6 spôsobov, ako pomôcť plochým, či vpáčeným bradavkám

Ľuba Lapšanská 11

Dnes sa budeme venovať mamičkám, ktoré majú pochybnosti o svojich bradavkách. Akúkoľvek odchýlku v tvare bradaviek je dobré začať riešiť ešte pred pôrodom.

iStock

Obchody nám už ponúkajú veľké množstvo kadejakých pomôcok. Rôzne formovače, korektory, tvarovače a iné pomôcky na ploché a vpáčené bradavky slúžia ako prevencia, či náprava.

Najčastejšie používané klobúčiky, ktoré môžete použiť až po pôrode však slúžia iba ako protéza.

 

Formovače

Osobne mám najlepšie skúsenosti s formovačmi od firmy Medela. Už od cca šiesteho mesiaca ich môžete nosiť v podprsenke. Ide o akési mištičky, ktoré sa priložia k prsníku časťou, v ktorej je vykrojený otvor na bradavku.

Sú zložené z dvoch častí – mäkká silikónová s otvormi – tlakom na dvorec vytlačí bradavku smerom von. Tvrdá (s vetracími otvormi) zase zabezpečuje, aby bradavka bola voľne a neobtierala sa o oblečenie. Bradavka sa časom, pri pravidelnom nosení „dostane do správnej formy“.

Nepoznám ani jednu mamku, ktorá by používala formovače (aj také, ktoré ich nosili iba mesiac pred pôrodom), ktorá by si takýmto spôsobom tvar bradavky „nenapravila“, alebo lepšie povedané, ktorá by ich nepripravila na úspešné dojčenie.

Prečítajte si tiež: S takými bradavkami dojčiť nebudete

Formovače je možné používať i vtedy, keď je už bábätko na svete. Jednoducho si ich vložíte do podprsenky medzi dojčeniami.

Táto metóda nápravy je jednoduchá a lacná. Formovače dostanete do cca 10 €. Hľadajte ich v lekárni alebo na internete. Pozor – nemýľte si ich s chráničmi a zachytávačmi mliečka – tie sú podobné, ale majú väčší otvor – na formovanie bradaviek nepomôžu.

Mamičky, ktoré potrebujú problém urgentne riešiť a nemajú ešte formovače v rukách, môžu skúsiť „babské“ rady, pomôcky ktoré formovač dočasne nahradia.

Prečítajte si tiež: S takými bradavkami dojčiť nebudete

 

Striekačka

Malú striekačku (vyberajte podľa priemeru bradavky) odrežeme cca 1 cm nad tou časťou, kde sa rozširuje. Piestik pred tým vyberte ;-).

Krátku odstrihnutú časť si potom nasaďte na bradavku a oblečte si podprsenku. Túto formu vám odporúčam naozaj len ako dočasnú náhradu formovača. Dajte pozor, aby odstrihnutá časť nebola ostrá, aby ste sa neporanili.

Druhá možnosť je odstrihnúť striekačku tak, aby sa dal do nej piestik zasunúť z druhej strany. Priložte na bradavku a piestik jemne potiahnite. Bradavka by sa mala zväčšiť či vystúpiť nad povrch.

 

Podprsenka

Ďalšou náhradou môže byť strašia podprsenka, do ktorej vystrihnete malú dierku – v mieste kde má byť bradavka. Cez dierku potom bradavku skúste prestrčiť a podprsenku napevno zapnite.

I toto pomáha – avšak oproti formovaču je dosť nepríjemný práve dotyk oblečenia na vytŕčajúcu obnaženú bradavku. Ale ako dočasné riešenie pomôže.

Prečítajte si tiež: Potrebujem špeciálnu podprsenku na kojenie?

 

Korektory 

Okrem „obyčajných“ fomovačov, ktoré pôsobia vlastným tlakom existujú i tzv. korektory. Tie fungujú na princípe podtlaku. Ako vákuová pumpička. Nasadia sa na bradavku a podtlakom – posunutím piestika ju zväčšia.

Takáto forma je vhodná na okamžitú a rýchlu pomoc – obvykle sa robí tesne pred dojčením, aby bradavka jednoducho „povyrástla“. Má však aj nevýhodu – pri nešetrnom zaobchádzaní alebo príliš častom používaní si bradavku môžete poraniť. Okrem toho sú finančne náročnejšie ako formovače.

