10 tipov, ako sa zahrať s deťmi na pláži

Mária Kopčíková 0

Chystáte sa k moru a rozmýšľate, čo tam budú vaše deti robiť? To je dobre, lebo niektorí rodičia nerozmýšľajú o dovolenke inak, než že budú ležať, vystavovať sa slnečným ľúčom a deti sa nejako poriešia.

Ak máte malých drobcov, nerátajte s týmto modelom – pravda, pokiaľ s vami nejde babička sťaby au-pairka.

iStock

Oddychovať k slanej vode cestujú ľudia už s úplne maličkými bábätkami, 2 – 3 mesačnými – čo môže byť fajn, pokiaľ dieťa zvláda presuny v aute a pokiaľ v destinácií kam smerujete, budete mať dostatok pohodlia a tienistých miest, aby ste s dieťatkom mohli fungovať asi tak, ako doma (len veľa servisovania premiestnite na pláž).

Čo sa týka lezúňov a batoliat, zvyčajne majú vodu radi a skôr máte problém ich z nej dostať von. No zároveň okolie – kamienky, piesok sú pre nich podnety, za ktoré budú vďačné. Ako som už vyššie napísala, myslím, že je dobré sa zamyslieť vopred nad tým, čo by asi tak deti na pláži mohli robiť a podľa toho sa pripravovať pri balení.

 

Hrad z piesku a kamienkovanie

Z mojej skúsenosti a tiež podľa opýtaných mamičiek sú toto dve veľmi obľúbené činnosti, najmä u tých najmenších – ale nepohrdnú ani mladší školáci.

Z piesku a kamienkov sa dajú tvoriť rôzne objekty, či už reálne alebo vyfantazírované. Na niektorých miestach sa to priam samé žiada, aby deti začali stavať – dom, ohrádku pre zvieratká, prístrešok … fantázii sa medze nekladú akurát občas budú drobci potrebovať vašu pomoc.

Najmenšie detičky sa dlhé minúty budú zabávať naberaním a vysýpaním piesku z vedierok, lopatkovaním z jednej kôpky na druhú.

Kamienky môžete hádzať na cieľ, do vody, skladať z nich obrázky alebo s predškolákmi prvé písmenká. Nezabudnite si pribaliť vedierka, lopatky, mištičky, formičky.

 

Prelievanie vodičky – vedierko, krhlička

Po pieskovaní a štrkovaní ďalšia obľúbená činnosť. Odkiaľkoľvek kamkoľvek, hlavne nech to tečie a prská.

K pakšametlom pridajte krhličku a trebárs IKEA poháriky (z ktorých sa dá postaviť veža a zároveň každý z nich má nejaké otvory a voda z nich vyteká rôznymi smermi) ale rôzne kelímky od jogurtov … A najlepšia zábava je aj tak obliať nejakého dospeláka :-).

 

Mušle, mušličky

Môžete sa spolu vydať na pátraciu akciu a sledovať, kde sa mušličiek dá nájsť najviac, aké majú rôzne tvary a zafarbenia, či sa budú dať z nich urobiť prívesky pre babičku na pamiatku, či v nich naozaj hučí more …

A podobne ako z kamienkov, aj z mušlí môžete vytvoriť rôzne obrazce (ehm, keď sa vám chce, tak hoďte to tašky jedno tyčinkové lepidlo a pár výkresov a v čase oddychu môžu deti na izbe lepiť obrázky z mušlí).

 

Morský bazénik

Pokiaľ pôjdete k moru na miesta, kde je breh skôr kamenistý, tak sa vám možno pošťastí pre malého drobca „ukoristisť“ malý prírodný bazénik. Najmä ak vaše malé bábo ešte nemá chuť oddávať sa morským vlnám, tento spôsob zoznamovania sa s vodičkou môže byť veľmi príjemný.

 

Podberáky a brúzdanie vo vode

Na poslednej dovolenke sme obom deťom kúpili malé podberáky a oni s nimi lovili rybky. Tie plastové, čo sme mali z domu.

Prípadne deťom môžete rôzne kamienky obaliť do alobalu a pohádzať do vody. Ich úlohou môže byť tie kamienky vyloviť. Okrem toho, že sa zabavia, trénujú si tak koordináciu oka a ruky v priestore pod hladinou :-).

 

Vodné pištolky

Aj keď nie som naklonená strielačkovým hrám, vodné pištolky vedia byť veľmi osviežujúce. Treba vybrať nejaké menšie modely, ktoré nemajú príliš silný prúd vody, aby sme sa vyhli napr. zraneniu očí.

 

Lopty a iné lietajúce veci

Lopty tiež vedia byť dobrou zábavou. Či už si ich s deťmi budete hádzať vo vode, alebo jemne kotúľať po hladine, prípadne pomedzi ne urobíme mini prekážkový beh po pláži.

Aj keď väčšina ľudí berie na pláž klasické nafukovacie lopty, už aj v miernom vetríku môžu byť nepoužiteľné, pretože ich zásadne odfúkne niekam inam než by sme chceli. Voľte preto napr. látkové lopty, skrátka niečo pevnejšie.

 

Surfy, šnorchle

Nemám s tým síce osobnú skúsenosť, ale kamarátka už od útleho veku mala pre deti aj šnorchle. S nimi plávali aj hľadali mušle pod vodou. Osvedčili sa tiež malé ľahké priehľadné surfy, cez ktoré vidno na dno. Dieťa si na surfík ľahne a môže obdivovať podmorský svet.

 

Pieskovanie

Piesková pláž poskytuje veľa možností, okrem stavania z piesku napríklad: akrobaciu na piesku, zahrabávanie sa do piesku, behy v piesku, skákanie do diaľky, hádzanie kroksami na cieľ 🙂

 

Maľovanie na kamene

Na kamienkovej pláži môžete hľadať rôzne druhy kamienkov – najmä keď sa na niečo podobajú, môžete maľovať na kamene (stačí aj kvalitnými farbičkami!, môžete s nimi hádzať na cieľ (podľa možnosti nie živý …), vytvoriť malé prekážkové dráhy.

Čo iné sa vám na pláži zíde

Na pláži sa nám vždy zišli veci a hračky, ktoré deti mali obľúbené aj doma – knižka, lego, pexeso, karty, farbičky a papier.

Dobrým nápadom je pred dovolenkou kúpiť jednu – dve nové veci, ktoré vybalíte až na pláži. Občas je vhodné deti primäť k oddychu na deke a len tak ležať nebudú – pokiaľ teda nezaspia od únavy vodou a slniečkom … takže treba mať v zálohe aj kľudovú aktivitu.

1 Hviezdička2 Hviezdičky3 Hviezdičky4 Hviezdičky5 Hviezdičiek (9 hlasov, priemerne: 4,40 z 5)
Loading...
Author image

Mária Kopčíková

Povolaním som psychologička a psychológií sa aj venujem vo svojej praxi v CPR KVAPKA.  Ako lektorka kurzov sa s rodičmi stretávam pred pôrodom, v podpore dojčenia, či príprave detí na školu. Prinášam témy, ktoré mi v praxi pripadajú dôležité.

články autora...

Pridaj komentár