Chcete, aby to na šestonedelí vyzeralo inak?

mamila, o.z. 3

Čas strávený s bábätkom na oddelení šestonedelia nemusí byť obdobím, na ktoré sa snažíme čo najskôr zabudnúť a ktoré prežijeme vďaka tomu, že si predstavujeme, že o chvíľu už konečne budeme doma.

A dojčenie počas prvých dní v pôrodnici tiež nemusí byť nočnou morou v podobe samých problémov, stresu a toho, že nám každá sestrička radí niečo iné.

Ak si myslíte, že veci sa dajú zmeniť, príďte si v dňoch 5. – 6. júna 2010 vypočuť pediatra Jacka Newmana (Kanada), ako bude vysvetľovať to, ako to skutočne na oddelení šestonedelia má vyzerať, čo sa dá pre dojčenie urobiť, aby sa tieto skúsenosti nemuseli opakovať, a tiež príďte využiť možnosť diskutovať s ním ako aj so slovenskými odborníkmi a zdravotníkmi o uskutočnení potrebných zmien.

Okrem tejto nosnej témy sa na konferencie Dr. Jack Newman bude zaoberať prípadovými štúdiami o tom, prečo deti pijú málo mlieka a nepriberajú; či sú matky, ktoré skutočne nemajú dostatok mlieka a ak ho nemajú dostatok, či sa s tým dá niečo urobiť; či je umelé mlieko naozaj podobné materskému a či je v konečnom dôsledku jedno, či je dieťa dojčené alebo nie; či v prvých dňoch treba deti dokrmovať umelým mliekom, lebo matka ešte nemá dosť mlieka; či je bolesť pri dojčení v prvých dňoch nevyhnutná.

Celá jedna veľká téma bude venovaná tomu, či je možné dojčiť predčasne narodené deti a či predčasne narodené deti musia dostávať umelé mlieko s fortifikátormi. Okrem toho bude dostatok priestoru na diskusiu a možnosť spýtať sa na všetko, čo vám o dojčení zaujíma.

Podrobnejšie informácie o konferencii, ktorá sa uskutoční v DFN na Kramároch v Bratislave, vrátane pozvánky nájdete na www.mamila.sk, pričom prihlásiť sa môžete do 4. 6. na adrese mamila.dojcenie(at)gmail.com.

1 Hviezdička2 Hviezdičky3 Hviezdičky4 Hviezdičky5 Hviezdičiek (1 hlasov, priemerne: 5,00 z 5)
Loading...

Komentáre k článku

  1. mala som to stastie, ze druheho syna som priviedla na svet v rakusku. pred necelymi troma mesiacmi. pred strnastimi rokmi som priviedla na svet prveho syna v bratislave. obaja neboli ziadni drobcekovia. ale mam moznost porovnavat – i ked je tu odstup 14 rokov, musim povedat,, ze to, co je v SK povazovane za “nadstandard”, pripadne su to sluzby poskytovane v sukromnych sanatoriach za skutocne nehorazne peniaze, je v AT – teda aspon v KH Tamsweg – standardom. Obsahuje to zakladne poistenie – bez extra priplatkov. Starostlivost lekarov, porodnych asistentiek, pristup k rodicke ako k cloveku a nie ako k odpadu spolocnosti – tak sa ku mne chovala dama “porodna asistentka” pred 14 rokmi v porodnici na Zochovej v BA.

