Dovolenka a peniaze – na čo nezabudnúť?

Mgr. Ľubica Holická 1
prasiatko pokladnicka

Dovolenkové obdobie sa začalo a s ním aj plánovanie našich letných ciest za oddychom. Popri riešení množstva detailov netreba zabúdať ani na otázky, týkajúce sa peňazí.

Koľko hotovosti si vziať so sebou?

Dá sa mojou platobnou kartou platiť v krajine, do ktorej sa chystám?

A čo ak mi nebude fungovať alebo ju stratím?

 

NAJČASTEJŠIE OTÁZKY A ODPOVEDE O PENIAZOCH

SÚVISIACE S DOVOLENKOU

 

Ako je najvýhodnejšie zamieňať si peniaze? Koľko hotovosti si vziať?

Na dovolenku odchádzajte s hotovostnou rezervou v cudzej mene pre prípad straty či krádeže vašej karty alebo pre prípad, že sa nebude dať platiť kartou. Nezamieňajte si príliš veľký objem hotovosti. Vo väčšine obchodov v zahraničí môžete platiť bezhotovostne rovnako ako na Slovensku. Najbezpečnejšie je zamieňať peniaze v banke. (Vo všetkých obchodných miestach Slovenskej sporiteľne môžete získať napríklad aj chorvátske kuny a bulharské leva.)

Je jedno, akú platobnú kartu si zoberiem na dovolenku, alebo aké obmedzenia platia v jednotlivých krajinách?

Väčšina platobných kariet, vydávaných na Slovensku, je medzinárodných. Využívať ich je možné všade, kde je označenie obchodu alebo bankomatu zhodné s logom kartovej spoločnosti, uvedenej na karte. Platobné karty poskytnú aj na dovolenke v zahraničí okamžitý prístup k hotovosti v bankomatoch a umožnia platiť aj priamo v obchodoch. Pri platbe kartou sa cudzia mena prepočíta devízovým kurzom, ktorý je výhodnejší ako valutový kurz pri výmene peňazí v zmenárni.

Vo všeobecnosti platí, že v rámci Európy je viac rozšírená karta spoločnosti MasterCard, mimo Európy karta spoločnosti VISA. Najlepšie je mať so sebou karty rôznych kartových spoločností, napr. ak by sa stalo, že niektorý obchodník neakceptuje jednu z nich, prípadne ak dôjde k nejakému technickému problému.

Pred odchodom na dovolenku si môžete zistiť, kde sa nachádzajú bankomaty, z ktorých môžete vyberať peniaze so svojou kartou: www.visa.com (karty VISA) a www.mastercard.com (karty Maestro a MasterCard).

Ako zistím, či mám ku svojej platobnej karte aj cestovné poistenie?

Väčšina platobných kariet štandardne nemá v poplatku zahrnuté cestovné poistenie. To, aké služby zahŕňa poplatok za vašu kartu, si najjednoduchšie preveríte priamo v banke, ktorá vám kartu vydala. Klientský poradca banky vás informuje aj o možnostiach pripoistenia ku karte. Týmto spôsobom je možné poistiť celú rodinu. Výhodou cestovného poistenia zriadeného k platobnej karte je, že si ho nemusíte zaobstarať pred každým vycestovaním – platí vám na dlhšie obdobie, počas ktorého môžete bezstarostne cestovať.

Vyplatí sa mi vyberať kartou peniaze z bankomatu v zahraničí?

Keďže poplatky za výber z bankomatu v zahraničí môžu byť pomerne vysoké (min. 160 Sk), zistite si vopred, či vaša banka poskytuje nejaké zvýhodnenia. Banky, ktoré sú súčasťou medzinárodnej finančnej skupiny, zväčša zvýhodňujú klientov pri výberoch z bankomatov v rámci skupiny.

Napríklad klienti Slovenskej sporiteľne s akoukoľvek debetnou platobnou kartou zaplatia za výbery hotovosti z bankomatov skupiny ERSTE Bank v Maďarsku, Chorvátsku, Českej republike, Rakúsku, Srbsku, Rumunsku a na Ukrajine rovnaký poplatok ako na Slovensku, t. j. 4 Sk. (Vysokoškoláci a mladí ľudia do 26 rokov, ktorí využívajú účet SPOROžíro Vysokoškolák alebo SPOROžíro Euro 26 a klienti s balíkom produktov a služieb Exclusive môžu v týchto bankomatoch vyberať hotovosť zadarmo. Bezplatný prístup k hotovosti majú v týchto krajinách aj deti, ktoré využívajú platobnú kartu iXtra.)

