K rodičovským zábavkám počas letných mesiacov patrí aj nakupovanie plaviek a rôznych iných plávacích pakšametlov pre svoje dietky.
Pred pár rokmi, keď bol môj syn po prvý raz vo verejnom bazéne, tak sme to príliš neriešili, kúpili sme plienky do vody a bola vec vyriešená. Dnes maminy diskutujú o tom, či “plavkové plienky” sú lepšie než plavky s plienkou, od akého veku by sa vôbec dieťa malo dostať do inej vody, než vo vlastnom malom bazéniku.
Samozrejme, každý z nás ma nejaké preferencie, čo sa druhu vôd týka, na čo však treba pamätať je jednak bezpečnosť nášho dieťaťa , ale tiež bezpečnosť a minimálne hygienické zásady s ohľadom na iných ľudí.
shutterstock Čo obliecť do vody najmenších drobcom Väčšina detí sa vo vode cíti dobre a keby sa dalo, tak sa tam vydržia čvachtať hodiny. Pri najmenších deťoch je dobré čas spočiatku limitovať a vybaviť ich buď spomenutými plienočkami do vody, alebo špeciálnymi neoprénovými plavkami. Neoprén prepustí tekutiny a tak nedochádza k nežiaducemu efektu, keď plienka nasiakne, stane sa ťažkou a znemožňuje deťom pohyb.
Netreba rátať s tým, že plienka, či plavky zabezpečia dieťa na celý deň pri vode. Vždy po vyjdení z vody by ste mali dieťa vyzliecť, osušiť a nasadiť suchú bežnú plienku, resp. suché plavky. Ako prevenciu pred možnými infekciami močových ciest sa niektorí rodičia a aj lekári prikláňajú ešte aj k umytiu čistou vodou.
Väčšie deti a plavecká výbava S rastúcimi deťmi rastú asi aj nároky na plavky a iné plavecké pomôcky. Dieťatko už sa nechce len čvachtať, chce sa učiť plávať (alebo rodičia ho to chcú naučiť). Vo vode sa začína hýbať inak a je dôležité, aby sa cítilo komfortne.
Mám pocit, že najčastejšie deti riešia pocit chladu a prípadne to, či sa im plavky lepia na telo alebo nie (teda mokré sa budú lepiť vždy, ale ide o konkrétny pocit dieťaťa z materiálu plaviek). V dnešnej dobe je toho na trhu naozaj veľa, plavky, celé, dvojdielne, slipkové, šortkové, plavecké. .. No deti snáď ešte nebudú riešiť, či sa im konkrétny model hodí k farbe pleti. Na čom fičia, sú skôr postavičky z rozprávok.
V každom prípade by sa dieťa malo v plavkách cítiť dobre, nemali by ho škrtiť, ani byť príliš voľné, a my rodičia by sme mali byť spokojní s kvalitou, aby sa plavky po týždni používania pri mori nerozpadli a vydržali ešte aspoň do konca letnej sezóny:)
Keď sme spomenuli pocit chladu vo vode, ten môžu dobre riešiť spomenuté plavecké neoprény. Či už s rukávmi alebo bez nich, dieťa sa môže cítiť komfortnejšie než v obyčajných plavkách.
Obvykle sa neoprén na nejaký čas dieťaťu veľkostne prispôsobuje, takže je to síce vyššia vstupná investícia, ale s perspektívou využitia na dlhšie obdobie.
U začínajúcich plavcov zrejme oceníte plavecké vesty a dosky na plávanie, ktoré im poskytujú väčšiu istotu pri prvých samostatných pohyboch vo vode.
foto: isifa.com Móda a materiály Najmä dievčatká – malé slečny – postupne začínajú riešiť „módu“ a čo som si všimla posledné leto na kúpaliskách, boli plavky so sukničkou. Jednodielne, či dvojdielne, tá sukničková verzia bola IN a malé baletky „baletili“ ešte aj v plavkách.
Čo sa týka materiálov, možno povedať, že snáď drahšie a značkové výrobky by mohli byť kvalitnejšie, no nie vždy je to pravdou. To, čo snáď rodičia pri nákupe nie vždy lacných plaviek zvažujú, sú certifikáty , ktoré daný materiál získal a v posledných rokoch je to aj ochrana materiálu pred UV žiarením . Slnko je dobré a všetci ho potrebujeme, no špecificky detskú kožu treba chrániť pred priamym slnkom.
Nie sme v 18. storočí, kedy sa pri výrobe plaviek používal napr. flanel či vlna, kedy sa pri plavkách vyžadovala najmä nepriehľadnosť pri namočení a udržanie tepla. Materiálmi, ktoré umožnil vzhľad plaviek tak, ako ich poznáme dnes (na rozdiel plaviek typu skôr dlhého nočného prádla), je lastex a nylon . V druhej polovici 20. storočia sa k nylonu pridala lycra .
Materiály na výrobu plaviek sa skôr než v bežnej populácii riešia u športových plavcov, kedy sa výroba zameriava na pohodlie plavca a na prípadný vplyv materiálu na zvýšenie výkonu plavca v súťaži. Stretnúť sa môžete aj s materiálom s názvom Rayon – je to materiál z vlákien stromov a iných rastlín.
Čo iné ešte so sebou? Pri každoročnom balení na dovolenku okrem plaviek a opaľovacích krémov zo zoznamu odškrtávam:
√ Rukávniky alebo plávacie kolesá
√ Okuliare do vody
√ Slnečné okuliare
√ Župan, froté pončo
√ Topánky do vody
√ Klobúčik proti slnku
√ Plážový stan
Tak, vybraté, nakúpené, zbalené – môžeme ísť. Alebo máte pocit, že ste predsa len možno na niečo zabudli?
Loading...