Jesenná a zimná dovolenka

Katarína a Štefan Turácovci 1
Salaš

Milé rodiny. Leto sa skončilo, ale možno by sa niekto z vás ešte rád na par dni vydal za nejakým dobrodružstvom. Dovoľte , aby som vám ponúkla jedno malé dobrodružstvo, na našom malom gazdovstve, v dreveničke pod Babou horou na Orave.

Ak by ste chceli, aby vaše deti videli ako sa pracuje na gazdovskom dvore, dojí krava alebo koza, ako sa robí syr, spracováva ovčia vlna, vyrezávajú z dreva rôzne zvieratká, príďte určite k nám. Samozrejme, všetkého sa môžete vy alebo vaše deti aktívne zúčastniť, ale je to dobrovoľné.

Počasie býva u nás na jeseň najstálejšie, celé dni sa môžete túlať po krásnych lesoch Babej hory, zbierať zabudnuté čučoriedky, brusnice a hríby a v tomto čase, keď je vzduch krištáľovo čistý, uvidíte z vyšších kopcov Roháče, Tatry ale aj Martinské hole. Ak obľubujete samotu a ticho, práve jeseň je najvhodnejšia, keď už je málo návštevníkov v lesoch. V tomto období nie je zriedkavé stretnúť aj jeleňa či líšku. Všetko toto môžete vidieť aj z konského voza, alebo chrbta, ak sa vám nechce chodiť po vlastných.

Aj v prípade nepriaznivého počasia budete mať čo robiť, pri príjemnom teple, ktoré sála z našej piecky môžeme spolu pripravovať vianočné ozdoby, hračky alebo aj darčeky z prírodných materiálov.

Čo ponúkame pre vás v zime?

Pre lyžiarov veľa vlekov v okolí, najbližší vlek je priamo v dedine, asi 700 m od našej chalúpky a je aj osvetlený. Ale ak sa vám zdá aj to ďaleko, ponúkame vám možnosť lyžovať sa priamo pred chalupou a lyžiarsky vlek nahradí naša kobylka Kalina, ktorá vás bude ochotne ťahať celý deň na kopci, ktorý sa vám bude páčiť. Ak by sa vám viac páčilo cestu hore kopcom stráviť posediačky, zapriahneme veľké sane a môžete sa viesť ako na sedačkovej lanovke.

Posledných 7 rokov sme mali sneh takmer celú zimu, niekedy aj do dvoch metrov , od decembra (na Mikuláša je už väčšinou bielo) a niekedy aj do Veľkej noci.

Pre bežkárov ponúkame bežecké trate, ktoré nám pomôže upraviť náš koník a takisto vás vyvezie aj s celým výstrojom, kde si budete priať bežkovať.

Ak aj nie ste športovci, vaše deti sa môžu vyšantiť pri sánkovaní, vození na koni a vy ich môžete sledovať z okna teplej kuchyne.

Keď prídete podvečer premočení domov, veci si môžete usušiť pri starodávnej piecke a pri vynikajúcich dobrotách od pani domácej naberiete ďalšie sily.

Ak vám ešte večer zostane energia, môžeme spolu tráviť večeri ako v minulosti naše babky – česaním a spracovávaním ovčej vlny. Pri teplom čaji alebo varenom vínku si môžete sami vyrobiť papuče, klobúk, alebo vestu z ovčej vlny. Na vaše želanie príde aj folklórna muzika.

Ak sme vás zaujali, môžete sa pozrieť na našu stránku, ako to u nás vyzerá alebo ak máte nejaké otázky, tak zavolajte. Tešíme sa na vás.


Katarína a Štefan Turácovci

00421/43/5574061

00421/905/452512

salasrabcice@stonline.sk

www.salasrabcice.szm.sk

www.podbabouhorou.szm.sk

 

1 Hviezdička2 Hviezdičky3 Hviezdičky4 Hviezdičky5 Hviezdičiek (Žiadne hodnotenia)
Loading...

Komentáre k článku

  1. Tak toto by bola pre nasu 6clennu rodinu jedinecna dovolenka, presne o takej snivam, ale financne je to pre nas nerealizovatelne.Aj ked si myslim, ze ceny nie su neprimerane. Len ako na to nasetrit z jedneho platu a jedneho rodicovskeho prispevku? Mozno na splatky…zelam vela zdaru

Pridaj komentár