 

Hoffmanova technika

Vpáčené bradavky majú skrátené väzivo, preto sú akoby skryté a nevystupujú nad povrch prsníka. Hoffmanova technika je spôsob, ako „napraviť“ toto skrátené väzivo ešte pred tehotenstvom. I keď sa to dá aj počas neho, väčšinou je to už mamkám nepríjemné.

Ako na to? Palcom a ukazovákom si stlačte okraje dvorca a prsty (takto pritlačené) pomaličky odťahujte smerom od seba. Ak to budete robiť niekoľkokrát denne, väzivo sa pomaličky uvoľní. Ešte raz upozorňujem – počas tehotenstva to robte naozaj s najväčšou jemnosťou a obozretnosťou!

 

Recepty starých mám

Naše staré mamky veru nemali žiadne pomôcky, ktorými by si bradavky naprávali – a aj napriek tomu takmer všetky dojčili.

Takže – ak sú bradavky ploché alebo vpáčené, skúste ich stimulovať pred dojčením vlastnými dvoma prstami. Jednoducho ich mierne popovyťahujte. Nie veľmi príjemné, ale veľmi fungujúce je priložiť si na bradavky kúsok ľadu.

A na záver – niekedy sa bradavka „skryje“, keď je prsník príliš naliaty. Dvorec je plný, niekedy až tvrdý. Vtedy trošku mliečka – práve z oblasti dvorca odstriekajte – tým ho zmäkčíte, bradavka sa povytiahne a dieťatko sa lepšie prisaje.

Krásne dni s usmiatymi bábätkami pri prsiach…

1 Hviezdička2 Hviezdičky3 Hviezdičky4 Hviezdičky5 Hviezdičiek (13 hlasov, priemerne: 4,50 z 5)
Loading...
Author image

Ľuba Lapšanská

Najprv učiteľka v škole, potom v škôlke a napokon dula. Mama troch synov. A aj keď mamy by nemali zomierať, Ľuba odišla. Jej články nás budú inšpirovať a sprevádzať našimi tehotenstvami a pôrodmi. Budú nás ďalej povzbudzovať a dodávať nám odvahu.

články autora...

Komentáre k článku

  1. Ja som isla do porodnice s uplne plochymi bradavkami,to som netusila,aky problem s tym budem mat…no a kedze v porodnici cele ucenie dojcenia bolo v tom,ze mi doniesli babo a povedali- skuste si ju prikladat-velmi skoro to dopadlo tak,ze sme to skusali ako sme vedeli… a po tyzdni som bola rozbita a na bradavkach chrastava. Babatko mi jednu sice pekne vytiahlo,ale druhu,kedze bolo nespravne prisate,iba polovicu,druha polovica ostala vpadnuta. Potom sa na problematickej bradavke-na vystupenej casti spravila chrasta a sialene to bolelo.Nebyt laktacnej poradkyne a mastickam a liekom od bolesti by som uz asi nedojcila. Prve tri tyzdne som si odrevala pri kazdom prisavani. Teraz pi dvoch mesiacoch je to uz nastastie dobbre,bradavky sa uz aj pekne vystupili,aj ked asi nikdy nebudu take “pekne” ako ich maju niektore zeny..ale uz ich nemozem nazvat vpacene. Uvidim,ako sa.budu vyvijat,ked prestanem dojcit.

  2. Dobrý deň prajem,

    my sa nachádzame v štádiu pred druhým pôrodom. Rada by som prispela veľmi pozitívnou skúsenosťou s pumpičkou na bradavky. Mne ju taktiež v nemocnici ponúkli a bola to skvelá skúsenosť s rýchlym riešením. Ako používateľka môžem povedať, že pri prvom dieťatku mali problém okolo mňa takmer všetky kočky a všetky sme boli s týmto riešením veľmi spokojné. Skúšala som to najskôr so striekačkou ako to autorka spomína, ale je to necitlivé a bolestivé riešenie, čo pumpička je veľmi jemná. S formovačov mám vyslovene obavy, že by mohli viesť ako klobúčiky ku zníženiu tvorby mlieka a preto ich určite používať nebudem, aj keby ma výrobca o tom presviedčal… laktačná poradkyňa mi o tom povedala svoje a som jej za to vďačná. Držím palce kočky – a nech sa vám dojčenie darí!

