Začíname s tuhou stravou

MUDr. Viera Haľamová & kol. 5
_banners

Výživa dojčeného dieťaťa vo veku 6 – 12. mesiacov.

Do šiesteho mesiaca najlepšie kryje všetky potreby rýchleho rastu dieťaťa materské mlieko. Jeho tráviaci, nervový, imunitný systém dosiahne však v šiestom mesiaci taký stupeň vývoja, ktorý umožňuje ďalšie osamostatňovanie dieťaťa a postupné pridávanie príkrmov popri dojčení.

Navonok sa stupeň zrelosti pre započatie prikrmovania prejavuje tým, že dieťa zmocnelo, vie sedieť (hoci s podporou), dobre pohybuje hlavičkou, vie prehltnúť aj hustejšiu potravu. Obvykle vypije okolo 1 litra materského mlieka, ale ani také množstvo mu už nezabezpečí dodávku potrebného množstva stavebných a ochranných látok.

Preto je treba okolo 6. mesiaca začať pridávať príkrmy: najprv polotekuté, postupne prejsť na hustejšie a ku koncu prvého roka prispôsobiť jedálny lístok dojčaťa zmiešanej, zdravej strave rodiny.

Ako postupovať vo výžive dieťaťa v prechodnom období?

Pripravte si do čistej nádobky (misky, hrnčeka) príkrm, ktorý má byť spočiatku polotekutý, až v ďalších týždňoch hustejší. Posaďte si dieťatko na kolená, alebo na špeciálnu detskú stoličku, vzpriamene, s podloženým chrbátika. Čistou malou lyžičkou s umelej hmoty naberte malé množstvo pripraveného príkrmu a priložte mu ho k perám, na špic jazyka. Tak ho najlepšie príjme a prehltne.

Niektoré deti sú prekvapené novou chuťou a jedlo vypľujú, vtedy mu ho ponúknite znova. Obvykle trvá viac dní, kým si dieťa zvykne na nové chute a zje dostatočné množstvo príkrmu. Nikdy ho do jedla nenúťte – dokŕmte ho dojčením. Najmä výlučne dojčené deti už v tomto období prejavujú väčšiu aktivitu (čo je však ich prednosťou) a treba počkať, kým si na nový spôsob a chuť jedla privyknú. Začnite s prikrmovaním v deň, keď máte dosť času, trpezlivosti, aby aj tento, zásadne nový spôsob kŕmenia mohol byť pre vás oboch príjemný!

1. Prvý príkrm, ovocno – zeleninový,

je najlepšie podávať v čase dopoludňajšieho kŕmenia. Na začiatku sú najvhodnejšie olúpané, zotreté jablká, po pár dňoch s prídavkom zotretej mrkvy. Neskôr sa môžu pridať roztlačené banány, hrušky, broskyne. Nie sú vhodné kyslé druhy ovocia, najmä pomaranče. Príkrm sa nemá prisládzať, veľmi nevhodný je prídavok piškótou alebo keksov. Je možné zriediť ho odstriekaným materským mliekom. Ak zje dieťa okolo 200 g, obvykle už nevyžaduje dojčenie.

2. Druhý príkrm, mäsovo – zeleninový

sa podáva obvykle okolo obeda: Rôzna očistená zelenina, zemiak sa uvarí spolu s bielym, chudým mäsom (kuracím, morčacím, jahňacím), všetko sa na hrubo pomelie, prípadne nadrobno pokrája. Polievka sa nesolí, nepridáva sa zápražka, môže sa pridať 1-2 lyžičky rastlinného oleja.

Najprv je vhodné podávať tento pokrm vo forme hustej polievky, neskôr ako nadrobno pokrájané mäso (1-2 lyžičky) s prílohou zemiakovej kaše, ryže. Od 7. mesiaca je už potrebné podávať mäso každý deň, lebo je dôležitým zdrojom železa, prípadne ho možno raz do týždňa nahradiť dobre uvareným, pokrájaným vaječným žĺtkom. Vaječný bielok môže vyvolať alergiu, preto nesmie byť súčasťou stravy v prvom roku.

3. Tretí príkrm , obilninové kaše s mliekom,

je najlepšie zaradiť ako večerné kŕmenie v ôsmom mesiaci (t.j. s potravinami obsahujúcimi lepok začať po ukončenom 7. mesiaci – pozn. redakcie). Môže to byť detská krupica, vločky s mliekom, ak je možné s odstriekaným materským, prípadne s umelým pokračovacím mliekom. Netreba zabúdať, že obilninové kaše podávané predčasne, pred 8. mesiacom, môžu vyvolať (pre obsah lepku) závažné ochorenia dieťaťa.

