VýživaDojčenie a mlieko

Materské mlieko útočí na baktérie

 Mária Kopčíková   28.04.2020   0

Zdroj: facebook

Aktuálne sa sociálnymi sieťami šíri fotka anglickej študentky, ktorá v rámci svojho mikrobiologického projektu zachytila, ako bunky materského mlieka blokujú baktérie v Petriho miskách.

Študentka Vicky Green zverejnila fotku, na ktorej je 9 Petriho misiek a v nich baktéria M.Luteus. Misky sú plné baktérie, okrem stredovej časti, v ktorej kvapky materského mlieka vytvorili okolo seba akúsi ochrannú bariéru.

Vicky Green informovala, že podobné výsledky zaznamenala aj s baktériami e.Coli a superbacilmi MRSA.

Vysvetlenie, ako je to možné,

ponúka článok publikovaný na YourPediatriian.com:

„Až  80% buniek v materskom mlieku sú makrofágy, bunky, ktoré zabíjajú baktérie, huby a vírusy. Dojčené deti sú chránené rôznym stupňom ochrany pred mnohými chorobami vrátane zápalu pľúc, botulizmu, zápalu priedušiek, stafylokokovými infekciami, chrípkou, ušnými infekciami a osýpkami.

Navyše, matky produkujú protilátky voči akémukoľvek ochoreniu, ktoré sa nachádza v ich okolí, Preto tvoria mlieko, ktoré je !pripravené bojovať“ s chorobami, ktorým sú bábätká vystavené.“

Ešte pôsobivejšie je, že kvapky mlieka na fotkách sú z mlieka matky 15 mesačného a 3 ročného dieťaťa. To značí, že materské mlieko je silným ochrancom voči chorobám oveľa dlhšie, než len v období nemluvňaťa.

A keďže ľudský imunitný systém nie je kompletne vyvinutý do šiestich rokov, čím viac materského mlieka má dieťa šancu získať, tým lepšie.

Zdroj: http://returntonow.net

Odosielam Váš hlas...
Hodnotenie: 5.0 z 5. Celkom 3 hlas(ov).
Kliknite na hviezdičky pre ohodnotenie článku.
O AUTOROVI

Mária Kopčíková

Povolaním som psychologička a psychológií sa aj venujem vo svojej praxi v CPR KVAPKA.  Ako lektorka kurzov sa s rodičmi stretávam pred pôrodom, v podpore dojčenia, či príprave detí na školu. Prinášam témy, ktoré mi v praxi pripadajú dôležité. 
Najčítanejšie
Komentáre k článku

smile zwinker Big Grins Confused Cool Cry Eek Evil Frown Mad Mr. Green Neutral Razz Redface Rolleyes Sad Surprised

Náš TIP
Komentáre k článku

smile zwinker Big Grins Confused Cool Cry Eek Evil Frown Mad Mr. Green Neutral Razz Redface Rolleyes Sad Surprised