Ideálna tekutina pre bábätko: mliečko, voda alebo čajík?

Anna Veselá 1

U najmenších bábätiek, ktoré sú výlučne dojčené, je to jasné. Najideálnejšie je materské mliečko. Nič iné nepotrebujú. Ani vodu, ani čajíky.

Horúce počasie nie je dôvodom, aby sme menili ich „nápojový lístok,“ hoci niektoré maminky majú obavy, aby dieťatko nebolo dehydrované.

dehydratácia dojčené deti
Shutterstock

Ak je vonku horúco, zmeníme, resp. prispôsobíme tomu dojčenie: bábätkám by sme mali umožniť napiť sa z prsníka, kedykoľvek si o to povedia. Možno to bude častejšie, ako zvyčajne.

Nebuďte prekvapené takýmto správaním:

  • keď sa bábätko bude hlásiť o mliečko aj pomedzi normálne časy dojčenia
  • keď budete mať pocit, že si iba trošku “pocuckalo” – iba uhasí smäd a bude spokojné.
  • keď sa dieťatko cez deň bude hlásiť menej často a vynahradí si pitie mliečka v noci.

Toto všetko je pomerne normálna reakcia na teplo.

Prečo výlučne dojčené bábätko iba dojčiť?

Pokiaľ začneme bábätku „pre istotu“ podávať vodu alebo čajíky, môžeme si zamiesiť na problémy, tak na strane bábätka, ako aj na strane matky:

Tekutinou síce naplníme bábätku žalúdok, ale nedávame mu dostatok výživných látok.

Čajíky pre bábätká – granulované – nie sú pre bábätká vhodné. Obvykle obsahujú vyše 90% cukru, niekedy len 3% bylinného extraktu. Ani sypané bylinkové čaje nie sú pre dieťa výhrou. Nie všetky bylinky sú pre malé bábätká bezpečné. Čaje môžu znižovať schopnosť detského organizmu vstrebávať železo zo stravy, môžu spôsobiť bábätku zažívacie problémy, alergické reakcie.

Bábätko nebude mať potrebu piť mliečko

Bábätko, ktorému dáme vodu alebo čajík, bude mať pocit sýtosti, a preto nebude mať potrebu často sa dojčiť. Vzniknú väčšie rozdiely medzi jednotlivými dojčeniami, vypije menej materského mliečka a tým sa ho bude aj menej tvoriť. Rušíme celý systém tvorby mliečka, ktorý je založený na princípe ponuky a dopytu.

Fľaškou ohrozujeme dojčenie.

Bábätko môže začať odmietať prsník, ak je voda alebo čaj podávaná z fľašky, nakoľko pitie z fľašky vyžaduje úplne inú techniku satia než pitie z prsníka. Dieťa môže byť zmätené, nebude sa chcieť dojčiť z prsníka alebo sa môže začať zle prisávať na prsník, napodobňujúc pitie z fľaše.

Podávaním čajíkov sa môžeme dopracovať k zapálenému prsníku.

Naliaty prsník, ktorý sa nevyprázdni (nemá prečo, bábätko predsa pilo čajík), je náchylný na zápal. Ak sa k tomu pridruží zvýšená teplota, prípadne začervenanie, treba s tým urýchlene niečo robiť. Práve mastitída je jeden z najčastejších dôvodov predčasného ukončenia dojčenia.

Materinské mlieko chráni bábätko pred letnými nástrahami, ako sú virózy, hnačky.

Čajíky podávané z fľašiek nielenže bábätko neochránia, ale mu môžu z hygienických dôvodov k nejakému ochoreniu dopomôcť. Prsník netreba sterilizovať, materinské mlieko je čisté vždy a všade a dokonca má aj ideálnu teplotu, či v lete, či v zime.

Čo je dôležité vedieť na tému: Príznaky dehydratácie

 

Aj tak sa bojím, či moje bábätko pije dosť

V prvom rade dodržiavajte pitný režim vy. Ak budete piť dosť tekutín, nemal by nastať žiadny problém s dostatočnou produkciou mliečka. Aby ste si boli istá, že vaše dieťatko je OK, čo sa týka tekutín bábätka, sledujte:

  • počet pomočených plienok (malo by ich byť 5-6 za 24 hodín),
  • veľkú fontanelu (na hlavičke, neuzatvorené lebečné kosti) – za normálnych okolností je blanka, ktorá fontanelu chráni v jednej rovine s o zvyškom hlavičky. Pokiaľ má dieťa problém s hydratáciou, fontanela prepadáva, urobí sa akoby „lavórik“,
  • pokožku dieťaťa, jej farbu a elasticitu. Deti, ktoré majú problém s dostatkom tekutín majú suchú pokožku a farba nie je ružová,
  • celková reaktivita dieťaťa, jeho záujem o okolie, prípadná apatia.

1 Hviezdička2 Hviezdičky3 Hviezdičky4 Hviezdičky5 Hviezdičiek (10 hlasov, priemerne: 4,50 z 5)
Loading...
Author image

Anna Veselá

Vyštudovala som pedagogiku, ale odkedy som mamou, zisťujem, že sa stále mám čo učiť. Najviac o živote sa učím od svojich detí. Len čo zaspia, už aj píšem :)

články autora...

Komentáre k článku

Pridaj komentár