Zo životaDovolenky s deťmi

9 tipov, ako cestovať s malými deťmi

 Silvia Hanová   14.06.2016   0

Pri troche predstavivosti môže cestovanie s malými deťmi miestami až pripomínať situácie, akoby ste mali so sebou stádo divokých zvierat.

Či už však cestujete so svojimi vlastnými deťmi, alebo ste pribrali aj tie susedove, skĺbiť potreby malých detí s tými cestovateľskými, určite predstavuje veľkú výzvu.

Ingimage

 

Skúsení rodičia – cestovatelia sa preto podelili o svoje tipy ako efektívne zvládnuť cestovanie s menšími ratolesťami.

 

Vytvorte si dostatočnú časovú rezervu

Jedným zo základných pravidiel pri akomkoľvek druhu a spôsobe cestovania je vytvorenie si dostatočnej časovej rezervy. Či už cestujete letecky, autom, bicyklom, plánujete prehliadku pamiatok, alebo sa len jednoducho potrebujete presunúť z jedného miesta do druhého, vždy si na to ponechajte dostatok času.

Malé deti milujú objavovanie všetkého druhu, pričom sa nestarajú o časový stres súvisiaci s cestovaním. Aby ste sa do takého stresu nedostali vy sami, potrebujete mať dostatočnú časovú rezervu.

 

Rezervácie riešte s predstihom

Či už plánujete kempingový pobyt, dovolenku v hoteli, penzióne, apartmáne alebo na chate, platí zlaté pravidlo, že pobyt je lepšie zarezervovať vopred.

Spontánne cestovanie „na blind“, ako ste ho poznali ešte z čias pred deťmi, môže byť dobrodružným lákadlom, avšak v situácii, kedy dorazíte do cieľovej destinácie a ste takí unavení, že sa už nevládzete ani vybaliť a pred očami máte len mäkkú posteľ, môže byť návrat na cesty zbytočne stresujúci pre všetkých členov rodiny.

 

Dajte deťom fotoaparát

Toto odporúčanie môže znieť ako zvláštne, ale malí drobci – objavitelia milujú pocit, keď môžu objavovať svet prostredníctvom tohto prístroja. Určite sa dá nájsť aj taký druh, ktorý je vhodný aj pre menšie deti.

Deti sa pri fotení sústredia na detaily a zachytávajú všetko, čo ich zaujíma. Večer si potom obrázky môžete pozrieť a spoločne sa o zážitkoch porozprávať. Prípadne môžete tieto ich záujmy využiť na vymyslenie nových objaviteľských plánov a projektov.

Ingimage

 

 

 

Buďte pripravení na počasie

Táto rada vyzerá možno až banálne, avšak nevhodné či nedostatočné oblečenie môže spôsobiť veľkú kalamitu v novom a neznámom prostredí.

Malé deti sa potrebujú cítiť pohodlne v tom, čo majú na sebe. Oblečenie by tak malo byť prispôsobené podnebiu, očakávanému počasiu i terénnym podmienkam vašej vysnívanej dovolenkovej destinácie.

 

Spriateľte sa s aplikáciami

Uvedená rada nemusí osloviť všetkých rodičov, avšak mnohé úsmevné príbehy hovoria o kladnom vzťahu a veľkej vďačnosti za rôzne „baby friendly“ aplikácie, ktoré sú ľahko dostupné a zdarma vo všetkých mobilných zariadeniach.

Nemusíte pritom tento triumf vytiahnuť na vaše ratolesti ihneď v úvode vášho výletu. Nechajte si ho na koniec, keď už nebudete vedieť, čo si s nimi počať. Tieto technologické vymoženosti vám tak môžu v niektorých situáciách efektívne zachrániť unavenú kožu na ceste za vašim dobrodružstvom.

 

Používajte verejnú dopravu

Aj keď cestovanie autom môže byť pohodlnejšie a kratšie, väčšina malých detí miluje jazdu električkou, vlakom, loďou či autobusom (pokiaľ samozrejme nie je taký plný, že sa nemáte kam postaviť).

Doprajte im do sýtosti tejto zábavy a na kratšie výlety sa vyberte lokálnou dopravou. Ak taká možnosť existuje, choďte lanovkou – je to pre nich veľký zážitok.

Ingimage

 

Investujte do detského vyhľadávača

Táto rada znie pre väčšinu rodičov asi smiešne, ale môže byť účinnou najmä v prípade dovolenkových pobytov vo väčších svetových metropolách. Malí výletníci chcú spoznať všetko nové, všade sa chcú pozrieť, všetko si chcú ochytať a zo všetkého najviac nemajú radi akékoľvek obmedzenia, ktoré im toto všetko zakazujú.

Na stanici preplnenej ľuďmi, veľkom medzinárodnom letisku alebo v zábavnom parku plnom natešených detí a ich rodičov, tak stačí jeden moment a váš veselý poklad je preč. Stratí sa vám z dohľadu v dave ľudí pri objavovaní jedného z jeho ďalších dobrodružstiev. Ten pocit bezmocnosti, keď v dave plnom ľudí nevidíte svoje dieťa, už určite zažil nejeden z rodičov.

 

Nabaľte si zásobu hygienických potrieb

Ani s touto radou niektorých rodičov nemusia súhlasiť všetci. Mnohí rodičia napríklad kladú veľký dôraz na to, aby mali za každých okolností so sebou dostatok rôznych antibakteriálnych prípravkov. Záleží samozrejme aj na tom, do akej destinácie sa s malý dieťaťom chystáte. Ak cestujete do geografickej oblasti, kde máte pochybnosti o dostatočnej hygiene, určite je dôležité myslieť aj na tieto prípravky a do tašky si pribaliť prípadne vlastný príbor či iné potreby pre stolovanie.

 

Nezabudnite na lieky

Často sa stáva, že malé deti počas dovolenkového pobytu ochorejú. Je preto dobré, aby ste sa vybavili aspoň základnými liekmi, ktoré v prípade nutnosti pomôžu stlmiť bolesť či znížiť teplotu.

Zabaľte si tiež zopár obväzov a rýchlonaplastí rôznych veľkostí, ktoré vám pomôžu ošetriť drobné poranenia, prípadne aj nejaké dezinfekčné prostriedky, teplomer či prostriedky ošetrujúce poštípania. Ak sú deti alergici, treba myslieť na aj to a zobrať si so sebou príslušné medicínske vybavenie a lieky.       

Určite existuje ešte mnoho ďalších dobrých, praktických a zaujímavých dovolenkových a cestovateľských odporúčaní. Mnohé záleží aj od samotnej destinácie, do ktorej smerujete. Vtedy už môžu byť tieto rady aj konkrétnejšie. Treba však vždy myslieť na to, aby bolo dobre vám aj vašim deťom a aby tak výlet, pobyt, cesta či dovolenka splnili svoj účel a urobili radosť vašej celej rodine.

Zdroj: roughguides.com

Odosielam Váš hlas...
Hodnotenie: 5.0 z 5. Celkom 3 hlas(ov).
Kliknite na hviezdičky pre ohodnotenie článku.
Najčítanejšie
Komentáre k článku

smile zwinker Big Grins Confused Cool Cry Eek Evil Frown Mad Mr. Green Neutral Razz Redface Rolleyes Sad Surprised

Náš TIP
Komentáre k článku

smile zwinker Big Grins Confused Cool Cry Eek Evil Frown Mad Mr. Green Neutral Razz Redface Rolleyes Sad Surprised