Neviem, čo potrebujú vaše deti, ja by som sama najradšej konzumovala bio mäso a bio zeleninu, ktorú sme si sami vyprodukovali a tým pádom vieme, čo jeme.
Nemáme však hektáre pôdy okolo domu na dopestovanie, ani chlievy a kurníky na dochovanie bežne používaných produktov a žiaľ, už nemáme ani babku na vidieku, ktorá by nám niečo eko – bio venovala. Tak sa snažíme zháňať nejaké, aspoň pre nás prijateľné varianty.
iStock Bio mäso pri zavádzaní tuhej stravy Väčšinou otázka, aké mäso a potraviny vôbec kupovať, padne v čase zavádzania príkrmov do stravy dieťatka.
Pre mňa osobne to nemusí byť potravina s označením BIO – ale rada rozmýšľam o tom, odkiaľ asi mohla pricestovať, kde ju dopestovali … nemusí mať štempeľ bio, ale pre mňa tú biokvalitu má. Poznám pestovateľa, chovateľa …
Čiže pre mňa je to skôr o rozmýšľaní a hľadaní možností, ktoré mi lokalita, kde žijem, ponúka a aké potraviny viem/chcem zabezpečiť.
Pre iných je cestou striktne BIO, ďalším je to zase úplne jedno, čo jedia. Čo sa týka najmenších detí, asi by som uprednostnila nie klasické potraviny kupované v hypermarkete.
Čo je to bioprodukt Definícia hovorí, že je to produkt ekologického poľnohospodárstva, ktorý môže byť rastlinného alebo živočíšneho pôvodu, napr. pšenica, strukoviny, ovocie, zelenina, mlieko, mäso, vajcia …
Biopotravina je potravina vyrobená iba z bioproduktov s použitím povolených materiálov, prídavných látok a technologickými postupmi, ktoré sú ustanovené platnými zákonmi (zdroj: ekoporadna.sk )
Ten, kto pestuje rastliny a plodiny, chová zvieratá ekologicky, nepoužíva syntetické prostriedky, hormonálne prípravky, krmivá zo zvyškov zvierat a trusu a ani geneticky modifikované organizmy. Prístup ekofarmárov k chovu zvierat má etický rozmer – zvieratá sú chované v prirodzených podmienkach a kŕmené krmivom pochádzajúcim výlučne z ekologického hospodárenia.
Prečo zvažovať spôsob pestovania plodín a chovania zvierat?
Nuž, možno preto, aby naše telá neboli ako odpadkový kôš … Pri produktoch, kde poznáme pôvod, či sú označené značkou BIO by sme mali mať istotu, že:
pochádzajúcich z ekologického poľnohospodárstva dopestované bez použitia umelých hnojív, genetických manipulácií a hormonálnych prípravkov, neobsahujú chemické látky – konzervačné látky, farbivá, aromatiká, pri ich pestovaní sa nepoužívajú chemické pesticídy (hnojivá), sú chutnejšie, sú nutrične bohatšie. obsahujú menej vody a viac aromatických látok v porovnaní s konvenčnými. Preto sú chutnejšie – majú výraznú, charakteristickú chuť, biopotraviny obsahujú tiež viac vlákniny a bioaktívnych látok, čím znižujú riziko vzniku civilizačných ochorení. Kde vieme kúpiť bio mäso a produkty domácich pestovateľov? Táto otázka sa týka zrejme najmä ľudí z veľkých miest, ktorí nemajú vo svojom okolí overených drobných chovateľov. Dopátrala som sa po tieto možnosti:
Máte nejaké ďalšie tipy? Napíšte nám, radi doplníme.
Spracované s použitím: ekoporadna.sk, biospotrebitel.sk
Loading...
Prave som si dnes o tomto citala. Pre tych, co vedia po anglicky – velmi napomocne info ohladne vyberu “bezpecneho” masa tu:
http://www.ewg.org/meateatersguide/helpful-tips-for-meat-eaters/