  3. ja som pouzivala pumpicku na bradavky, poradili mi to v nemocnici a ta mi zachranila kojenie. klobiciky a formovace boli u mna neucinne, mala sa nechcela prisat ani nahodou.

  4. u nas sa klobuciky dako neosvedcili, ale super, ze je tolko sposobov, ako si pomoct, ked priroda stavia prekazky… vyborna je aj taka pumpicka na prsniky, ktora vytiahne tie bradavky, da sa hocico, ked mamicka velmi chce, ja som mala tiez problemy, a to nielen na zaciatku, bradavky ma hrozne boleli, pomohol mi jedine Bepanthen, natierala som si ho medzi kojenim a velmi dobre mi vyhojil poskodene bradavky, jeho vyhodou je aj to, ze ma neskodne zlozenie pre babatko, takze ho netreba vymyvat z bradavky, to by ju este viac vysusovalo…

  5. pekny dnik prajem…

     

    po prestudovani debatky sa pridavam i ja – skusim to napisat jednoducho a strucne.

    i ja som za to, aby dieta malo moznost samoprisatia – vid moj predosly clanok o tom preco dojcit hned po porode. avsak nasa slovenska skusenost ma naucila, ze je lepsie dat mamke moznost dopredu vediet, ze s tym mozu byt spojene urcite problemy. ktore by mozno neboli keby rodila doma a mohla sa vyhnut poznamkam typu “s takymi bradvkami dojcit nebudete”.

    ale navstivila som uz mnoho mamiciek po porode, ktore mali problem s dojcenim, prisatim a to vsetko na zaklade toho, ze neboli po 1. poucene alebo po 2. vedene k tomu ze kazde dieta sa vie prisat na akykolvek matkin prsnik. nie kazda mamicka je schopna za seba a svoje dieta zabojovat na porodnici. a dokonca ani kazda laktacna poradkyna – mam jednu kolegynku – priatelku, ktora sa dokonca nedokazla vyhnut ani dokrmovaniu v porodnici. proste sa dala “ukecat”. a co tie mamicky, ktore nie su v tejto oblasti vzdelane?

    ja veru formovace odporucam – minimalne preto, aby sa vyhli v porodnici poznamkam o nedokonalosti ich bradaviek. pripadne klobucikom a flaskam atd….

    ak sa system zmeni a budeme moct mamicky povzbudzovat iba k samoprisatiu – budem len rada. zatial to vsak nejde…

  6. klemka, ja s vami nesuhlasim.

    Podla mna mozu byt vpacene bradavky problem a pod heslom tazko na cvicisku, lahko na bojisku je jednoduchsie to vyriesit formovacmi uz v tehotenstve s povzbudem mamy aj po tej psychickej stranke, hej je to potemcionalny problem, ale vy ho predsa uz teraz efektivne riesite!

    ako sa spoliehat na to, ze to ona v porodnici zvladne svojpomocne. Ono je vsetko pekne o nezasahovanom pristupe, ale na slovensku je to v tejto chvili kruta utopia. Pre mna je dolezitejsie v prvom rade dosiahnut lepsie cisla dojcenych deti, ako rozoberat to, ze by bolo pekne, keby vsetky mamy zazili samoprisatie. Nezaziju, bohuzial. Tak aspon nech dojcia s pocitom, ze to vedia, ze sa pripravili a je to do pohody.

     

    Akoby treba odelit de veci. Celkovy boj za zmenu systemu (suhlasim, ale povedze si pravdu, kde v europe, kanade a USA to relane pausalne tak funguje??????) Podla mojich reportov z ENCA zdaleka nikde…

    A druha tema je konkretny pribeh konkretnej matyk v nasom systeme, ktora ho nepotrebuje menit cely (v teho a po porode nama silu a kapacitu), ale mala by mat moznost byt v dojceeni uspesna

