Letné detské tábory

redakcia 0
deti v bazene

Dnes mi prišie od priateľky celkom zábavný “spamík” . Bol iba o jednej vetičke, ale pobavil ma na ďalšiu pol hodinu 🙂 :

“Ak nám to júl a august nepokazia, čaká nás tento rok pekne dlhá zima…”

Práve sme sa totiž vrátili z dávno plánovaného predĺženého víkendu na Liptove.No kto mohol tušiť, že začiatok júla bude ešte o zimných vetrovkách?

Nuž či slnko svieti, alebo nie, leto a školské prázdniny sa blížia a s tými väčšími detvákmi treba nejako počas tých dvoch mesiacov “naložiť” .

AKO S DEŤMI v lete NALOŽIŤ a koľko na to VYNALOŽIŤ?

Radi vám poskytneme pomocnú ruku pri hľadaní toho správneho tábora. Zároveň vám chceme sprostredkovať základné informácie, čo všetko by ste mali o táboroch vedieť, čo si treba všimnúť skôr ako nejaký tábor objednáte, nad čím je dobré sa zamyslieť.

VEK

Do táborov sú prijímané deti vo veku od 7 do 18 rokov, teda od začatia povinnej školskej dochádzky až po dospelosť. U tých najmenších musí byť predpoklad, že vydržia tých pár dní bez rodičov a sú ako – tak samostatné (v jedení, v obliekaní, v hygiene, …), alebo bude nad nimi držať ochrannú ruku aspoň súrodenec. Od 16 do 18 rokov sa môžete do tábora prihlásiť ako praktikant a je veľmi pravdepodobné, že ak ste boli táborový typ, aj vy sa raz ocitnete v pozícii vedúceho detského tábora. Pre zaujímavosť uvediem aj možnosť kombinácie akú začínajú CK využívať, a to tábor pre deti v sprievode rodiča alebo iného dospelého; funguje to asi takto: Dieťa je zahrnuté do riadneho programu s ostatnými deťmi, rodič sa oň stará “len” počas prepravy, v noci, pri neskorých večerných vychádzkach, pri fakultatívnych výletoch .

MIESTO A UBYTOVANIE

CK pre deti ponúkajú ako miesta pobytov na Slovensku najmä: Tatry, Kremnické vrchy, Strážovské vrchy, Slovenský raj, pohorie Vtáčnik, Oravu. Zo zahraničia sú uprednostňované prímorské štáty ako Chorvátsko, Grécko, Taliansko, Tunisko alebo náš susedný štát Rakúsko. Ubytovanie pre deti je rôzne; od stanov, cez malé chatky, až po komfortné hotely s bazénmi, saunami a “fitneskom”. Deti sú zaradené do oddielov, ako aj ubytované podľa veku. Podľa možností sa snaží prihliadať na želania detí, alebo ich treba uviesť v prihláške.

CENA

Azda jedným z najzaujímavejších faktorov pri výbere tábora je jeho cena. Pozrime sa spolu, čo táto cena v sebe zahŕňa a v akom rozmedzí sa dnes cena za jeden tábor cca pohybuje.

Cena domácich táborov sa pohybuje v rozmedzí od 3.280 do 5.000, Sk, čo je priemerne 350-450 Sk na deň. Samozrejme, cena závisí najmä od dĺžky pobytu, čo je sedem až štrnásť dní. Väčšina CK vyžaduje pri objednaní tábora zaplatenie zálohy .

Pre zahraničné zájazdy, ktoré zväčša trvajú desať a viac dní, je to suma okolo 8.200 až 11.000 korún. Dobre si všimnite, či tieto ceny zahŕňajú dopravu (príplatok za autobusovú dopravu sa môže vyšplhať až na 700 Sk), poistenie a fakultatívne výlety.

Mnohé CK ponúkajú svoju zákaznícku kartu, ktorá vás cenovo zvýhodňuje približne o 5, 10, alebo 20 percent. Získať ju ale nie tak jednoduché.

ČO CK V CENE PONÚKAJÚ?

Takmer vo všetkých CK je to rovnaké: ubytovanie, plná penzia s pitným režimom, doprava, poistenie (úrazové, zodpovednosti za škody, poistenie storna zájazdu), školení vedúci, základné zdravotné zabezpečenie (v rámci prvej pomoci), animovaný program, materiál na zábavnú činnosť detí, ceny na súťaže, niekedy táborové tričko či maskota, využitie ihrísk, vstupenka na kúpalisko, do múzea alebo hradu, jazykového lektora, DPH – skrátka celodennú starostlivosť o Vaše deti.

