VýživaDojčenie a mlieko

Materské mlieko miešajú na mieru

 saša/redakcia   22.03.2017   0

Univerzitná nemocnica Bratislava a Neonatologická klinika v Martine majú novinku - mliekomat pre novorodencov. Špičkový prístroj MIRIS vie zanalyzovať zloženie materského mlieka.

Ingimage

 

Matka a jej dieťa tvoria nedeliteľnú jednotu. Ich bytostné prepojenie je mimoriadne
dôležité hlavne v kritických situáciách, medzi ktoré patrí aj predčasné narodenie dieťaťa.

Jeho záchrana si vyžaduje v prvých týždňoch až mesiacoch života komplexnú intenzívnu zdravotnú starostlivosť.

Vďaka novému prístroju budú môcť odborníci ušiť výživu nedonosených bábätiek doslova na mieru.

Doplnením špecifických výživových zložiek podľa aktuálnej skladby materského mlieka dokážu nezrelým novorodencom podporiť imunitu a zlepšiť dlhodobú prognózu.

V Bratislave i v Martine

Jeden prístroj bude používať vysokošpecializované pericentrum v Nemocnici sv. Cyrila a Metoda, ktoré poskytuje zdravotnú starostlivosť vyše 300 rizikovým novorodencom ročne z celého Slovenska.

„Predčasne narodené deti majú špecifické výživové potreby a aj u nich je výživa materským mliekom prioritou. Keď budeme poznať jeho aktuálne zloženie - obsah bielkovín, tukov a sacharidov, budeme môcť individuálne optimalizovať výživu pre každé jedno nezrelé dieťa,“ vysvetlila prednostka Novorodeneckej kliniky M. Ruskáka SZU a UNB doc. MUDr. Darina Chovancová, CSc.

Novinka podľa nej prispeje k zvýšeniu kvality poskytovania zdravotnej starostlivosti o nedonosené deti.

„Individuálne nastavenie výživy podporí imunitu novorodenca a zlepší aj jeho dlhodobú prognózu,“ doplnila prednostka.

Druhý prístroj sa nachádza v Martinskej nemocnici.

„Pre správny psychomotorický vývoj, rast a budovanie imunity je nesmierne dôležité, aby dieťa dostávalo takú výživu, ktorá splní všetky jeho potreby. Preto je nevyhnutné u predčasne narodených detí materské mlieko dlhšiu dobu obohacovať predovšetkým o bielkoviny, ako aj minerály, vitamíny a iné látky. Vďaka novému prístroju MIRIS bude mať ošetrujúci personál na Neonatologickej klinike UN v Martine podrobnú informáciu o zložení mlieka konkrétnej matky. Informácia o zložení mlieka umožní zvoliť prísne individuálny prístup a vhodnými prídavkami prispôsobiť materské mlieko tak, aby čo najlepšie vyhovovalo potrebám dieťaťa,“ hovorí prof. MUDr. Mirko Zibolen, CSc. prednosta Neonatologickej kliniky Univerzitnej nemocnice v Martine.

Foto: UNB

 

Krstnou mamou je úspešná Nasťa

Krstnou mamou prístroja sa stala úspešná olympionička a dvojnásobná mama Anastasia Kuzminová, ktorá si prínos materinského mlieka veľmi dobre uvedomuje.

„Dojčila som rok a pol a viem, že nič dôležitejšie z pohľadu zdravej výživy som pre svoje deti urobiť nemohla. Verím, že aj vďaka tomu moje deti nebývajú choré. Imunitu považujem za základ zdravia. Aj dnes robím maximum, aby som svojim deťom cez pohyb, otužovanie, ale najmä cez stravu utužovala ich imunitný systém,“ povedala športovkyňa.

 

Význam výživy pre vývoj a imunitu predčasne narodených detí

Dojčenie a materské mlieko je aj u predčasne narodených detí nenahraditeľné. Poskytuje im optimálnu výživu a vytvára ideálne podmienky na rast a vývoj.

Zabezpečuje ochranu pred infekciami, znižuje výskyt alergických ochorení a podporuje budovanie imunity. Okrem toho dlhodobo pozitívne ovplyvní zdravie dieťaťa v budúcnosti.

V posledných rokoch zaznamenávame nárast, chvíľami až „epidémiu“, predčasných pôrodov.

Starostlivosť o extrémne nezrelé deti je mimoriadne náročná. Zásadným problémom týchto detí nie je, ako sa mnohí domnievajú, nízka telesná hmotnosť.

Limituje ich nezrelosť všetkých orgánov, životných funkcií aj imunitnej výbavy.

Výživa je jeden z rozhodujúcich faktorov, ktorý určuje prognózu predčasne narodených detí.

Odosielam Váš hlas...
Zatiaľ nehodnotené. Budete prvý!
Kliknite na hviezdičky pre ohodnotenie článku.
Najčítanejšie
Komentáre k článku

smile zwinker Big Grins Confused Cool Cry Eek Evil Frown Mad Mr. Green Neutral Razz Redface Rolleyes Sad Surprised

Náš TIP
Komentáre k článku

smile zwinker Big Grins Confused Cool Cry Eek Evil Frown Mad Mr. Green Neutral Razz Redface Rolleyes Sad Surprised