Hoci sa v posledných rokoch o dojčení veľa píše, hovorí, maminy v každom prípade majú oveľa viac informácií a možností na získanie kvalifikovanej podpory v dojčení, stále koluje mnoho nesprávnych a často zavádzajúcich informácií. Tie sú niekedy príčinou toho, že ženy si neveria, podľahnú tlaku okolia a dojčenie predčasne ukončujú.
La Leche League International na svojich stránkach uvádza veľa informácií a medzi nimi nájdeme aj prehľad najčastejších mýtov o dojčení. Ku všetkým z nich nájdete argumenty (najmä americkej pediatrickej spoločnosti, ale aj iných štúdií), ktoré dané tvrdenia vyvracajú.
Mýtus 1.:
“Časté dojčenie vedie k nízkej tvorbe mlieka a slabému vypudzovaciemu reflexu.”
Fakt: Množstvo mlieka, ktoré naše telo vytvorí, sa „optimalizuje“ vtedy, pokiaľ sa dieťa môže dojčiť na požiadanie – bez akéhokoľvek obmedzovania. Vypudzovací reflex je najsilnejší pri dobrej tvorbe mlieka, ku ktorej obvykle dochádza práve pri kŕmení dieťaťa. Teda pri každom dojčení dieťa stimuluje tvorbu mlieka a podporuje dobrý vypudzovací reflex. Nie je pravdou, že stačí, ak žena dojčí 4 – 6x do dňa.
Mýtus 2.:
“Všetko mlieko, ktoré dieťa potrebuje, vypije v prvých piatich až desiatich minútach dojčenia.”
Fakt: Aj keď mnohým starším deťom môže na dojčenie stačiť takýto čas, tento údaj by sme nemali zovšeobecňovať na všetky deti. Novorodenci, ktorí sa učia dojčiť a nie vždy je ich prisatie dobré a pitie efektívne, často potrebujú oveľa dlhší čas. Preto nie je vhodné obmedzovať dieťa v tom, ako dlho bude pri jednom dojčení piť z prsníka (musíme ale vedieť, že naozaj pije a nielen „visí“ na prsníku).
Mýtus 3.:
“Dojčiaca matka by mala obmedzovať dojčenia tak, aby jej prsia mali čas sa naplniť.”
Fakt: Telo dojčiacej matky produkuje mlieko stále a reaguje na „dopyt“. Čím prázdnejší je prsník, tým rýchlejšie telo produkuje mlieko, aby ho znova naplnilo. Naopak – čím je prsník plnší, tým viac sa produkcia mlieka spomaľuje. Pokiaľ matka čaká, že sa jej prsia naplnia predtým, že pôjde znova dojčiť, jej telo to môže vnímať ako signál, že mlieka už bolo dosť a jeho produkciu spomalí. To, že nie sú prsia objemne preplnené neznamená, že v nich nie je dostatok mlieka na to, aby sa dieťa zasýtilo!
Mýtus 4.:
“Je jedno, či je dieťa dojčené, alebo kŕmené umelou výživou, vždy je dôležitý objem vypitého mlieka, ktorý určuje to, ako dlho má dieťa vydržať medzi kŕmením.”
Fakt: Žalúdok sa u dojčených detí vyprázdňuje rýchlejšie než u detí na umelom mlieku, pomer je približne 1,5 hodiny ku 4 hodinám. Materské mlieko je veľmi ľahko stráviteľné, je v ňom menšie množstvo bielkovín (a majú inú skladbu) než v kravskom mlieku (z ktorého sú umelé mlieka vyrábané). Kým novorodenec na umelej výžive je kŕmený 6x do dňa, tak výlučne dojčený novorodenec sa dojčí 7 – 15 x za 24 hodín.
Koľko mliečka bábätko vypije? Novorodenec – aký veľký je jeho žalúdok?
Mýtus 5.:
“Nikdy nebuďte spiace dieťa. Ak bude hladné, zobudí sa samo.”
Fakt: Niektoré deti, najmä v novorodeneckom období (prvých 6 – 8 týždňov), sa nemusia hlásiť na jedlo dostatočne často. A niekedy je potrebné ich budiť. To, že sa deti sami nehlásia o jedlo dostatočne často, môže byť spôsobené napr. liekmi, ktoré boli podané pri pôrode matke, liekmi, ktoré matka aktuálne užíva alebo novorodeneckou žltačkou. U takýchto detí treba sledovať počet pomočených plienok (od 7. dňa života 6 pocikaných plienok za 24 hodín) a vzhľad stolice (prechod od smolky na žltú stolicu do 4. dňa po narodení, potom stolica žltá – žltohnedá, podobná praženici).
