné, priam by to mohlo byť na škodu – dojčiť ho v perinke. Vtedy by sa naozaj mohlo prehriať a bolo by nespokojné. Preto aj úplne malé bábätká radšej dojčite len v košieľke alebo v body.

Opaľovanie, kúpanie a dojčenie

Mnohé mamičky sa pýtajú, či sa v lete vôbec môžu dostať na slnko, opaľovať sa, kúpať vo vodných nádržiach, pred letom stráviť nejaký čas v soláriu, aby nepobehovali po pláži ako „riaditeľky vápenky.“ V princípe by sme v skratke mohli povedať, že áno - mohli. Mliečko sa pri pobyte na slnku nijak nemení.

Pokiaľ ste boli zvyknuté pred letom vbehnúť párkrát do solária, ani počas dojčenia sa mu nemusíte vyhýbať. Mliečkotvorbu to nijako neohrozí. Nie je to síce najzdravšia forma starostlivosti o pokožku, ale je to už na vašom uvážení.

 

Pokiaľ ide o opaľovanie a používanie ochranných krémov, tiež v tom nie je žiaden problém. Mali by ste však byť veľmi opatrné, voliť kvalitné opaľovanie prostriedky, predovšetkým na báze fyzikálnych filtrov, vyhýbať sa tomu najostrejšiemu slniečku a prehriatiu. Pri aplikovaní opaľovacích krémov na prsia by sa mali vynechať dvorce a bradavky, aby dieťa nejaký ten krém nezjedlo.

Taktiež ženy, ktoré by pre dobrý pocit z formy v plavkách radi použili nejaký prostriedok proti celulitíde, sa nemusia obávať negatívneho účinku na mliečko. Je vhodné si však vybrať nejaký krém s jednoduchším chemickým zložením, príp. na báze prírodných extraktov (napr. brečtan).

Cestovanie

Ak cestovanie nie je nutné, tak s novorodencom radšej chvíľu počkajte. Okolo troch mesiacov je potom už vhodným kandidátom na cestovanie. Pokiaľ dojčíte, nemusíte si robiť žiadne starosti s jedlom a nápojmi pre dieťa, ani počas cesty ani v mieste pobytu. Navyše dojčenie môže dieťa upokojiť v stresovej situácii. Samozrejme, je dobré zvážiť kam, ako a kedy sa chcete vydať. A tomu prispôsobiť výbavu, čas a celú organizáciu výpravy.

V prípade, že vašim presúvadlom bude auto, pokúste sa zamyslieť nad:

 • aká dlhá bude vaša cesta? - bolo by vhodné naplánovať si prestávky, počas ktorých sa dieťatko bude môcť nadojčiť, prebaliť a zároveň trošku ponaťahovať. Je pravdou, že plynulá jazda v aute dieťa uspáva a my sa vtedy snažíme švihať po diaľnici, aby sme urobili čo najväčší kus cesty, keď je kľud. Bolo by však dobré, aby ste napriek pokoju v aute dieťatko každé dve hodiny ponúkli s prsníkom, aby nemalo problém s tekutinami. 
 • kde v aute bude sedieť dieťa? - mali by ste ho mať „na očiach“.

Ak je vaša destinácia zámorská a poletíte, je dobré vedieť, že:

 • Počas vzlietania a pristávania dieťa dojčite. Zabránite tak zaľahnutiu ušiek (tip pre väčšie deti – ponúknite im žuvačku).Tlak v kabíne lietadla zodpovedá tlaku vzduchu asi v nadmorskej výške 1900 až 2400 m n.m., čiže je tam menšia hustota kyslíku. Zmena tlaku počas odletu a pristávania je zvýšenou záťažou pre organizmus.
 • V kabíne lietadla je suchý vzduch a tiež klimatizácia môže fungovať nie úplne stopercentne. Preto sa odporúča prikladať deťom k nošteku a ústočkám vlhkú vreckovku.

Choroby a dojčenie

Niežeby sme vám želali, aby ste počas leta museli riešiť nejaké zdravotné problémy. Ale môže sa stať, že si na vás počká na nejakom vajíčku či šalátiku salmonela, alebo vás oslabí letná viróza, prípadne skolia hnačky.

Ako postupovať pri dojčení v takomto prípade:

 • pri hnačkách a zvracaní, aj keď nebudete schopné nijak extra prijímať potravu, dostatočne pite tekutiny. Tie sú dôležitejšie.
 • v dojčení pokojne pokračujte, dieťa dostane vo vašom mlieku protilátky, ktoré ho pred prípadnou infekciou ochránia.
 • salmonelóza je nepríjemná, ale dá sa zvládnuť. V dojčení pokračujte. Dodržiavajte zvýšenú hygienu. Ak by sa aj dieťatko nakazilo, dojčenie napomôže miernejšiemu priebehu ochorenia. Materské mlieko je najlepší liek pri hnačkách.
 • Virózu zvládnete obvyklými postupmi a v dojčení pokojne pokračujte, a to aj pri užití liekov na teplotu.
Odosielam Váš hlas...
Hodnotenie: 5.0 z 5. Celkom 26 hlas(ov).
Kliknite na hviezdičky pre ohodnotenie článku.
O AUTOROVI

Mária Kopčíková

Povolaním som psychologička a psychológií sa aj venujem vo svojej praxi v CPR KVAPKA.  Ako lektorka kurzov sa s rodičmi stretávam pred pôrodom, v podpore dojčenia, či príprave detí na školu. Prinášam témy, ktoré mi v praxi pripadajú dôležité. 
Najčítanejšie
Komentáre k článku

smile zwinker Big Grins Confused Cool Cry Eek Evil Frown Mad Mr. Green Neutral Razz Redface Rolleyes Sad Surprised

Náš TIP
Komentáre k článku

smile zwinker Big Grins Confused Cool Cry Eek Evil Frown Mad Mr. Green Neutral Razz Redface Rolleyes Sad Surprised