VýživaDojčenie a mlieko

Dojčíme málo. Stojí to miliardu dolárov denne.

 Anna Veselá   28.08.2019   0

Na celom svete neexistuje ani jedna krajina, ktorá by dostatočne podporovala matky v dojčení. Bábätká kvôli tomu zomierajú.

Ak by sme sa pridržiavali odporúčaní Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO), mohli by sme zabrániť smrti 820 000 detí ročne. Predčasné úmrtia a choroby, ktorým by sa dalo predchádzať dojčením, stoja svetovú ekonomiku miliardu dolárov denne.

Kanadskí a ázijskí odborníci, ktorí stoja za štúdiou „Cost of Not Breastfeeding“ (Výdavky nedojčenia), vypočítali, že by sa dalo ušetriť až 341 miliárd dolárov ročne, ak by matky dojčili dlhšie.

 

Len 40 % detí je výlučne dojčených

Podľa WHO dojčenie pomáha predchádzať hnačke a zápalu pľúc, dvom najčastejším príčinám úmrtí malých detí. Matky chráni pred rakovinou vaječníkov a prsníkov.

Preto WHO odporúča, aby boli bábätká do 6 mesiacov života výlučne dojčené, to znamená, aby od narodenia do dovŕšenia pol roka prijímali len materské mlieko. Ďalej od 6 mesiacov do 2 rokov by mali deti dostávať kombinovanú stravu - okrem materského mlieka aj ostatné potraviny.

Odporúčania sa ale nedodržujú a výlučne sa dojčí asi len 40 % detí do veku 6 mesiacov.

Čísla a realita

Dôvody, prečo ženy nedojčia alebo prestávajú dojčiť predčasne, sú rôzne, najčastejšie medzi ne patrí nedostatok priestoru a prestávok na dojčenie v práci, agresívny marketing výrobcov umelého mlieka, či stigma dojčenia na verejnosti.

Niektoré bábätká síce sú do pol roka dojčené, ale nie výlučne, nakoľko sú zároveň dokrmované umelým mliekom. Veľa novorodencov sa s formulou stretne už v pôrodnici, paradoxne na mieste, kde ženy očakávajú skôr odbornú pomoc a podporu v dojčení.

To sa týka aj slovenských pôrodníc, ktorým matky pravidelne dávajú dole známky za nedostatočnú  podporu skorého kontaktu medzi matkou a dieťaťom (77,92 % žien malo umožnené prvé priloženie na pôrodnej sále, 66,65 % žien bolo so svojim dieťaťom aj dve hodiny po pôrode) a nedostatočnú podporu dojčenia (81,74 %).

V súčasnosti na Slovensku nemáme ani jednu baby friendly pôrodnicu s platným certifikátom BFHI. Ide o iniciatívu WHO, ktorá prostredníctvom tzv. Desiatich krokov k úspešnému dojčeniu pomáha motivovať nemocnice na celom svete k lepšej podpore dojčenia.

Ministerstvo zdravotníctva by chcelo certifikáty obnoviť do konca roka 2019. Približne 10 pracovísk deklaruje, že sú na recertifikáciu pripravené.

Odosielam Váš hlas...
Zatiaľ nehodnotené. Budete prvý!
Kliknite na hviezdičky pre ohodnotenie článku.
O AUTOROVI

Anna Veselá

Vyštudovala som pedagogiku, ale odkedy som mamou, zisťujem, že sa stále mám čo učiť. Najviac o živote sa učím od svojich detí. Len čo zaspia, už aj píšem :)
Najčítanejšie
Komentáre k článku

smile zwinker Big Grins Confused Cool Cry Eek Evil Frown Mad Mr. Green Neutral Razz Redface Rolleyes Sad Surprised

Náš TIP
Komentáre k článku

smile zwinker Big Grins Confused Cool Cry Eek Evil Frown Mad Mr. Green Neutral Razz Redface Rolleyes Sad Surprised