Mýtus 6.:
“Ak dieťa neprospieva dobre, môže to byť spôsobené nízkou kvalitou materského mlieka.”
Fakt: Rôzne štúdie ukázali, že aj podvyživené ženy sú schopné produkovať mlieko dostatočnej kvality a v množstve, ktoré dieťaťu postačuje. Väčšina prípadov nižších hmotnostných prírastkov sa týka nedostatočného príjmu mlieka alebo zdravotných problémov dieťaťa. Zabudnite teda na pojem SLABÉ alebo RIEDKE MLIEKO!! Také neexistuje. Každá matka produkuje mlieko, ktoré najlepšie pokrýva potreby jej dieťaťa. Ak sa objaví problém v tom, že dieťa dostatočne neprospieva, treba v prvom rade skontrolovať techniku dojčenia a hľadať cestu, ako ju zlepšiť, a nie ako prvé začať dieťa dokrmovať.
Mýtus 7.:
“Matka musí piť mlieko, aby mala mlieko pre dieťa v dostatočnom množstve.”
Fakt: Veľmi mylná informácia. Pestrá strava obsahujúca zeleninu, ovocie, obilniny a bielkoviny, je všetko, čo dojčiaca matka potrebuje. Vápnik získaný z iných zdrojov (zelená zelenina, semená, orechy) je lepšie využiteľný než vápnik v mlieku. Žiadny iný cicavec nepije mlieko, aby sa mu tvorilo mlieko pre mláďa. Navyše, veľa detí matiek, ktoré pijú mlieko, má problémy s trávením a kolikami. Vhodnejšie sú preto upravené mliečne výrobky – jogurty, acidofilné mlieko, zákvasy.
Mýtus 8.:
“Časté dojčenie môže viesť k popôrodnej depresii.”
Fakt: Popôrodná depresia sa spája s kolísaním hormónov po pôrode a jej vznik býva podporený veľkou únavu a nedostatkom sociálnej podpory (najbližšia rodina, priatelia). Percento skutočný popôrodných depresii nie je také vysoké, ako by to mohlo vyzerať. To, čo ženy bežne zažívajú na 3 – 5 deň po pôrode, je tzv. baby blues, čo je krátkodobá prechodná rozlada. Nie je to skutočná depresia, napriek tomu, že ju veľa ľudí tak označuje.
Mýtus 9.:
“Niektoré deti sú alergické na materské mlieko.”
Fakt: Materské mlieko je najprirodzenejšou a fyziologickou látkou, ktorú dieťa môže dostať. Pokiaľ dieťa preukazuje citlivosť súvisiacu s kŕmením, jedná sa zvyčajne o cudzí proteín, ktorý sa dostal do materského mlieka, a nie o mlieko samotné. Riešením je odstránenie danej potraviny (alebo potravín) z matkinej stravy.
Mýtus 10.:
“Časté dojčenie spôsobuje obezitu dieťaťa v neskoršom veku.”
Fakt: Štúdie ukazujú, že dojčené deti, ktoré sa dobre dojčia, majú tendenciu prijímať len taký objem mlieka, ktorý je pre ne dobrý. Práve kŕmenie umelým mliekom a predčasné zavádzanie príkrmov tuhej stravy (a ďalšie stravovacie návyky) sa ukazujú ako skutočné riziko obezity.
Prečítajte si tiež: Obsahuje materské mlieko naozaj všetko potrebné?
Vidíte, že mýtov, ktoré súvisia s dojčením, je naozaj dosť.
Medzi také, ktoré často zaznievajú u nás, patria ešte aj informácie, že:
- ženy s malými prsiami nemôžu dostatočne nadojčiť svoje dieťa.
Nie je to pravda! Veľkosť prsníkov nemá nič spoločné s tým, či žena bude mať dostatok mlieka pre svoje dieťa alebo nie.
- na dobré rozbehnutie laktácie musí žena jesť prívarky, rascovú polievku a piť tmavé pivo.
Ako sme už uviedli vyššie, dôležitá je pestrá strava čerstvej maminy. Avšak žiadne jedlo samo o sebe nezabezpečí to, že žena bude mať dosť mlieka. Pokiaľ nebude technika dojčenia dobrá a dieťa nebude efektívne piť z prsníka, tak mliečka pravdepodobne dosť nebude.
Mýtov o dojčení je zaiste viac a veľa z nich ešte nájdete na internete. Toto sú len niektoré z nich, s ktorými sa čerstvé mamičky môžu stretnúť. Je dobré ich poznať, aby bola žena pripravená a zbytočne neriešila veci, ktoré riešiť netreba a mohla si vychutnať chvíle s bábätkom bez stresu a nepohody.