Niektoré mamy skĺbia na materskej dovolenke príjemné s užitočným. S užitočným pre nás, ostatné mamy.
Aj Martina Perháčová, povolaním lekárnik, sa v týchto mesiacoch okrem starostlivosti o syna venuje písaniu rigoróznej práce na tému “Dojčenie a lieky.”
iStock
“Inšpiráciou mi boli mnohé dojčiace matky, ktorým som žiaľ pre nedostatok informácii medzi odbornou verejnosťou nevedela ani ja dostatočne poradiť a matky, s ktorými som sa síce osobne nestretla, ale stretla som sa s ich príbehmi z ambulancií,” hovorí Martina, prečo si vybrala práve túto tému za svoju.
“Matky v týchto príbehoch opisujú strach, odmietnutie, nepochopenie významu dojčenia zo strany lekára, ktorý by mal ako prvý poznať riziká spojené s kŕmením umelou výživou.”
Ty alebo dieťa
“Pre nedostatok informácií v danej problematike boli matky často postavené pred rozhodnutie, aby si vybrali medzi dojčením svojho dieťaťa a vlastnou liečbou , namiesto otvorenej diskusie, kde by sa racionálne zvážil prínos/riziko liečby versus riziká kŕmenia umelou výživou.
Je smutné, že aj väčšina výrobcov liekov paušálne odporúča prerušenie dojčenia bez akýchkoľvek vážnych dôvodov . Najčastejším príkladom sú antibiotiká.
Lekári si často neuvedomujú, že materské mlieko obsahuje množstvo imunitných faktorov a protilátok aj proti ochoreniu, na ktoré sa lieči matka. Z toho vyplýva, ak sa dieťatko odstaví od dojčenia , hrozí mu s najväčšou pravdepodobnosťou, že sa infekcia matky prenesie na dieťa a v konečnom dôsledku nastane situácia, že dieťa bude musieť užívať antibiotiká (častokrát tie isté, ktoré užívala matka).
Je len veľmi málo liekov, ktoré sú skutočne kontraindikované s dojčením.
Loading...
Rada by som vyplnila ale po kliknuti mi vupisalo ze neexistuje
Vďaka za upozornenie, už by to malo fungovať.