Senovka grécka pri podpore laktácie

Mária Kopčíková 8

Myslím, že väčšina dojčiacich žien aspoň raz za svoje dojčenie riešila prechodný nedostatok mlieka (či už zo stresu alebo v období rastového špurtu dieťaťa) a hľadala recept, ktorý by pomohol jeho produkciu zvýšiť.

shutterstock

Jedným z prostriedkov na podporu mliekotvorby je aj bylinka senovka grécka (Trigonella foenum – graecum). Na zvyšovanie tvorby mlieka ju odporúča aj odborník WHO v oblasti dojčenia Dr. Jack Newman. Ten je presvedčený, že práve táto bylina, spoločne s benediktom lekárskym (Cnicus benedictus), zvyšuje tvorbu mlieka a urýchľuje jeho tok. Bylinku s názvom benedikt spomína aj stredoveký bylinkár Mattioli, ktorý ho nazýval „ostropes“ a odporúčal ho paniam a pestúnkam, ktoré robili náhradné dojky a ktorým sa mlieko z pŕs stratilo. Odporúčal užívať koreň z tejto byliny.

V Čechách sa z benediktu, spolu s rovnakým množstvom vlašského kôpru a „dlouhým pepřem“ varila mamičkám liečivá omáčka (dlouhý pepř: nedozreté kvetenstvo „pepřovníku“ pripomínajúce jahňady. Plody sú asi 2,5 cm dlhé, veľmi aromatické a postrádajúce ostrosť).

Niekoľko odporúčaní k užívaniu senovky gréckej a benediktu lekárskeho:

– Senovka grécka a benedikt lekársky účinkujú rýchlo. Ak budú naozaj fungovať, všimnete si rozdiel v produkcii  mlieka do 3 až 4 dní od začiatku užívania. Ak nie, tak pravdepodobne nezaúčinkovali.

– Senovka a benedikt  fungujú lepšie, ak ich užívate naraz, nie iba jeden z nich. Pravdepodobne účinkujú lepšie v prvých pár týždňoch dojčenia, než neskôr. Asi najefektívnejšie sú v prvom týždni.

– Na Slovensku sa senovka dá zohnať v podobe sypaného čaju (inak zrejme väčšinou na zahraničných weboch nájdete odporúčanie na užívanie v granuliach), benedikt zoženiete ako sypaný čaj alebo tinktúru (na obale tinktúry je uvedené, že benedikt lekársky by nemali užívať dojčiace matky, pravdepodobne kvôli nepatrnému množstvu alkoholu, ktoré  matka v tinktúre požije. Užitie sa však javí ako celkom bezpečné, pretože len veľmi málo z toho množstva sa dostane do mlieka).

– Ako efektívne sa javí, pokiaľ matka počas prvých 3 dní užije 3 balenia senovky a 1 balenie benediktu. Celé vrecúško senovky treba zaliať asi 0,5 – 0,7 l vriacej vody, nechať napučať (semienka sú podobné pohánke), a postupne počas dňa obsah zjesť a vypiť. Vrecúško benediktu si treba rovnomerne rozdeliť na 3 dni a popíjať počas dňa.

– Odporúča sa užívať toľko senovky, kým nezacítite ako ňou cez kožu voniate (preto sa odporúča zjesť a vypiť celé vrecúško). Popravde – ženy, ktorým som užívanie senovky odporúčala, hovorili skôr o veľmi intenzívnom potení sa. Čiže nezľaknúť sa, senovka má silné potopudné a močopudné účinky!!!

– Ak by sa vám podarilo zohnať tabletky senovky a benediktu, odporúča sa dávkovanie 3 x denne po 3 tobolky z každého. V prípade tinktúry benediktu je to 20 kvapiek trikrát denne. Koncentrácia účinných látok je v tobolkách vyššia než v čaji, preto čaju treba vypiť veľmi veľa.

– Ak chcete prestať s užívaním senovky a bendiktu, môžete prestať náhle alebo v priebehu približne 1 týždňa.