Pre zahraničné tábory je to navyše: sprievodca, delegát na mieste pobytu, upratovanie a výmena posteľnej bielizne, pobytová taxa a povinné príplatky ako napr. víza, cestovné poistenie (+-33,-Sk/deň) a poistenie insolventnosti (+-13,-Sk/deň).

A ešte jedna perlička! V cene môže byť dokonca pre moderných rodičov, aj živá web stránka, ktorá poskytuje rodičom každodenné správy o tom, čo sa v tábore deje a ako sa má ich ratolesť, prináša aktuálne fotografie a táborové klebety. Bonbónikom je ONLINE diskusia, v ktorej rodičia napíšu krátke pozdravy a deti si ich nájdu na táborovej nástenke.(O tom, že to funguje svedčí stránka www.taborak.sk)

PROGRAM

To je to, čo deti najviac zaujíma. Dúfajú, že sa nebudú nudiť a že nebude celý čas pršať.

Programová ponuka je naozaj pestrá, veď posúďte sami. Je naozaj ťažké všetko vymenovať.

Osvedčeným táborovým programom sú: hry, súťaže, diskotéky, kúpanie, nočné dobrodružstvá, posedenia, karneval, zábava, rôzne športy, súťaže v nádhernej prírode, tvorivé dielne, veselice a opekane pri táboráku, výlety, turistika, 1-denný peší výlet.

Programovými novinkami sú: celovečerné súťaže typu “Milionár”,či “SUPERSTAR” nočné párty najlepších, medzinárodné turnaje (s medzinárodnou účasťou), Komisár Rex, mini playback show, návšteva letiska, rádiom riadené modely autíčok, lesný golf, saunovanie, návšteva chovnej stanice lesnej zveri, ryžovanie zlata, letné bobovanie, bubnové vibrácie, maxi i mini kroket, nohejbal, plážový volejbal, lotérie, varenie guláša v prírode, indiánsky deň, rozprávkový les, pár sympatia, skalolezenie, netradičné športy, svadba priateľstva, výučba tenisu, jazda na koňoch, jazdenie na kolieskových korčuliach. V zahraničí môžu deti dokonca jazdiť na ťavách do púšte a prespať v čarovnej oáze!

Ako vidíte, program pre deti je dostatočne nabitý, hlučný, bláznivý a veselý.

ZAMERANIE:

Vo všeobecnosti možno konštatovať, že zameraním všetkých táborov je iba nerušená zábava, ale nájdu sa aj iné, ako napríklad: ozdravné, jazykové, plavecké, počítačové, dobrodružné, športové, jazdecké. Medzi novinky patria tábory, ktorých cieľom je napr. “nová cesta k rýchlemu a efektívnemu čítaniu.”

DĹŽKA POBYTU:

Trvanie detských táborov je sedem až štrnásť dní. CK sa snažia pobyty skrátiť na sedem dní, aby mali viacej turnusov a tým pádom aj viacej dukátikov. Existuje aj iná finančne náročná možnosť, a hlavne morálne otázna, a to objednanie niekoľkých rôznych turnusov či táborov po sebe.

VEĽKOSŤ TÁBORA:

Môže sa vám zdať nepodstatná, ale je to veľký rozdiel či kapacita tábora je 120 detí alebo len 30. Zvládnuť maxi tábor nie je jednoduché, podmienky sú vo veľkej miere sťažené a sťažnosti detí sa v nich množia. Táborový ideál má kapacitu okolo 60 detí. (aby sa dali robiť aj veľké hry a aby bola zábava…)

TÁBOROVÉ NÁZVY :

CK sa priam predbiehajú v hľadaní príťažlivých názvov, ktoré by deti oslovili a chytili za srdce. Z ponuky vyberáme: Krumplíkovo, Kolotoč zábavy, Leto v rytme Orava, Expedícia Kičajám, Pre správnych chalanov a baby, Kozmopolitánia, Prázdninové čertovinky, Western club, Hľadanie kúzelného prsteňa Kráľa Prsteňov, Slnečný tábor, Tábor v raji. Ktoré dieťa by odolalo?

