VýživaDojčenie a mlieko

Jamie Oliver rozhneval britské ženy. Kvôli kojeniu

 Silvia Hanová   02.04.2016   1

„Je to jednoduché, pohodlné, výživnejšie, lepšie, zdarma“. Týmito slovami si populárny šéfkuchár a propagátor zdravého stravovania Jamie Oliver pohneval veľkú časť britskej nežnejšej populácie.

Ingimage

 

Dojčenie je citlivá téma

Jamie Oliver kritizoval Veľkú Britániu s poukazom na skutočnosť, že má jednu z najhorších politík podpory dojčenia na svete. Pritom upozornil na fakt a trval na tom, že dojčenie je to najlepšie, čo môže žena - matka urobiť pre budúce zdravie svojich detí.

Uvedenými výrokmi sa však zrejme dotkol citlivej témy v krajine, pričom sa na neho zo strany tamojších obyvateľov spustila ostrá vlna kritiky.

V rozhovore pre britskú rádiovú stanicu LBC sa následne snažil ozrejmiť a vysvetliť, že vidí širší súvis medzi načrtnutým problémom a stále rozšírenejšou detskou obezitou či rôznymi inými detskými chorobami.

Zároveň s tým dodal, že v žiadnom prípade sa nepripravuje na štart vlastnej kampane na podporu dojčenia.

 

Zorientovaný Jamie

Oliver čelil ostrej kritike aj v súvislosti s jeho komentárom na sociálnej sieti Twitter, kde uviedol, že u žien, ktoré dojčia dieťa po obdobie dlhšie ako šesť mesiacov, sa znižuje riziko vzniku rakoviny prsníka.

Jeho tvrdenia sa stretli s tvrdým odporom u mnohých žien, ale aj mužov, ako aj s rôznymi ironickými či sarkastickými komentármi a poznámkami naznačujúcimi, že čo by si len ľudia počali bez dobre mienených rád tohto na slovo vzatého „odborníka na dojčenie“.

Niektorí ho naopak kritizovali s odvolaním sa na rôzne zdravotné problémy, pre ktoré u nich dojčenie neprichádzalo do úvahy.

Mamy sú úžasné

Oliver sa však aj napriek tomu nevzdal a snažil ľuďom vysvetliť, že cieľom jeho výrokov bola len podpora dojčiacich žien, pričom ďalej uviedol, že si plne uvedomuje, že dojčenie nemusí byť vždy jednoduché a že v niektorých prípadoch nie je vôbec možné. Zároveň s tým potvrdil, že propagované výroky sú len výsledkom jeho súkromnej dvojročnej štúdie o výžive.

Tému ukončil so slovami, že výživa detí sa začína príslušnou podporou tehotných žien a s tým, že apeloval na tamojšiu vládu, aby uvedenú problematiku zahrnula do svojej stratégie boja proti detskej obezite.

„Ako otec a budúci otec by som si nikdy nedovolil urážať ženy či matky, pretože viem, aké sú úžasné“, dodal na záver svojho prejavu známy šéfkuchár.      

zdroj: independent.co.uk

Odosielam Váš hlas...
Hodnotenie: 4.9 z 5. Celkom 12 hlas(ov).
Kliknite na hviezdičky pre ohodnotenie článku.
Najčítanejšie
Komentáre k článku
stastnablcha napísané 11.04.2016 12:57

Váš komentár

blázni.. nikeot povie ze je strasne fajn ked sa kojí a oni ho idú ukamenovať. som rada ze zijem v normalnej krajine smile

smile zwinker Big Grins Confused Cool Cry Eek Evil Frown Mad Mr. Green Neutral Razz Redface Rolleyes Sad Surprised

Náš TIP
Komentáre k článku
stastnablcha napísané 11.04.2016 12:57

Váš komentár

blázni.. nikeot povie ze je strasne fajn ked sa kojí a oni ho idú ukamenovať. som rada ze zijem v normalnej krajine smile

smile zwinker Big Grins Confused Cool Cry Eek Evil Frown Mad Mr. Green Neutral Razz Redface Rolleyes Sad Surprised