Pokiaľ nie je k dispozícii bankomat a potrebujete súrne hotovosť, môžete využiť aj službu „cash advance“ – výber hotovosti na platobnú kartu v pobočkách bánk a zmenárňach. Okrem platobnej karty musíte predložiť doklad totožnosti. V Slovenskej sporiteľni je poplatok za túto službu v zahraničí pri debetných kartách vo výške 3 % z transakcie (min. 260 Sk, max. 2 000 Sk), pri kreditných kartách vo výške 2 % z transakcie (min. 200 Sk). Platobné karty sa na výber hotovosti dajú využiť všade tam, kde je označenie loga VISA a MasterCard (za predpokladu, že daná banka alebo zmenáreň túto službu poskytuje).

Je výhodnejšie mať v zahraničí embosovanú kartu (s reliéfne vystúpeným písmom) alebo stačí elektronická (bez reliéfne vystúpeného písma)?

Embosované karty majú širšiu akceptovanosť a použitie, keďže je možné nimi platiť aj u obchodníkov, ktorí nemajú online platobné terminály. To je výhodou najmä v niektorých exotickejších krajinách mimo Európy. Zároveň sa však dajú jednoduchšie zneužiť, nakoľko pri platení u obchodníkov nie je potrebné transakciu potvrdzovať zadaním PIN čísla, ale iba uviesť podpis na potvrdenke z imprintera. Preto pri nich treba obzvlášť dbať na pravidlá bezpečného zaobchádzania.

Čo robiť, ak v zahraničí prídem o všetky peniaze aj platobné karty? Ako sa dostať k náhradnej hotovosti či karte?

Stratu alebo odcudzenie karty treba okamžite nahlásiť banke, ktorá ju vydala. Preto by ste si mali so sebou zobrať číslo na nepretržitú telefónnu linku banky (napr. uložiť si ho do mobilu). Pri embosovaných kartách banka odporúča stratu nahlásiť aj na polícii v mieste odcudzenia.

Niektoré karty (napríklad kreditné karty Slovenskej sporiteľne) majú v cene poplatku zahrnuté poistenie zneužitia karty pri jej strate alebo odcudzení, ktorá sa vzťahuje na neoprávnené transakcie uskutočnené počas 24 hodín pred nahlásením blokácie karty.

Pri strate alebo krádeži platobnej karty v zahraničí môžete požiadať o vydanie núdzovej platobnej karty alebo o výplatu núdzovej hotovosti. (Takúto službu ponúka Slovenská sporiteľňa pre kreditné karty typu VISA GOLD). Za vydanie núdzovej karty alebo vyplatenie núdzovej hotovosti si banky účtujú poplatky.

Dá sa v zahraničí využívať služba Cash back (výber hotovosti na platobnú kartu pri pokladni v obchode)?

Cash back je na Slovensku nová služba, prostredníctvom ktorej môžu klienti Slovenskej sporiteľne vo vybraných obchodoch získať hotovosť priamo pri platení kartou VISA alebo MasterCard (okrem kariet Maestro vydaných do konca januára 2007). Momentálne poskytuje Slovenská sporiteľňa túto službu len pre držiteľov svojich kariet u vybraných obchodníkov v SR.

Keď ide dieťa do zahraničia, akou formou mu zabezpečiť financie?

Platobné karty už nie sú len pre dospelých – rovnako pohodlný prístup k hotovosti doma aj v zahraničí môžu mať aj deti. Príkladom je karta iXtra, medzinárodná dobíjateľná platobná karta určená pre mladých ľudí vo veku od 10 do 18 rokov. Dieťa ňou môže platiť v obchodoch, vyberať si hotovosť z bankomatu označeného logom MasterCard kdekoľvek na svete, či dobíjať kredit mobilného telefónu. Vreckové na karte mu môže doplniť ktokoľvek bezhotovostne, prevodom z účtu alebo hotovostným vkladom v obchodnom mieste banky. (Kartu iXtra je možné získať v ktoromkoľvek obchodnom mieste Slovenskej sporiteľne.)

Keď si chcem kúpiť dovolenku na úver, ktorý je na tento účel najvýhodnejší?

Kreditná karta umožní okrem nakupovania na úver aj financovanie dovolenky na úver do výšky stanoveného rámca, ktorý môže byť až niekoľko desiatok tisíc korún. Výhodou kreditnej karty je bezúročné obdobie. To znamená, že ak peniaze do stanoveného dátumu (v prípade kariet VISA Classic a VISA Gold od Slovenskej sporiteľne do 15. dňa nasledujúceho mesiaca) splatíte celú vyčerpanú sumu, neplatíte žiaden úrok. V každom prípade, ak sa aj rozhodnete dovolenku financovať úverom, kreditná karta je ten správny nástroj ako si zabezpečiť doplňujúce financovanie okamžitých potrieb, ktoré nie je možné vždy vopred odhadnúť.

