O problémoch, ktoré ženy riešia v dojčení ešte v pôrodnici, si zrejme nastávajúca matka vypočuje niekoľko hrozivých historiek, od naliatych prsníkov až po odmietanie dieťaťa prisať sa. Pravdepodobne aj my teraz prilejeme trošku oleja do ohňa, ale nedá nám obísť túto tému. Aké teda boli najčastejšie problémy, ktoré maminy riešili ešte v pôrodnici? Odpoveď nájdete v tomto grafe:
V prípade, že sa na pobyt v pôrodnici práve chystáte, mali by ste sa pripraviť na to, že nejaké problémy vás zrejme postretnú (kiežby to tak nebolo – ale štatistika nepustí: až 30% žien muselo čeliť 2 problémom, takmer 15% z nich riešilo 3 problémy a viac než 8% z nich zvládlo 4 problémy). Zároveň musíme poznamenať, že veľkej väčšine z týchto problémových situácií sa dá predísť (o tom ako na to, sa môžete dočítať v májovom vydaní Mama a ja). Snáď len pre uzavretie tejto témy – krátke zhrnutie:
· Od začiatku dojčite čím skôr a čím častejšie (novorodenci sa dojčia 10 – 12x za 24 hodín). Preto nie je vhodné dieťa obmedzovať vo frekvencii a dĺžke dojčenia (NIE trojhodinové intervaly, NIE 5 – 7 minútové limitovanie v dĺžke pobytu na prsníku). Treba overiť, či dieťa naozaj na prsníku efektívne saje. Ak áno, treba ho nechať a priložené môže byť aj 30 – 45 minút.
· Pri jednom dojčení pokojne vystriedajte oba prsníky – stimulujete tak rozvoj laktácie a zabezpečujete pravidelné vyprázdňovanie oboch prsníkov.
· Pri dojčení striedajte rôzne polohy. Deti lepšie sajú odtiaľ, kam majú otočenú bradu. Predchádzate tým tvorbe zatvrdlín a hromadeniu mliečka napr. v podpazuší (bočné futbalové držanie).
· Striedaním prsníkov a polôh pri dojčení od prvého dňa robíte prevenciu proti nadmernému naliatiu prsníkov, ktoré sa deje medzi 2. – 6. dňom po narodení dieťaťa.
· Vedzte, že kolostra (prvé materské mlieko) je veľmi málo, je to množstvo kvapiek – nie decilitrov! (Veľa žien sa domnieva, že ak mlieko do pár hodín po pôrode nestrieka prúdom, že ho majú málo a pristupujú k neodôvodnenému dokrmovaniu dieťaťa). Ak je dieťa prikladané často, aj po týchto mikrodávkach si vytiahne toľko, koľko potrebuje.
· Dôležité je správne prisatie dieťatka – doširoka otvorené ústa, mierne vyplazený jazýček, dieťa vezme do úst spolu s bradavkou aj čo najväčšiu časť dvorca. Pri pití sa hýbu ušnice, líčka sú „buchtičkové“, nie prepadávajúce sa.
· Pozor na polohu pri dojčení!!! Vypodložte si nohy (nie hompáľajúce sa nohy z vysokej postele), kríže, krčnú chrbticu. Podložte si ruku, na ktorej budete držať dieťa tak, aby ste ju mali len voľne opretú, aby ste necítili tiaž. Ideálne poslúži kojaci vankúš alebo zrolovaný paplón.
· Dieťa nedávajte preč od prsníka ťahom!!! Musíte mu vložiť malíček do kútika úst, aby ste uvoľnili podtlak. Predídete tak vytvoreniu ragád.
· Ak vám dieťa zaspáva na prsníku, aktivizujte ho napr. prehadzovaním z prsníka na prsník, vybalením z perinky, ľahkým oblečením, kontaktom koža na kožu s vami, prebalením a pocvičením s nožičkami, pretretím tváre vlhkou plienkou.
Keďže sme venovali veľkú časť problémom pri dojčení, považujeme za dôležité zmieniť, koho ženy žiadali o pomoc. Vyzeralo to nasledovne:
Sestričky sú samozrejme prvou voľbou, na koho sa mamičky obracajú. Ako sme vyššie uviedli, vidíme rezervy v systéme vzdelávania personálu v oblasti podpory dojčenia. Zároveň vnímame nedostatočnú informovanosť rodičiek o laktačných poradkyniach. Sú to odborne vyškolené ženy, ktoré dokážu často pomôcť už len v telefonickom rozhovore a vedia mamičku nasmerovať k správnemu postupu. Ženy by si však kontakty na laktačné poradkyne mali zháňať ešte pred odchodom do pôrodnice, aby ich v prípade potreby mali k dispozícií.
Čo dodať na záver? Veríme, že sme vás číslami a grafmi uvedenými v tomto článku neunudili k smrti. Informácií od mamičiek k tejto téme bolo veľmi veľa a museli sme spracovať veľa „otvorených“ otázok, kde sa maminy naozaj snažili vypovedať veľa svojich osobných skúseností, pocitov a toho, čo pre nich táto nemocničná skúsenosť znamenala.
Uvedomujeme si, že nie vždy všetko ide optimálne, akokoľvek sa obe strany (nemocničný personál aj mamičky) snažia. Chceli sme snáď len upozorniť na najväčšie úskalia tohto krátkeho obdobia. Veríme, že šťastie praje pripraveným. Myslíme si, že je lepšie byť informovaní o tom, že nie vždy je situácia dobrá a že je pomerne normálne, že na začiatku dojčenia sa isté problémy objavujú. A vy už viete, že sa na to dá pripraviť a potom vás to tak nezaskočí.
Zároveň sme presvedčené, že aj „pripravených“ treba podporiť. Čo je v tomto prípade úloha pomáhajúceho personálu nemocníc. Taký úžasný dej ako je zrodenie dieťaťa a matky, si zasluhuje pozornosť a úctu.
Autorky sú lektorkami Kurzov aktívneho rodičovstva
www.dietaaja.sk
Prieskum sa realizoval za podpory:
Hlavný mediálny partner: Mama a ja
Mediálny partner: www.rodinka.sk
On-line verzii dotazníka pomohla vzniknúť firma SEAL IT Services, s.r.o.