    1. Hanah, myslím, že obom nám ide v podstate o to isté – predísť problémom s dojčením a pomôcť matke s dojčením od prvých chvíľ. Rozchádzame sa však v tom, ako by sa malo matke pomôcť a dovolím si nesúhlasiť s niektorými časťami Vášho komentára. Vy považujete za efektívne riešenie 1. povzbudiť matku ešte počas tehotenstva postupmi, ktoré by mali vyformovať bradavky (a v tejto súvislosti – sú o týchto postupoch dostupné vedecké štúdie, ktoré by naznačovali, že sú skutočne účinné?) – ja si s Vami dovolím nesúhlasiť v tom, že sebavedomie matky podporíte tým, že jej naznačíte, že jej bradavky nie sú správneho tvaru, (mimochodom – v porovnaní s čím – s cumlíkom fľaše?) a 2. používanie spomínaných techník – Vy ste presvedčená, že tieto techniky problém pomôžu riešiť, ja si nie som taká istá, najmä v prípade, že dieťa bude v pôrodnici dokrmované (čo zažije drvivá väčšina detí v slovenských pôrodniciach) – s dlhou a tuhou bradavkou cumlíka dokáže ťažko súťažiť aj dobre vyklenutá bradavka.
      Súhlasím s Vami v tom, že matka by mala mať možnosť byť v dojčení úspešná, aj napriek tomu, že situácia s praktickou pomocou pri dojčení je na Slovensku nepriaznivá. Nemyslím si však, že snažiť sa prispôsobiť bradavky cumlíku fľaše ešte pred pôrodom, je cesta, ktorú by mala matka v snahe úspešne dojčiť, podstúpiť. K tejto otázke sa vyjadril aj popredný odborník na dojčenie, dr. Jack Newman a jeho stanovisko sa zhoduje s odporúčaniami Európskej únie, ktoré citujem v predchádzajúcom komentári.
      Považujem za omnoho dôležitejšiu prevenciu to, aby som matku ešte v tehotenstve informovala, čo je samoprisatie a že jednou z jeho mnohých predností je, že dieťa sa pri ňom naučí prisať na prsník matky, nech už je jej bradavka akákoľvek a ďalej je veľmi dôležité naučiť matku, ako prakticky, pozorovaním, môže zistiť, kedy jej dieťa pri dojčení pije a kedy saje naprázdno a či sa nadojčilo dostatočne výdatne. Takto je omnoho pravdepodobnejšie, že sa dieťa nebude musieť stretnúť v pôrodnici s cumlíkom fľaše, pretože sa bude prisávať a matka bude vedieť rozlíšiť, či je dojčenie dostatočne efektívne a dieťa nebude potrebné dokrmovať. Nemyslím si, že samoprisatie je na Slovensku až taká utópia. Je možné ho dosiahnuť aj v tradičnej pôrodnici s klasickými rutinnými postupmi (osobná skúsenosť), najmä ak matka chápe, prečo je také dôležité a informuje sa o svojich možnostiach ešte pred pôrodom. Samoprisatie si nevyžaduje žiadnu pomoc zo strany personálu a zo strany personálu pôrodnice si nevyžaduje žiadny čas či energiu navyše.

      1. Klemka
         
        nemate pravdu, ze musi byt kazde dieta dokrmene. Tu moze velmi dobre fungovat priprava matiek na dojcenie, ich zlahka “paranoidne nastavenie”, ktore im pomoze ucinne sa dokrmovaniu vyhnut. Je jasne, ze to nejde v kazdej porodnici, na duhej strane to ide vo vela SR porodniciach. Mam dve deti, rodiala som BA, ktore su od BFHI vzdialene, flasu ani cumlik v ustach nemali ani jedno. Pretoze som dieta proste nepustila z ocu a vyrazne sa ohradila proti akemukolvek dokrmovaniu. Napriek tomu mam skusenost, ze dojcenie s plochymi bradavkami moze byt velmi narocne (aj ked ziadnu flasu v ustach nemali, cize toto nie je argument, preco to neslo) a bola by som v tom case vdacna o system formovacov na prve dni. Maminy s vpacenymi bradavkami to podla mna maju este tazsie. Ak sa im podari vaziivo vyformovat vopred, nemusia v porodnici riesit tento problem. Mne to pripada ako klamstvo, nepovedat im, ze to problem proste moze byt. No a co, riesit sa da. Nehovorim: nemozete dojcit: hovorim, na toto sa potrebujete pripravit.
         
        Nejde tu o akekolvek formovanie bradavky do tvaru flase ci cumlika, su deti, ktore maju problem sa prisat na ploche bradavky a ak mame v nemocnici niekto skutocne nepomoze s prisatim ( a kde su naozaj dobre fungujuce laktacne pradkyne, ktore to prisatie vedia skontrolovat??? ono pocut o tom na kurze nie je uchopit dieta do ruk a urobit to) moze odchadzat s klobucikmi alebo rovno presvedcenim, ze nikdy dojcit nebude.
         
