Laktačná kríza?

Mária Kopčíková 11

Ozvala sa nám do redakcie mamička trojmesačného Dávidka.

„Zaujímalo by ma, ako sa mamičky vysporiadavajú s laktačnou krízou? Mám 3-mesačného Dávidka a myslím, že teraz nastalo „krízové“ obdobie. Ide o moje prvé dieťa a hoci som ešte počas tehotenstva čítala o laktačnej kríze, priznám sa, v realite ma to dosť zaskočilo. Malý len plače a plače a ja mám pocit, že stále je hladný a mliečka mám málo. Som z tejto situácie „nesvoja“, svokra mi neustále prízvukuje, že moje mlieko mu nestačí a situáciu má riešiť! Ale ako? Existuje recept na zvládnutie týchto náročných dní? Ako ste prežili laktačnú krízu u vás vy? Budem vám veľmi vďačná za každú ideu.“

Zdroj: ingimage.com

Obdobie „krízy“

Hoci sa vo všeobecnosti uvádza, že v istom období vývinu dieťaťa môže dôjsť prechodne k nedostatočnej tvorbe mlieka – z dôvodu zvýšených nárokov dieťatka z ohľadom na jeho aktuálny vyšší energetický výdaj, nemyslím si, že je to zákonitosť, že sa tak stane.

Tieto obdobia sa uvádzajú v 3. a 6 . týždni a 3. a 6. mesiaci života. Sú to síce obdobia, kedy dieťa začína byť viacej bdelé, či sa viacej hýbať, no nemusí to nutne znamenať, že žena bude mať pre dieťa málo mlieka.

Ako zistím, že mám dosť mlieka? >> >>

Niekedy mám pocit, že ženy sa príliš upnú na nejaké tabuľky a miernu „paniku“, či obavy majú už predtým, než toto obdobie nastane.

V každom prípade, dôvodov na nepokoj či plačlivosť dieťaťa môže byť viacero. To, čo treba sledovať, aby ste vylúčili, že dieťa môže mať nedostatok mlieka je:

           Pozorovať dojčenie, či dieťa prehĺta, či vidíte „pauzu v brade“, aká je frekvencia dojčenia. Nie intervaly! Dieťa má piť na požiadanie, treba len sledovať, či počet dojčení je extrémne nízky, 4 – 6 razy za 24 hodín nie je pre dieťa dosť.

          Sledovať počet pomočených plienok. Má ich byť minimálne 6 jednorazových, 8 – 10 látkových za 24 hodín, evidentne pomočených. Stolicu dojčené dieťa nemusí mať denne.

Ak vieme, že dieťa sa dojčí primerane často, že počet plienok je v norme, môžeme hľadať príčinu nepokoja dieťaťa inde. Možno sa potrebuje viacej mojkať, nosiť. Možno ho trápia bolesti bruška, možno potrebuje v danom veku už iný „program“, potrebuje, aby ste mu venovali čas a pozornosť. Možno ho trápia prejavy fyziologické refluxu. Príčin naozaj môže byť viacero.

Zdroj: ingimage.com

Ak však zistíte, že napr. klesol počet dojčení alebo pomočených plienok, treba v prvom rade pridať na dojčeniach. Dojčiť, dojčiť, kedykoľvek je dieťa ochotné byť na prsníku. Ak sa dieťa dobre prisáva a dojčí sa efektívne, tvorba mlieka by sa mala zvýšiť, ženské telo je schopné na zvýšenú potrebu reagovať zvýšenou tvorbou mlieka.

Mýty, ktoré sa spájajú s dojčením >> >>

Určite kým nemáte jasno v tom, kde je príčina nepokoja dieťatka, nevstupovala by som do procesu kŕmenia žiadnym dokrmovaním. Vždy je vhodné svoju situáciu a opatrenia konzultovať s laktačnou poradkyňou a s pediatrom. Žiaľ, často sa stretávam s tým, že hoci pediater nevidí žiadny problém, mamičky, či babičky majú pocit, že niečo ohľadom kŕmenia dieťatka nie je v poriadku a k dokrmovaniu pristúpia predčasne a úplne zbytočne.

Krátke video odhaľuje úžasné živé a bioaktívne zložky materského mlieka, vďaka ktorým je tak prínosné vo všetkých smeroch:

1 Hviezdička2 Hviezdičky3 Hviezdičky4 Hviezdičky5 Hviezdičiek (1 hlasov, priemerne: 2,00 z 5)
Loading...
Author image

Mária Kopčíková

Povolaním som psychologička a psychológií sa aj venujem vo svojej praxi v CPR KVAPKA.  Ako lektorka kurzov sa s rodičmi stretávam pred pôrodom, v podpore dojčenia, či príprave detí na školu. Prinášam témy, ktoré mi v praxi pripadajú dôležité.

články autora...

Komentáre k článku

  1. hlavne nestresovat, pretože to nie je riešenie. Nechat to tak a ono to dopadne. Su iba dve možnosti. Kojenie/umele mliečko

  2. tak moja trvala od narodenia syna a trva doteraz, pretože syn ma rok a mliečko som nemala, dávam mu pit sunar premium

  3. U nas je to momentalne podobny problem, jedno s druhym. Jednak mi dcerka odmieta pit a hlavne ja nemam ani dostatok mlieka si myslim. Budem musiet prejst urcite na umele, aj detska doktorka to hovorila :/ bohuzial

    1. Nič si z toho nerob, ono to stretne väčšinu mamičiek, zase ot bude v poriadku uvidíš. Vyskúšaj kvalitné UM, napríklad ja som kupovala iba toto sunar.sk/dojcenske-mlieka-premium a malý mi nikdy nevracal, chutilo mu. Hlavne musí byť aj mamička v psychickej pohode a bude aj bábatko uvidíš

      1. Moc dakujem, ja pevne v to dufam ze sa zase to mliecko rozpohybuje, ale kupim urcite do zasoby aj na prikrmenie. Keby nieco.

  4. Váš komentár

    myslim, ze dolezite je v prvom rade aby bola matka spokojna.. k sa ma matka dlhodobo trapit lebo nema dost mlieka a nespavat… ono, taketo nieco asi ešte tvorbu mlieka nidy nespustilo.. vdela som to na sebe… pri prvom som bola nervozna zo vsetkeho lebo som nevedela co mam cakat, mlieko nebolo mozne spustit. pri druhej som bola uplne v pohode, povedala som si ze mi nebude vadit ani tychh 30 kil nadvahy a dolezite bude aby som sa najedla a citila fajn a mlieko slo 2 roky. teraz som uz starsia, vstavat v noci stoji neskutocne vela namahy a pri 3 detoch uz niesom schopna byt v pohode… 🙁 skusala som babske recepty, ale ked nejde tak proste nejde…

Pridaj komentár