Probiotiká vo výžive dojčiat

MUDr. Katarína Babinská, PhD 0

Našimi „neviditeľnými“ spoluobyvateľmi na Zemi sú i mikroorganizmy. Ich prítomnosť si zväčša uvedomíme, keď nám spôsobia ochorenie.

Nie všetky mikroorganizmy sú však našimi nepriateľmi, naopak, mnohé z nich majú významné pre zdravie prospešné účinky.

iStock

Probiotiká sú mikroorganizmy,

ktoré pri podaní v dostatočnom množstve priaznivo ovplyvňujú zdravie človeka. Ich vplyvu na ľudský organizmus sa venovali mnohé vedecké štúdie, ktoré poukázali, že probiotiká 

  • potláčajú usídľovanie škodlivých mikroorganizmov v tráviacom systéme,
  • podporujú prospešne pôsobiace baktérie, ktoré prirodzene osídľujú tráviacu sústavu človeka,
  • pri liečbe antibiotikami napomáhajú obnoviť normálne bakteriálne osídlenie čreva,
  • skracujú priebeh hnačkových chorôb,
  • u osôb s intoleranciou laktózy zlepšujú znášanlivosť mliečneho cukru,
  • podporujú rozvoj imunitného systému,
  • napomáhajú prevenciu alergických chorôb.

Spomedzi mikroorganizmov s probiotickým účinkom sú zo zdravotného hľadiska najprospešnejšie baktérie mliečneho kysnutia, ako sú laktobacily, streptokoky, bifidobaktérie a enterokoky. 

Probiotiká sú v niektorých potravinách prirodzene prítomné, vzhľadom na dokázané priaznivé účinky sa v súčasnosti do potravín i cielene pridávajú (probiotické potraviny, niekedy tiež označované ako probiotiká). Prijímať ich možno tiež vo forme tabliet alebo kvapiek.

Prečítajte si tiež: Probiotiká? Prebiotiká? Kto sa v tom má vyznať?

 

Prvá potrava dieťaťa – materské mlieko

prirodzene obsahuje priaznivo pôsobiace baktérie. Je probiotickou potravinou so všetkými jej priaznivými zdravotnými účinkami. 

Aj deti, ktoré nemôžu byť dojčené, majú možnosť probiotickej výživy. Probiotiká sa v súčasnosti pridávajú do niektorých prípravkov dojčenskej výživy. Dostupné sú štartovacie i pokračovacie mlieka s obsahom probiotík, ako aj kaše obohatené o probiotiká. 

Probiotiká sú zdraviu prospešné

Početné vedecké štúdie dokazujú, že probiotiká sú v dojčenskom veku nielen bezpečné, ale aj prospešné. U detí, ktoré dostávali mliečnu výživu s obsahom probiotík, sa zistil kratší priebeh a celkovo nižší výskyt hnačkových chorôb, navyše deťom nebolo treba tak často predpisovať antibiotiká. Podávanie probiotík dojčatám znížilo počet návštev u lekára, ako aj vymeškaných dní v jasliach.

Prečítajte si tiež: 4 vitamínové bomby na posilnenie imunity

 

Vo výžive väčších detí

sú zdrojom probiotík najmä kyslomliečne výrobky, niektoré syry, alebo bryndza. Predpokladá sa, že sú i prirodzenou súčasťou kvasenej kapusty. Podávať ich možno aj vo forme tabletiek alebo kvapiek. 

Existujúce poznatky nasvedčujú, že probiotiká sú významným prvkom v upevňovaní zdravia a zaradenie probiotických potravín do jedálnička detí, ale i dospelých, je rozumnou voľbou.

1 Hviezdička2 Hviezdičky3 Hviezdičky4 Hviezdičky5 Hviezdičiek (1 hlasov, priemerne: 1,00 z 5)
Loading...

Pridaj komentár