Lepok, príkrmy a alergie . Čo na to imunológ?

Zuzana Pitoňáková 2

Niekoľko užitočných otázok a odpovedí na tému riziká alergie a celiakie v súvislosti s lepkom a  prvými príkrmami. S  detskou lekárkou – odborníčkou na imunitu a alergie MUDr. Dankou Novákou: 

Alergie

1. Platí naďalej postupné zavádzanie nových jedál do jedálnička dojčaťa – cca po troch dňoch?

Áno, stále platí postupné zavádzanie príkrmov do výživy dojčaťa s odstupom minimálne 3-4 dní. U zdravých matiek stačí 3 dni, u alergičiek 4-5 dní.

2. Ako správne zhodnotiť reakciu na podávanie potravy? (výsev okolo úst, výsev okolo ritného otvoru, fľaky na tele, bolesti bruška) Čo možno považovať za skutočnú alergickú reakciu?

Za alergickú reakciu na novú potravinu v dojčenskom veku sa považuje telový výsev ( nie výsev okolo pusy či zadku ), exantém, erytém, opuch kože, kolikové bolesti brucha, hnačka, zápcha, vracanie. Ak je aspoň jeden príznak pozitívny po podaní novej potraviny, považuje sa to za alergický prejav a daná potravina sa musí z jedálnička vylúčiť na najmenej 4 týždne, kedy sa opätovne skúsi do výživy zaviesť ( vznik tzv. orálnej tolerancie ).

3. Čo je to nepravá alergia, ako sa prejavuje a po ktorých jedlách ju možno očakávať? Je potrebné tieto potraviny vylúčiť z jedálnička? Ak áno, dokedy?

Nepravá alergia vzniká na potraviny, ktoré nevyvolávajú v organizme vznik špecifických protilátok typu IgE na danú potravinu. Sú to potraviny, ktoré obsahujú len vysoké množstvo biogénne aktívnych látok (histamín, tyramín…), ktoré po konzumácií väčšieho množstva danej potraviny a vstrebaní sa do krvného obehu môžu imitovať alergické prejavy. Typickými potravinami, ktoré vyvolávajú nepravú alergiu sú: jahody, maliny, syry, paradajky, kyslá kapusta, kyslé uhorky, avokádo, čokoláda, konzervované ryby, špenát, ocot, orechy, alkohol. Tieto potraviny sa z jedálnička nemusia vylúčiť, avšak u silných alergikov sa odporúča ich obmedzenie, väčšinou trvalo.

foto: iStock

 

Lepok

1. V akom veku je vhodné začať zavádzať lepok a prečo?

Ostáva zatiaľ všetko po starom – lepok z pediatrického hľadiska zavádzame po ukončení 7. mesiaca života dojčaťa.

2. Príklad: Mamička plánuje dieťa dojčiť minimálne do 1 roka. Je podľa vás potrebné lepok zaviesť v období 4.-7. mesiacov, alebo by ste ju podporili v oddialení napr. do 10. mesiaca ( resp. iného mesiaca). Prečo?

Záleží, či matka je alergička alebo trpí niekto v rodine na celiakiu alebo sú všetci zdraví. Ak je matka alergička alebo je v rodine celiakia, tak lepok neodporúčame do ukončeného 1. roku života ( ostáva všetko po starom ). Ak je matka zdravá a nikto v rodine celiakiu nemá, tak sa lepok povolí po ukončení 7. mesiaca života dojčaťa. Nezáleží na dĺžke dojčenia matkou.

3. Je podľa vás prospešné, aby počas zavádzania lepku do stravy bolo dieťa dojčené? Prečo?

Dojčenie má ochranný charakter nielen pred rozvojom atopie, ale aj celiakiou. Je preto vhodné, aby matky alergičky alebo celiatičky dlhodobo dojčili. Ak je matka zdravá, odporúčam dojčiť minimálne 6 mesiacov, ak je matka alergička, tak čím dlhšie (čas sa nedá presne určiť, záleží, dokedy sa matke tvorí mlieko ).

Pri zavádzaní príkrmov v 2. polroku života dojčaťa matka môže dojčiť, ak má dostatok mlieka, neukončujeme dojčenie nasilu. Ak už nemá dosť mlieka, tak sa dojčatá nastavujú na dojčenské formule.

Keďže sa lepok zavádza až po 7. mesiaci života dojčaťa, dieťa môže, ale už nemusí byť dojčené. Je to individuálne. Lepok má rovnaké antigénne účinky ako iné potraviny, takže u zdravých matiek nie je nutné, aby matka dojčila, keď sa zavádza lepok.

U alergických matiek a celiatičiek sa odporúča, aby dojčili čo najdlhšie pre ochranný efekt materského mlieka, čiže aj v období zavádzania lepku.

1 Hviezdička2 Hviezdičky3 Hviezdičky4 Hviezdičky5 Hviezdičiek (11 hlasov, priemerne: 2,50 z 5)
Loading...

Komentáre k článku

    1. No, ja myslím že v dnesnej dobe sa na jednom nazore k lepku a vyzive nedohodnu ani pediater, gastroenterolog, a imunolog, kazdy si bude tvrdit svoje…takze co povedia laktacne poradkyne, alebo ina skupinka… je len zrejme, ze zasa názor číslo 14 alebo tak
      A mne sa to vlastne paci. Aspon mi z toho vyplyva, ze ziadny patent na rozum neexistuje, vsetko je vec nazoru a tak si urobim svoj vlastny so svojim dietatkom sa uz nejako dohodnem

Pridaj komentár