S vekom dieťaťa sa postupne zvyšuje objem stravy, ktoré dieťa potrebuje na zasýtenie a naučí sa jesť aj hustejšie jedlá.

V 10-12 mesiacoch už s obľubou berie kúsky jedla do ruky (napríklad chlieb) a učí sa jesť samostatne. Postupne sa prispôsobuje strave rodiny, ktorá však nikdy nemá byť slaná, korenená, presládzaná. Potravinársky priemysel dodáva na trh dosť široký sortiment detskej výživy. Vždy treba skontrolovať zloženia a dátum výroby.

Materské mlieko zostáva aj naďalej dôležitým zdrojom energie a vitamínov (najmä A a C), preto je veľkou výhodou, ak matka môže dojčiť. Vo väčšine prípadov si matka a dieťa osvojili denný režim, ktorý im najviac vyhovuje. Obvykle to býva dojčenie 3-4x denne a raz v noci, ale mnohé deti ho vyžadujú častejšie.

Najbežnejší jedálniček v 8-12 mesiaci:

  • raňajky – dojčenie
  • desiata – ovocno-zeleninový príkrm
  • obed – zeleninové polievky, mäso so zemiakmi, zeleninou
  • olovrant – dojčenie
  • večera – mliečna obilninová kaša
  • pred spaním, v noci – dojčenie

zdroj:  „Chcete mať zdravé dieťa“, vydal Slovenský výbor pre Unicef

Baby food – naše videorecepty :

1 Hviezdička2 Hviezdičky3 Hviezdičky4 Hviezdičky5 Hviezdičiek (14 hlasov, priemerne: 4,60 z 5)
Loading...

Komentáre k článku

  1. Moj syncek ma 8 mesiacou a neskutocne tazko sa uci na tuhu stravu na obed papa len kuracie prsia zo zemiakmi a ostatne odmieta papat,pijeme umele mlieko.a jeho vaha je 5kg.poradte mi ako na neho?!dakujem za rady

  2. Tak tento prispevok je ok az na to, ze co sa tyka lepku a MASA tak je autorka evidentne pozadu s poznatkami. Bolo by dobre riadit sa novodobym vyskumom v oblasti vyzivy nie pani MUDr. a kolektiv? Takto by sme vedeli chranit zdravie deti ovela lepsie…

  3. Mam dcerku,kt.je plne dojcena a teraz dovrsila 5 mes..Lekarka mi odporucila zavadzat prve prikrmy. Ja som jej povedala,ze s prikrmami chcem zacat az od ukonceneho 6mes.Ona povedala,ze je lepsie zacat uz teraz,lebo mala by mohla byt anemicka.Jej terajsia vaha je 8080g a vyska 70cm,na svoj vek je pomerne dost velka.Moze to suvisiet s tym,ze je uz vahou ako 6mesacna?Chcem sa spytat preco vsade sa docitam,ze najlepsie je plne dojcit do ukonceneho 6mes. a detsky lekari odporucaju nieco ine.Ja som sa rozhodla,ze budem dcerku plne dojcit do konca 6mes. a az potom zacnem s tuhou stravou,robim zle?

    1. Mnohi lekari nie su velmi informovani o dojceni, takze ich rady je dobre brat s rezervou – aj ked to neradi pocuju. V materskom mlieku nie je vela zeleza, ale je lahko dostupne a postacujuce, pokial bolo dieta narodene v termine s dobrou porodnou hmotnostou (predcasne narodene deti mavaju nedostatocne zasoby zeleza).
      Pokial je u dietata podozrenie na anemiu, da sa to jednoducho overit krvnym testom a ked sa podozrenie potvrdi, je potrebne prijat opatrenia, ale je zbytocne “preventivne” zacat podavat tuhu stravu vsetkym detom predcasne len preto, ze par deti moze byt anemickych – to je ako odporucat antibiotika preventivne vsetkym detom lebo niektore mozu mat bakterialnu infekciu. Predcasne podavanie tuhej stravy ma svoje rizika (traviace problemy, alergie, atd), matka najlepsie pozna svoje dieta, niektore deti su na tuhu stravu pripravene pred ukoncenim 6. mesiaca, ine nemaju zaujem ani dlho potom, s hmotnostou dietata to nemusi vobec suvisiet.
      Pokial viete po anglicky, tu su informacie o zavedeni tuhej stravy pre dojcene a deti a o anemii:
      http://www.kellymom.com/nutrition/solids/solids-when.html
      http://www.kellymom.com/nutrition/vitamins/iron.html

Pridaj komentár