Dovolenku môžete financovať aj z bezúčelového spotrebného úveru, pri ktorom nie je potrebné použitie peňazí dokladovať. Výhodou spotrebných bezúčelových úverov je, že ich je možné vybaviť na počkanie. Ak patríte medzi cestovateľov – gurmánov a vaša dovolenka bude finančne náročnejšia (nad 200 000 Sk), môžete využiť aj bezúčelový úver zabezpečený nehnuteľnosťou, ktorý vyjde lacnejšie a môžete ho splácať dlhšie obdobie.

Tipy ako prežiť dovolenku v zahraničí bez zbytočných stresov:

  • Používajte medzinárodné platobné karty. Ideálne je mať pri sebe karty oboch hlavných kartových spoločností (VISA aj MasterCard). Vďaka platobným kartám sa nemusíte obávať, či budete mať so sebou na dovolenke dostatok peňazí.

  • Pred odchodom na dovolenku si skontrolujte, dokedy platí vaša karta.

  • Ak máte debetnú kartu, overte si, či máte na účte dostatok peňazí (alebo či máte zriadené povolené prečerpanie k účtu). Overte si, ako máte nastavené denné limity (na platbu kartou, na výber z bankomatu), aby sa vám nestalo, že napr. po zaplatení za hotel už nebudete môcť v ten deň vykonávať žiadne iné platby.

  • Na dovolenku odchádzajte s hotovostnou rezervou v cudzej mene pre prípad straty či krádeže vašej karty alebo pre prípad, že sa nebude dať platiť kartou. Najbezpečnejšie je zamieňať peniaze v banke. (Vo všetkých obchodných miestach Slovenskej sporiteľne môžete získať napríklad aj chorvátske kuny a bulharské leva.)

  • Nezamieňajte si príliš veľký objem hotovosti. Vo väčšine obchodov v zahraničí môžete platiť bezhotovostne rovnako ako na Slovensku.

  • Odkladajte si potvrdenia o výdaji peňazí z bankomatov aj účty z obchodov.

  • V zahraničí máte prístup k cudzej mene aj prostredníctvom bankomatov. Ak ste klientom Slovenskej sporiteľne a vlastníte debetnú platobnú kartu, za výber hotovosti z bankomatov bánk skupiny ERSTE v Maďarsku, Chorvátsku, Českej republike, Rakúsku, Srbsku, Rumunsku a na Ukrajine zaplatíte 4 Sk.

  • Platobné karty noste vždy na bezpečnom mieste, oddelene od ostatných dokladov a aj od hotovosti (aby ste v prípade straty či odcudzenia neprišli o kartu aj o peniaze). Platobnú kartu nikomu nepožičiavajte.

  • PIN číslo nikomu neprezrádzajte, najlepšie je naučiť sa ho naspamäť. Pri výbere hotovosti z bankomatu si dajte pozor, aby nikto neodpozoroval PIN číslo pri jeho zadávaní.

  • Pravidelne kontrolujte, či máte platobnú kartu pri sebe.

  • Ak ste platobnú kartu stratili, alebo ak vám ju odcudzili, okamžite volajte do svojej banky a kartu zablokujte.

  • Uložte si číslo bankovej infolinky, napríklad do mobilného telefónu. (Na linku Sporotel Slovenskej sporiteľne je možné volať zo zahraničia na čísla +421 2 58 26 81 11, +421 915 111 888, +421 910 111 888).

  • Overte si, či máte k vašej platobnej karte zriadené cestovné poistenie. Ak nie, vopred oňho požiadajte v pobočke svojej banky.

  • Postarajte sa o vreckové pre vaše dieťa počas dovolenky alebo školského výletu prostredníctvom medzinárodnej platobnej karty iXtra. Karta iXtra je určená pre mladých ľudí vo veku od 10 do 18 rokov. Vaše dieťa ňou môže platiť v obchodoch, vyberať hotovosť z bankomatu, či dobíjať kredit mobilného telefónu.

  • Kreditná karta vám umožní nakupovať aj v zahraničí na úver. Požičané peniaze môžete vrátiť po návrate z dovolenky, a ak dodržíte stanovené podmienky, nemusíte platiť úrok. Úver vám pomôže vyriešiť aj nedostatok peňazí na financovanie dovolenky.

    Zdroj: Slovenská sporiteľňa

    (pri citácii: Iveta Behúňová, vedúca odboru kartových produktov Slovenskej sporiteľne)

    Ilustračné foto: www.sxc.hu

  • 1 Hviezdička2 Hviezdičky3 Hviezdičky4 Hviezdičky5 Hviezdičiek (2 hlasov, priemerne: 5,00 z 5)
    Loading...

    Komentáre k článku

    Pridaj komentár