VýživaDojčenie a mlieko

Problémy pri dojčení: bolestivé naliatie prsníkov

 Dagmar Mozolová   02.02.2012   0

Kedy príde mliečko? To bola otázka, odpoveď na ktorú ma po pôrode prvého syna zaujímala najviac. A prišlo na tretí deň: myslela som si, že prasknem!

Mlieka bolo zrazu toľko, že tieklo. Dieťa nestíhalo sať. Vystúpila mi teplota. Mala som bolesti. A ako čerstvá matka som nevedela, čo robiť.

Shutterstock

 

Baby na izbe mi radili, že si mám dať horúcu sprchu – a prúdom vody masírovať prsia. Ak sú bolestivé miesta, rozmasírovať. A odsávať, odsávať, odsávať. Ale nie donekonečna, len do pocitu úľavy.

A kamoška, s ktorou som telefonovala, mi povedala: „Zapamätaj si, najlepšia odsávačka je dieťa!“ Toho som sa aj držala, našťastie, malý vždy chcel jesť vtedy, keď som to potrebovala.

Po niekoľkých dňoch sa tvorba mlieka ustálila a problém s bolestivým naliatím prsníkov sa zopakoval už len niekedy v noci (keď malý zrazu dlhšie spal, avšak po iné noci o tom čase jedával, tak bolo mliečko pripravené, vtedy som ho budila alebo som si mlieko odsala).

Keď príde mliečko

Kolostrum, ktoré bábätko prijímalo hneď po narodení, sa medzi 2.-3. dňom mení na tzv. prechodné materské mlieko (v 2. -3. týždni života dieťaťa sa materské mliečko mení ďalej na tzv. zrelé). A keďže je mlieka omnoho viac ako kolostra, môže žena po naliatí prsníkov pociťovať bolesti.

Prsníky môžu byť opuchnuté, horúce, bolestivé, možná aj mierne zvýšená teplota. Je to fyziologický jav a len veľmi ťažko sa mu dá predísť. Dá sa však predchádzať príliš bolestivému naliatiu – a to najmä včasným a častým prikladaním bábätka, 10 – 12 krát za 24 hodín v prvých dňoch jeho života.

U žien, ktoré od začiatku dieťa prikladali často, táto zmena prebieha oveľa jednoduchšie a s menšími problémami. Preto v deň po naliatí by žena mala dojčiť oveľa častejšie než predtým.

Ako si pomôcť

  • Často prikladajte dieťatko.
  • Medzi dojčením si dajte na prsia studené obklady. Zmierňujú opuch.
  • Tesne pred dojčením aplikujte teplý obklad alebo prsníky nahrejte v teplej sprche, mierne rozmasírujte krúživými pohybmi.
  • Ak máte príliš napäté dvorce, dieťa sa nevie prisať. Odstriekajte si trošku mliečka, tým sa dvorec zmäkčí a dieťatko sa dobre prisaje.
  • Vždy pri pocite napätia ponúknite mliečko najprv dieťatku. Odsávačku použite, ak dieťa nie je hladné.
  • Meňte polohy pri dojčení. To zabezpečí správne vyprázdňovanie prsníkov zo všetkých strán.

Ak je to nutné, dajte si liek proti teplote a bolesti (poraďte sa s lekárom).

Aj keď vás možno táto nová situácia zaskočí, pamätajte na to, že je to len prechodný stav a tvorba mliečka sa upraví. Nebojte sa poradiť s lekárom či sestrou alebo laktačnou poradkyňou.https://poradne.rodinka.sk/poradna-neplodnosti-dojcenia/?sid=3c3371b3f499c92a856cae807f4929d6

Odosielam Váš hlas...
Hodnotenie: 4.7 z 5. Celkom 10 hlas(ov).
Kliknite na hviezdičky pre ohodnotenie článku.
Najčítanejšie
Komentáre k článku

smile zwinker Big Grins Confused Cool Cry Eek Evil Frown Mad Mr. Green Neutral Razz Redface Rolleyes Sad Surprised

Náš TIP

 

Komentáre k článku

smile zwinker Big Grins Confused Cool Cry Eek Evil Frown Mad Mr. Green Neutral Razz Redface Rolleyes Sad Surprised