Veda prvých príkrmov trochu inak

Lenka Tinková 0

Materstvo, to sú stále nové výzvy. Medzi kolikami, dojčením, spánkom či zubami, je ďalšou zavádzanie prvých príkrmov. Koľko, ako, kedy, bio? To sú základné kľúčové slová.

Z bio potravín, ktoré zrejme už dávno nie sú bio, vyvárame neidentifikovateľné kaše, ktoré budú často následne všade po koberci či podlahe. Alebo to vzdáme a nakupujeme zase len „bio“ hotové detské výživy.

Stresujeme sa, či zjedol náš miláčik dosť, vážime príkrmy, zamrazujeme, mixujeme, skúšame.

Ingimage

Žiť v zahraničí má jednu výhodu.

Spoznávanie iných kultúr a ich praktík. Každý to robí inak a všetci sa držia „osvedčených“ rád, ktoré v krajine panujú. Prvé obavy sú však podobné.

„A ty nedávaš malej do jedla soľ? To preto sa potí,“ začala rozhovor kamarátka Číňanka. Veria, že soľ robí človeka silnejšieho a mali by ju po troške obsahovať aj prvé príkrmy. 

Oholená hlava a soľ plná sily

Prvé príkrmy v Číne odrážajú jej veľkosť. Všade k tomu pristupujú trochu inak. Moja kamarátka Číňanka vraví, že prvou potravinou je žĺtok z vajíčka. Avšak mnoho Číňaniek začína práve ryžou. Aké prekvapivé 🙂 Ryby sa napríklad stávajú súčasťou jedálnička malých Číňanov už okolo 7-8 mesiaca.

Kamarátka ma prekvapila, keď mi vysvetľovala, že niektoré mamičky deťom jedlo predžuvávajú. Veria, že ich tak ochraňujú pred baktériami z jedla. Takže staré známe „mami oblíž dudlík“ toľko dnes zatracované kvôli hygiene, asi v Číne nebude až takým tabu.

Príliš sa neostýchajú, ani čo sa soli týka. Dieťatko by ju vraj vo veľmi malých dávkach malo dostať už v prvých príkrmoch. Veria, že soľ posilňuje telo a niektorí tvrdia, že po nej dokonca rastú deťom rýchlejšie vlasy. Ach tie povery.

To je aj dôvod, prečo v týchto končinách detičkám po prvom mesiaci holia hlavičky. Dúfajú, že druhá várka vlasov bude silnejšia a hustejšia. A čo s oholenými vláskami? Mnoho moderných čínskych rodín sa vraj stále viac vracia k tradíciám a dávajú si z nich vyrobiť kaligrafický štetec. Ešteže my máme len perá. Aj keď zaujímavá predstava ďalšej pamiatky na detstvo.

Ingimage

 

Ohadzovanie jedlom ako základ

Nikdy som neverila, že sa zavádzaniu príkrmov budem učiť od Angličanov. Ich tradičná vysmážaná ryba s hranolkami ma nikdy neohúrila. Navyše, keď pozorujem ich stravovacie návyky, niekedy ma až desia.

V obchodoch vídam mamičky kupovať dvojročným deťom presladené džemové šišky na desiatu a na obed ako prílohu solené chipsy. V malých detských baleniach ich kľudne môže vaše dieťatko dostávať k obedu aj v škôlke.

Avšak netreba hádzať všetkých do jedného vreca. Teóriu majú výbornú. Aj vďaka nej mám doma výborného jedáka. 

Angličania tiež so zavádzaním rôznych potravín neotáľajú.

Prvé jedlo začína tradične v šiestom mesiaci. Aj zelenina je zhruba podobná ako u nás. Ale trošku zrýchľujú proces. Od 7. mesiaca by dieťatko už vraj malo nabiehať na rodinné jedlá, a teda jesť sčasti to, čo celá rodina.

Žiadny strach z rajčín, syru, cibule, cesnaku. Aby vraj dieťa nebolo príliš prieberčivé v jedle, je dobré ak sa s ním ma možnosť zoznámiť. V praxi to znamená, že mu na stôl položíte niekoľko druhov a ono ho samé poznáva. Jeho vôňu, farbu, konzistenciu.

Začína sa aj s takzvanými „finger food,“ teda potravinami do rúčky. Varená mrkva, petržlen, banán či iné mäkké alebo domäkka uvarené potraviny narezané do tvaru hranolky. Dieťatko to viac baví, navyše si pritom masíruje boľavé ďasná pri raste zubov.

Ingimage

Niekedy sú pre nás potraviny také prirodzené, že sa zabúdame vžiť do našich ratolestí. Snažíme sa im nanútiť na lyžičke niečo, čo ani nevideli. Preto je dobrý ten neporiadok okolo.

Dobrý tip som dostala od jednej výživovej poradkyne. „Spravte si malý test. Nech vám manžel zaviaže oči a pripraví 3 rôzne pokrmy rôznych chutí do 3 rôznych misiek. Po lyžičkách vám ich bude dávať. Sledujte svoje správanie pri ochutnávaní, reakcie a možno potom aj lepšie pochopíte pocity malého dieťatka.“ 

A ak neznášate neporiadok, zavrite si oči 🙂

1 Hviezdička2 Hviezdičky3 Hviezdičky4 Hviezdičky5 Hviezdičiek (15 hlasov, priemerne: 4,30 z 5)
Loading...

Pridaj komentár