DOPRAVA:

Určite ste už videli autobus plný detí, ktoré vám veselo kývali a usmievali sa spoza okien. Áno, doprava do tábora je zabezpečená predovšetkým autobusmi, občas sú to vlaky a niekedy aj lietadlá. Ak ste z menšieho mestečka alebo dedinky, môžete využiť “na miesto činu” aj individuálnu dopravu.

STRAVA:

V táboroch je pre deti zabezpečená celodenná strava 5 x denne. (Najnovšie už býva možnosť výberu aj vegetariánskej stravy.) Rátajte s tým, že aspoň jednu večeru nahradí opekanie špekáčikov. V tomto prípade nejde o to, aby sa deti dosýta najedli, ale aby si vychutnali pravú táborákovú atmosféru.

V posledných rokoch sa upozorňovalo hlavne na dodržiavanie pitného režimu; najmä pre menšie deti, ktoré sú schopné v zápale hry na takúto maličkosť ako pitie zabudnúť. Prečo je pitný režim tak dôležitý? Väčšinu dňa trávia deti vonku a to často na ostrom slnku a pri veľkej telesnej aktivite a námahe. Pri nedodržiavaní nápojového rozvrhu tak deti ľahko dostanú úpal alebo sú príliš vyčerpané (oslabený organizmus) a tým sa tvorí živná pôda pre nástup rôznych chorôb.

ZDRAVIE:

Ak vaše dieťa užíva lieky nezabudnite mu ich pribaliť! Lepšie však urobíte, ak ich dáte do rúk vedúceho, aby nedošlo k predávkovaniu alebo k zneužitiu liekov. Vedúci alebo zdravotník ďalej dohliadne, aby ich dieťa správne užilo (pred, po jedle, 4x denne, atď.). Nedávajte dieťaťu lieky zbytočne (možno sa ti zídu), táborová lekárnička býva dobre vybavená. Skôr ho poučte, aby sa v prípade nevoľnosti bez obáv obrátil na zdravotníka.

Ak trpí vaše dieťa nejakým vážnejším ochorením, nie je to hanba, ak ho vopred nahlásite. CK berú do táborov aj takéto deti, prípadne vám ponúknu ozdravný tábor v horskom prostredí a prisľúbia väčšiu starostlivosť zo strany zdravotníka a vedúceho. Je potrebné, aby sa o chorobe vedelo, aby ste ju nezatajili. Vyhnete sa tak nepríjemným situáciám a hlavne ochránite život vášho dieťaťa. Nie každý vedúci vie totiž čo má urobiť, keď dieťa dostane astmatický záchvat, má ťažkú cukrovku, pichá si inzulín a často odpadáva alebo trpí závraťami a pod.

CK zvyknú pri záväznej objednávke vyžadovať kópiu zdravotného preukazu dieťaťa.

Prečítali sme si na ponukových listoch

  • Naším cieľom je spokojnosť a nezabudnuteľné zážitky detí.

  • Novinkou je aj nákup tábora na splátky prostredníctvom splátkovej spoločnosti Unikredit.

  • Pri voľbe vedúcich sme v prvom rade vyberali tých správnych ľudí, ktorým môžete bez obáv zveriť svoje deti.

  • Taktiež je zabezpečený pitný program.

  • V hoteli vynikajúco varia slovenskí kuchári. Produkty sú len z čerstvých gréckych surovín!

  • Jedálny lístok je bohatý na ovocie a zeleninu.

  • Ponúkame výhodné zľavy pre členov klubu cestovnej kancelárie v hodnote 5 % zľavy na naše pobyty

  • Taktiež pre rodiny s deťmi máme pripravené zvýhodnené rodinné dovolenkové balíky (neplatí pre last minute).

  • V našom jazykovom tábore komunikuje lektor so skupinkou (8-10 detí) v danom jazyku spontánne po celý deň.

  • Ponúkame slovenské ceny. Ďakujeme všetkým, ktorí nám prejavili dôveru a budú s nami cestovať i naďalej.

  • Ponúkame jazykový tábor s výletom do púšte Sahara

  • Detský tábor je možné preplatiť cez odbory alebo sociálny fond

    TÁBOROM ZDAR! HIP HIP HURÁÁÁÁÁ!!!

1 Hviezdička2 Hviezdičky3 Hviezdičky4 Hviezdičky5 Hviezdičiek (2 hlasov, priemerne: 3,00 z 5)
Loading...

Pridaj komentár