Že vám dokŕmia dieťa sa aj tak nedozviete …

Mária Kopčíková 3

Dokrmovanie je častá téma. Niektoré ženy sú nazlostené, že im dieťa dokŕmili bez ich vedomia, iné sa zase hnevajú, že im nechcú pre dieťa dať mlieko, kým oni to svoje ešte nemajú … (mimochodom ďalší z mýtov o dojčení, že mlieko bude mať žena až na 3. deň po pôrode).

Ingimage

Mylné predstavy o dojčení

Často si neinformované ženy myslia, že dosť mlieka pre dieťa budú mať až niekoľko dní po pôrode, že dovtedy je ho málo.

Áno, v prvé hodiny a dni po pôrode je mlieka málo, no treba vedieť, že toto málo dieťatku stačí, pretože má veľmi malý žalúdok. Ale to málo potrebuje dostávať 10 – 12 razy do dňa (proste na požiadanie).

Je chybou, ak ženy v tomto čase žiadajú personál, aby im dali umelé mlieko, aby dieťa nakŕmili.

Matky žiadajú dokŕmiť

Sestrička Vlasta, ktorá má prax na novorodeneckom oddelení vyše 30 rokov, hovorí:

„Vyskytnú sa, a to dosť často prípady, keď dokŕmiť chcú samé matky. Vtedy však po dôslednej edukácii môžeme dokŕmiť iba v tom prípade, že si to výslovne žiada matka, a tak je to potom zapísané aj v ošetrovateľskom procese a v karte dieťaťa.

Skrátka z našej strany nemá ísť iniciatíva, že sestry chcú dokŕmiť dieťa. Vysvetliť niekedy na každej zmene x-krát, že dieťaťu stačí to, čo je práve v prsiach, že je materské mlieko je dostatočne kvalitné a nie „vodička“, že si treba prikladať tak, ako často si dieťatko pýta, je, dovolím si tvrdiť, čoraz  horšie a horšie.“

Je teda dobré si uvedomiť, že i matky samotné, častokrát z nevedomosti, môžu konať nesprávne a protidojčiaco. Potom môžu byť nespokojné, že im odmietli poskytnúť jedlo pre ich dieťa – pričom ale sestričky urobili len to, čo mali. Ak teda zároveň aj poskytli citlivú podporu a dostatočne objasnili súvislosti dojčenia.

Zdroj: istockphoto.com

Svojvoľné dokŕmenie dieťaťa

Na druhej strane veľa žien po návrate z pôrodnice hovorí, že im dieťa dokŕmili bez ich vedomia.

Napríklad po cisárskom reze im ho síce priniesli „na kojenie“, ale dieťa bolo dokŕmené, spalo, prípadne mu práve vyšla nejaká „grcka“ z ústočiek – a mamino mlieko to nebolo…

Je to vôbec možné, aby dieťa dokŕmili sestričky sami od seba? Oficiálne nie. Ako hovorí sestrička Vlasta:

„Dokrmovať sa smie len po ordinácii lekára. Na našom oddelení dokrmujeme UM len po ordinácii lekára, a to v prípadoch napr. keď má dieťa nízku glykémiu, je hypotrofické, u matky je slabá prípadne žiadna laktácia… o tomto rozhoduje naša neonatologička, ktorá je na to veľmi prísna.

Ak chce dokŕmiť dieťa matka, lekár by mal byť o tom upovedomený a ak povolí, tak sa dieťa smie dokŕmiť. Na dokrmovanie sú vydané štandardy, dokrmujeme lyžičkou, striekačkou, pohárikom, po prste hadičkou alebo fľašou. To už je na tom ktorom zdravotníckom zariadení, ako to tam majú zavedené.“

Prečítajte si aj: Prečo je materské mlieko lepšie ako umelé?

Prax je iná

Je jasné, že dokrmovanie by malo byť indikované lekárom – neonatológom. Skúsenosti žien z pôrodníc sú ale rôzne.

Sama som zažila v jednej bratislavskej pôrodnici, ako sestra na novorodeneckom dokrmovala z fľaše dieťa umelým mliekom a lekárka ju zjazdila.