        Opat, samoprisatie je ideal, je utopia pre vacsinu matiek, petoze vstupuje do rutinneho postupu po porode. Nehovorim ze do standardov, ani do BFHI, ktore sa prodnice zaviazali dodrziavat, ale do kazdodennej praxe. Kolko matiak ma vuobc sancu mat dieta polozene po porode na brucho? Kolko deti na tom budchu pobudne aspon 1 min??? Nie to tych 20-30 min vhodnych na samoprisatie a dalsie dve hodky nasledne? Ako by to realne napr vRuzinove mohli spravit, ak potrebuju porodnu salu pre niekoho ineho????

        1. Tu sa bavime o realite.
          Ktora nie je: bud samoprisatie, alebo nic, inak to nepojde. Pojde to aj inak. Nie je len jedina spravna cesta, je len jediny spravny vysledok = dojcene dieta. A nie vsetky matky vedia napriek vsetkym vedomostiam v realite porodu trvat na svojom, obzvlast, ak najcastejsie zauzivany argument je: “chcete ohrozit zivot vasho dietata?”.
          Prooste mam pocit, ze sa na to pozeram inak, nie z toho absolutistickeho pohladu, ze je len jedna psravna cesta a inak konec, len jeden spravny odbornik. Nie, je viacero ciest a kazdemu pomoze nieco ine. A niekedy, ak ludom nastavime laku prilis vysoko na zaciatku, vzdaju moznost vuobec sa pokustit skocit…. Ak proste vedia, ze ozu a relane maju sancu to dokazat, dokazu mozno este viac, aj ked po castiach…
          Ja neverim, ze len matka, ktora dojci do 3-7 rokov je dobra matka. Pre mna je super, ked si na zaciatku povie hoc aj tri meisace a po nich dobre este tri a ptom: dobre, tak do roka… a v roku a pol si povie, mno mozno uz stacilo… Ako ked na zaciatku, s vidinou 3 rocnho dojcenia rovno vezme do ruky flasu…
           
          V podstate nam ide o to iste, len ja uz nejak neviem kde ja pravda, radsej pocuvam tu mamu, nech mi to povie, ona to vie lepsie ako ja.

  7. Kontrolovať bradavky v tehotenstve je kontraproduktívne. Európska únia vo svojich štandardných odporúčaniach hovorí: „Rutinné vyšetrovanie prsníkov a bradaviek počas predpôrodnej starostlivosti s cieľom odhadnúť schopnosť dojčiť je nepotrebné. Tehotné ženy by mali byť ubezpečené, že takmer všetky tvary a veľkosti prsníkov a bradaviek sú vhodné pre úspešné dojčenie, ak sa zabezpečí správna poloha a prisatie.“ A zdôrazňuje: „Akákoľvek príprava bradaviek nezlepšuje dojčenie, môže podlomiť sebavedomie ženy a poškodiť jemné tkanivo prsníkov.“

    Tvar bradaviek nepredstavuje žiadny problém pre dojčenie, ak sa do dojčenia negatívne nezasahuje (čo však musím súhlasiť – je realita pri väčšine detí a potom naozaj bradavky, ktoré nie sú dlhé a tuhé ako umelý cumlík, môžu spôsobovať problémy – týmto problémom sa však dá predísť). Problematickými sa môžu niektoré typy bradaviek stať po tom, čo dieťaťu ponúkneme dlhú, tvrdú umelú náhradu bradavky – klobúčik, cumlík, či fľašu s cumlíkom. Ak sa však dieťaťu ponechá šanca sa správne prisať hneď po narodení, obzvlásť samoprisatím a neponúknu sa mu umelé náhrady prsníka a dostane kvalifikovanú pomoc, je vysoko pravdepodobné, že matka nebude mať problémy s akýmkoľvek tvarom bradavky, s výnimkou skutočne malej skupiny žien, pre ktorú môže byť užitočná spomínaná Hoffmanova technika (a stačí ju vyskúšať až po narodení dieťaťa, ak má dieťa problémy sa na bradavku prisať). Použiť odzrezanú striekačku sa tiež oplatí až po pôrode, ak sa stane zrejmým, že je to potrebné.

  8. moja kolegyňa nemala počas tehotenstva problém s bradavkami a keď sa jej narodila dcérka, bradavky nie a nie poslúchať, tak si pomáha klobúčikmi

Pridaj komentár