Mamičky sa niekedy posťažujú, že sa tešia, ako na štvrtý deň po pôrode pôjdu domov a deň predtým im oznámia, že bábätko má žltačku a ešte musia ostať v pôrodnici.
Novorodenecká žltačka
Dieťa sa nenarodí „žlté“, žltačka sa vyvíja, vrcholí na 3. – 4. deň života a potom začína klesať.
Hladinu bilirubínu zdravotníci priebežne sledujú a až ak dosiahne tzv. vysoké pásmo, odporúčajú pristúpiť k niektorým opatreniam.
Pre mamičku nie je ani tak dôležité poznať presnú hodnotu bilirubínu, pretože na určenie toho, čo je pre ktoré dieťa vysoká hodnota slúžia špeciálne tabuľky (tzv. Hodrov graf), ktoré zohľadňujú viacero faktorov – týždeň donosenosti dieťaťa, pohlavie, pôrodnú hmotnosť, hodiny od pôrodu.
Dojčenie je pri žltačke náročnejšie
Žltačka nie je strašiak. Popasovať sa s ňou vás ale môže stáť viac času. Nestojí to však za to?
Treba mať na pamäti, že dojčenie žltačkového dieťaťa je náročnejšie na čas a aktivizáciu dieťaťa – teda môže trvať dlhšie. Mnoho žien sa obáva, že to nie je dobre, že dieťa sa pri dojčení extrémne vyčerpá. Nie je to pravda.
Ako sa dojčí dieťa so žltačkou
Deti s novorodeneckou žltačkou sú väčšinou spavé, je ťažko ich udržať bdelé a primäť k tomu, aby na prsníku pili a hneď nezaspali.
Navyše – ak pre vaše dieťa navrhnú fototerapiu, pravdepodobne ju absolvuje na novorodeneckom oddelení, a to najmä v noci. Prípadne vám na izbu dajú tzv. bilibed.
Je dôležité, aby vaše dieťatko mohlo byť nadojčené aj počas nasvecovania:
– požiadajte sestričku, aby vám dieťatko priniesli na kŕmenie alebo si v noci natiahnite budík a choďte dieťatko nadojčiť (približne v trojhodinových intervaloch) na novorodenecké oddelenie. Jemu zabezpečíte potravu, ktorá je preňho najlepšia a zároveň seba chránite pred hromadením mliečka v prsníkoch, následným odstriekavaním a prípadnou retenciou (zadržaním) mliečka.
– v prípade, že vám dieťatko ani neprinesú, ani vám ho neumožnia nadojčiť „pod lampou“, odstriekajte si mliečko a požiadajte sestričku z novorodeneckého oddelenia, aby mu toto mliečko podali striekačkou alebo iným alternatívnym spôsobom. Vyhnite sa kŕmeniu fľašou!
– je dôležité deti stimulovať k aktívnemu satiu a nenechať ich spať, pokiaľ sa dobre nenadojčili. Samotné kŕmenie, preberanie, aktivizácia spavého bábätka môže pokojne trvať aj hodinu – takže sa toho nezľaknite a vytrvajte s vedomím, že je veľmi dôležité, aby sa dieťa dobre najedlo!
Ako bábätko pije?
Je dobré, ak si už na začiatku dojčenia sledujete, ako vaše dieťatko pije. Ak zistíte, že sa u neho objavujú nižšie uvedené signály, mali by ste ho aktívne povzbudzovať k častejšiemu a dlhšiemu pitiu:
- zostáva pri prsníku, ale po pár ťahoch prestáva sať a spí,
- púšťa prsník po krátkej chvíľke,
- prehĺta málo a krátku dobu, nie ste si istá či vôbec prehĺta – nevidíte „pauzu v brade“,
- bradavka s dvorcom nie je dostatočne v ústach dieťaťa,
- ďasná nestláčajú mliečne sínusy,
- nebudí sa v noci,
- hlási sa o jedlo menej ako 8 x za 24 hodín a papá krátko.
Čo robiť, aby bolo dieťa aktívnejšie?
Tu si prečítajte, ako dieťa, ktoré na prsníku zaspáva, prebrať a priviesť k väčšej aktivite.