Máte osobnú skúsenosť práve s týmito podpornými prostriedkami? Podeľte sa o ňu!

1 Hviezdička2 Hviezdičky3 Hviezdičky4 Hviezdičky5 Hviezdičiek (46 hlasov, priemerne: 3,40 z 5)
Loading...
Author image

Mária Kopčíková

Povolaním som psychologička a psychológií sa aj venujem vo svojej praxi v CPR KVAPKA.  Ako lektorka kurzov sa s rodičmi stretávam pred pôrodom, v podpore dojčenia, či príprave detí na školu. Prinášam témy, ktoré mi v praxi pripadajú dôležité.

články autora...

Komentáre k článku

 1. bežné dávkovanie je určené na iné účely použitia byliniek, na použitie na zvýšenie tvorby mlieka, užívajte 3 kapsule 3-krát denne.

 2. POZOR! dávkovanie 3 balíčky senovky za 3 dni je NEPRIMERANE VEĽA! …v mojej predajni má balíček 50gr! … pracujem s bylinami profesionálne a z rôznych a viacerých zdrojov je dávkovanie senovky uvádzané v miere 3 x denne na špičku lyžičky a dlhodobo! … citlivejšie mamičky si nadpriemerným dávkovaním rozhodia tráviaci systém.

 3. POZOR! dávkovanie 3 balíčky senovky za 3 dni je NEPRIMERANE VEĽA! …v mojej predajni má balíček 50gr! … pracujem z bylinami profesionálne a z rôznych a viacerých zdrojov je dávkovanie senovky uvádzané v miere 3 x denne na špičku lyžičky a dlhodobo! … citlivejšie mamičky si nadpriemerným dávkovaním rozhodia tráviaci systém.

 4. Mila Maria!

  Vychadzala som z toho, ze vsetky tieto informacie a este viac je mozne najst aj na stranke mamily. Pevne verim, ze clanok bude cim skor aktualizovany a doplnene prve kroky predtym ako pouzijeme bylinky na podporu laktacie a tiez, ze v buducnosti nebude potrebne na to upozornovat, ze Ste take dolezite informacie vynechali.

  1. Pozrite Martina,
    
   v dnešnej dobe možno najst velmi podobne informacie v roznych, aj cudzojazycnych zdrojoch, nemusime sa hned domnievat, ze niekto niekoho informacne „vykradol“ … mamila tiez svoje stranky buduje postupne ..
   co sa tyka doplnania informacii, robime co je v nasich silach, clanky aktualizujeme priebezne alebo ked nas niekto upozorni. Co sa tyka podpory dojcenia a krokov, ktore treba robit pri rieseni roznych problemov – mame ich v nasej clankovej databaze celkom dost vela. toto je len jeden z nich, nie jediny. dakujeme.

 5. Mila laktacna poradkyna!

  Mali by Ste vediet, ze bylinky su len taka barlicka a prv, nez ich dojciaca matka zacne uzivat, mala by upravit zakladne veci ako dobru polohu, prisatie, fyzicky kontakt koze na kozu. a informacia o tom by sa mala vyskytovat na zaciatku tohto clanku. a tiez, ked v podstate kopírujete clanok z portálu mamila. sk, je slusne voci jeho autorom aspon to niekde v clanku spomenut.

  1. DObry den Martina,
    
   tento článok je starší a myslim, ze stále aktuálny. Nepamätám si, odkial som čerpala informácie (zrejme z nejakého seminára, či workshpu), ale určite neprodukujem plagiáty, pri svojim článkoch vzdy uvádzam zdroje, webove odkazy, alebo autorov, ktorých citujem.
   Co sa týka toho, ze senovka je len barlicka a ze treba robit ine veci ako prve, s tym suhlasim a doplnim to do tejto verzie článku.

 6. zasadne suhlasim, velmi dobra pomoc, moja svokra mi senovku naordinovala a mliecko sa tvorilo, stara dobra technika z prirody. Mlieko som stratila vdaka nahlemu stresu, teda pozor na to, mamicky.

Pridaj komentár