Nám – boli sme tam ako skupina zdravotníkov a laktačných poradkýň – potom povedala niečo v duchu: „Načo je tie odporúčania píšem, keď si sestry aj tak urobia po svojom …“

O niečom svedčí i tento komentár, ktorý sme našli pod našim článkom na sociálnej sieti:

„Bola som na návšteve za priateľkou a vidím, že sestrička dokrmuje 2 dňové bábätko z fľaše. Chcela som jej darovať knižku „Praktický návod na dojčenie“, ale ona sa usmiala a povedala, že pred týždňom robila skúšky z podpory dojčenia. Ale vraj, keď nebude zarábať iba 430 Eur, tak sa bude riadiť pravidlami, no dovtedy šup-šup nakŕmiť z fľaše a ideme ďalej..“

Ingimage

Čím deti v pôrodnici dokrmujú

Niekedy ako nepodarený žart poviem, že tým, čo im práve nejaký výrobca umelého mlieka zasponzoroval.

Oficiálne však na dokrmovanie používajú glukózu, niekde i materské mlieko od iných žien, ktoré sa práve nachádzajú na oddelení a majú viac mlieka, než stihne spotrebovať ich dieťa. No a inde zase ako prvú voľbu používajú umelé mlieko.

Spôsob dokrmovania by mal byť už jasný – niečím iným, než fľašou. No i toto nie je vždy pravidlom.

Neželáte si, aby bolo vaše dieťa dokrmované?

Väčšina detičiek žiadne dokrmovanie nepotrebuje. Na zdravotné indikácie je len veľmi málo dôvodov. No veľa detí dokrmovaných je – a potom u nich nastávajú s dojčením zbytočné komplikácie.

Ak pominieme fakt, že zdravotníci by mali podporovať zdravé postupy a matky by mali nielen edukovať (i keď prepáčte, ale celkom by ma zaujímalo, či sa nájdu ženy, ktoré boli edukované podľa vyššie uvedeného štandardu …), ale reálne podporovať v dojčení.

Prečítajte si aj: 4 mýty o dojčení, ktoré ešte stále počujete v pôrodnici

Nebudem ich hádzať do jedného vreca, lebo verím, že sú sestry, ktoré pracujú v duchu zásad pre bezproblémové dojčenie. Na druhej strane sú však skúsenosti veľkého počtu žien také, že podporené neboli. Že im dieťa „nevydali“ na dojčenie …

Preto vždy hovorím budúcim mamám na kurzoch – nech žije moja paranoja – to, čo sa deje s vašim dieťaťom, máte pod kontrolou len vtedy, ak je dieťa pri vás. Alebo vy pri ňom.

Ak si dokrmovanie dieťaťa neželáte, je potrebné, aby to personál od vás počul, aby pochopil, že rozumiete súvislostiam a že si naozaj želáte len to, aby dodržiavali lege artis postup. 

1 Hviezdička2 Hviezdičky3 Hviezdičky4 Hviezdičky5 Hviezdičiek (7 hlasov, priemerne: 4,40 z 5)
Loading...
Author image

Mária Kopčíková

Povolaním som psychologička a psychológií sa aj venujem vo svojej praxi v CPR KVAPKA.  Ako lektorka kurzov sa s rodičmi stretávam pred pôrodom, v podpore dojčenia, či príprave detí na školu. Prinášam témy, ktoré mi v praxi pripadajú dôležité.

články autora...

Komentáre k článku

  1. Ja mam z porodnice taku skusenost ze sestricky sa snazili neustale chodili k mojej spolubyvajucej ako na klavir aby to nevzdavala a aby prikladala ze mliecko sa spusti… pre nu bolo ale dojcenie natolko bolestive ze pockala kym sa vymenia sestricky a isla si vypytat UM. Nakrmila a babo zaspalo… no a potom prisiel pre mna sok. Nahucala na mna s tym ze ona chce spat tak sa mam laskavo zodvihnut a ist si malej tiez vypytat UM. Povedala som si svoje a odvtedy sme uz mali iba tichu domacnost big green

    Takze ak by som bola slabsej povahy dokrmujem sama aby bol klud na izbe

  2. Je to tak, mne napriklad dokrmovali dietatko par hodin po porode. doniesli mi dcerku rano (7 hodin po porode) s tym, ze mala plakala celu noc na novorodeneckom oddeleni, ze jej davali flasku s mliekom, aby bola ticho a aby nezobudila ostatne deticky… pritom som sa po porode citila dobre, aj dcerka bola zdrava a ani mi ju nedali po porode do naruce, iba mi ju sestricka prilozila na par sekund s tym, ze to staci, ze vidi, ze sa prisava…

Pridaj komentár