    Ziadne ziapanie – POTLACTE MAMICKA, pripadne aktivna porodna asistentka, ktora si celou vahou lahne na vase brucho a vy ste potrhana krizom krazom…. (maly mal vtedy 32cm obvod hlavicky)

    Teraz bolo normalne polohovanie, pretoze drobcek (4,17 kila, a 36cm okolo hlavicky) bol nie celkom dobre nasmerovany, aktivna pomoc asistentky – proste skuste porovnat den s nocou – neda sa. Vratane faktu ze pri druhom porode mohol byt i otec, ziadne pozeranie na babatko cez sklenenu stenu a podobne zalezitosti. O pol hodiny som mala syna pri sebe cisteho, vonaveho a s otazkou od sestricky, ci chcem na pitie caj – cierny ovocny, bylinkovy, sladeny alebonesladeny, ci mineralku alebo dzus…. Hygienicke potreby pripravene v kupelni, ktora je sucastou izby pre najviac 4 mamicky – izba s vymerou cca 40m2, vsetko ciste… pri umzvadle na kupanie babatiek – este stale sme v tej istej izbe – je policka s asi 20 kusmi bodzciek pre babatka, pampersky (!!!), textilne plienky, denne ciste obliecky na postele – citila som sa skutocne ako Alenka v risi zazrakov

    Proste vsetko o com moze cerstva mamicka snivat – vratane dietarov, pretoze na jedalenskom stole v izbe je jedalny listok so siedmimi druhmi jedal, vratane vegetarianskych ci bezlepkovych

    Mohla by som napisat “literarne dielo” tusim…. Kazdy hodinku – dve sa vas sestricka pride spytat ci nieco nepotrebujete, resp. mate na polohovacej posteli tlacitko, ktorym si sestricku privolate – a verte tomu ze do minuty je u vas. Pomoc prvorodickam s dojcenim je samozrejmostou, zapozicanie pocas pobytu ako vankusa na kojenie, ohrievacky na flasky, proste na co si spomeniete to mate.

    rodila som 6.maja 2010 a 9.maja 2010 som bola doma. Odnasala som si nie len mojho druheho synacika a hrbu zazitkov, pre ktore budem na obdobie v porodnici s radostou spominat, ale i hrbu vselijakych samozrejme reklamnych darcekov ako su mydielka, olejceky, pudre ….. darcekove poukazky pre babatko na 2 balenia plienok, pre ocinka na karton piva a na mamicku sa ako vzdy zabudlo :-)))))

  2. U nas sa tak lahko nic nezmeni. Vela zien frfle na porodnicu ale priamo namieste ani nepipne. Nase klasicke zakroky ako klistyr, holenie, porod v neprirodzenej polohe povazuje vacsina za nieco co sa proste musi lebo je to tak najlepsie (to je jedno ze v zahranici a niektorych osvietenych sk porodniciach sa to nerobi) Obcas sa sice vynori zopar exotiek s porodnymi planmi ale nikdo ich neberie na vedomie lebo ich je malo. Na sestonedeli je minimum sestriciek, maximum prace a nikoho kdo by sa stazoval. A hlavne niet penazi.

    Rodila som v TN, na lehatku kde ma rodila aj moja mama ( jedine nove porodne kreslo bolo obsadene), lezala som na hadam 50 rocnej posteli, pochutnavala som si na delikatesach ako kapustova polievka ( co by potom isto ocenila mala v mlieku ze) a BFH titul pripominal stary plagatik na chodbe z par zasadami spravneho kojenia. Dceru obliekli do dupaciek velkosti 68 este z cias komunizmu a deraveho body velkosti 52 ktore sa nedalo ani zapnut lebo bolo male. Jedinu erarnu odsavacku mlieka mali pokazenu…..Sestricky boli mile, ale ked som ich videla na konci smeny divila som sa ze este stoja na nohach.

    O dve ulice dalej sa veselo tycila novostavba danoveho uradu kde mali chudaci uradnici taky luxus ako mramorove schody, klimatizaciu a kancelaria hlavneho sefa vybavena nabytkom za niekolko milionov korun.

  3. “Čas strávený s bábätkom na oddelení šestonedelia nemusí byť obdobím, na ktoré sa snažíme čo najskôr zabudnúť a ktoré prežijeme vďaka tomu, že si predstavujeme, že o chvíľu už konečne budeme doma.”

    a co ambulatne porody??? lebo naozaj mozeme byt chvilu po porode doma!

Pridaj komentár