Kedy ukončiť dojčenie? 4 faktory, ktoré je vhodné zvážiť

Mária Kopčíková 1

Po niekoľkých mesiacoch dojčenia (alebo čiastočného dojčenia) vášho dieťatka rozmýšľate o jeho ukončení. Dôvody na to môžeme mať rôzne. Niekedy osobné, niekedy zdravotné, niekedy nie úplne jasné.

O čom by ste mohli porozmýšľať predtým, než k tomuto kroku pristúpite?

Prečo dieťa odstavujeme?

Termín „odstavovanie“ mi trochu pripomína odstavovanie teliatok od mamičiek kravičiek, čo v časoch JRD znamenalo definitívne odlúčenie dieťaťa od matky. A o to pri ukončovaní dojčenia naozaj nejde!

Je jedno, ako tento proces voláme – vždy sa jedná o znižovanie počtu dojčení u dieťatka. K tomu matky pristupujú zvyčajne po zavedení príkrmov – teda tuhej stravy (zväčša po ukončenom 6. mesiaci života dieťaťa), alebo o niečo neskôr, keď už dieťatko prijíma väčšie množstvo „normálneho“ jedla. Na druhej strane sú ženy, ktoré sa rozhodli dať svojmu dieťatku voľnosť v tom, kedy sa dojčenie skončí a nechávajú na ňom, kedy sa mliečka prestane dožadovať úplne.

Občas nás postretnú aj neočakávané situácie (komplikácie zdravotného stavu alebo iné udalosti) a dojčenie je potrebné ukončiť zo dňa na deň, alebo vo veľmi krátkom čase. K dôvodom, kedy ženy uvažujú o ukončení dojčenia by som pridala aj únavu a stres (nielen ženy, ale aj celej rodiny), nespokojnosť so situáciou okolo dojčenia, vnútorný dojem, že „takto som si to teda nepredstavovala“, prípadne tlak zo strany okolia či „náhodou nedojčíte už príliš dlho“.

Všetky tieto situácie však považujem skôr za riešiteľné iným spôsobom – pokiaľ žena dostane adekvátnu pomoc, prípadne urobí nejaké opatrenia, aby vyššie uvedené negatíva odstránila.

Pri rozhodovaní o ukončovaní dojčenia by bolo vhodné zvážiť:

 

Prečo vlastne chcem ukončiť dojčenie.

Je dobré si sama pre seba dôvody pomenovať, Nemusíte ich nikomu argumentovať, ale ujasnite si, čo je pre vás tým hlavným motívom – ste unavená z nočného dojčenia, máte pocit, že dieťa sa na prsníku už len upokojuje, zdá sa vám to dlho, chcete sa vrátiť do práce .. Mám skúsenosť, že pokiaľ si to v sebe ujasníme, ľahšie sa nám hľadá spôsob, ako na to.

 

aktuálny aj minulý zdravotný stav dieťaťa,

jeho náchylnosť k alergii, prípadne genetické predispozície k istým ochoreniam (celiakia, autoimúnne ochorenia – cukrovka, artritída, poruchy štítnej žľazy). Čím väčší výskyt problémov – tým dlhšie dojčenie sa odporúča.

 

Či budete musieť / chcieť hľadať náhradu za materské mlieko.

Zo všadiaľ sa na nás valí reklama, ktorá nám hovorí o tom, že deti do 3 roku života potrebujú nejakú náhradu materského mlieka (tá reklama je zväčša o umelom mlieku). Osobne si myslím, že dieťa, ktoré bolo dojčené minimálne rok, nemusí prejsť na formulu. Všetko by som zvažovala s ohľadom na to, koľko a akých mliečnych výrobkov dieťatko prijíma vo svojej bežnej strave. Pokiaľ zaradíme do stravy jogurty, kyslomliečne výrobky, smotanové polievky, prívarky, a zabezpečíme iné zdroje napr. vápnika, tak dieťa nemusíme v tomto období nastavovať na umelé mlieko.

 

Ako to zvládne moje telo.

Pokiaľ zvolíte postupné ukončovanie dojčenia, aj produkcia mliečka sa bude adekvátne znižovať. Teda by ste nemali mať problém s neustále preplnenými prsiami a vytekajúcim mliečkom. V prípade, že potrebujete ukončiť dojčenie náhle, treba rátať s väčšou záťažou a s tým, že možno sa váš organizmus bude s touto situáciou vysporiadavať búrlivo.

Ochranné účinky dlhodobého dojčenia v krátkom videu:

1 Hviezdička2 Hviezdičky3 Hviezdičky4 Hviezdičky5 Hviezdičiek (20 hlasov, priemerne: 4,70 z 5)
Loading...
Author image

Mária Kopčíková

Povolaním som psychologička a psychológií sa aj venujem vo svojej praxi v CPR KVAPKA.  Ako lektorka kurzov sa s rodičmi stretávam pred pôrodom, v podpore dojčenia, či príprave detí na školu. Prinášam témy, ktoré mi v praxi pripadajú dôležité.

články autora...

Komentáre k článku

  1. ukončila som rychle a zo dňa na den, pretože som zrazu nemala mlieko a dietatko dostalo flašu s mliečkom sunar

Pridaj komentár