Zo životaDovolenky s deťmi

Lieky na dovolenku pre dieťa

 MUDr. Eva Gibalová   12.07.2018   0

Chystáte sa na dovolenku s dieťaťom a neviete, aké lieky vziať so sebou? Než máte roztržito behať po byte a zháňať, čo ešte vziať, v kľude si sadnite a zadívajte sa na svoje dieťa.

Prejdite ho pohľadom od „hlavy po päty“ a pouvažujte, čoho je všetko schopné a čo sa môže prihodiť. Predovšetkým, nezabudnite vziať so sebou lieky, ktoré dieťa trvalo užíva.

Shutterstock

 

Hlava, hrudník

Úpal, úžeh

Najčastejšie z toho vyplývajúce teploty, vziať so sebou lieky proti teplote (Paralen, Panadol alebo Ibalgin, Brufen, Nurofen). Pribaliť nielen liekovú formu, ktorá sa dáva ústami – sirup, tablety, ale aj formu čípkovú – do zadočku. Je veľmi vhodná, ak dieťa vracia, odmieta jesť. Dávkovanie lieku závisí od veku a váhy a je vždy uvedené na príbalovom letáčiku. Treba si uvedomiť, že lieky proti teplote sú zvyčajne aj proti bolesti.

Uši

- ak bolia, podať lieky proti bolesti, spomínané vyššie, nosové kvapky a studený obklad na uši. Pri výtoku z uší, vyhľadať lekára a do uší nič nevkladať!

Oči

- predráždené slnkom, pieskom, klimatizáciou. (Ophthalmo- Septonex a pod.). Kvapkáme priamo do oka, po stiahnutí dolného viečka. Očká chrániť okuliarmi. Hnisavý zápal zvyčajne vyžaduje konzultáciu s lekárom.

Nos

- nádcha (nosové kvapky- Nasivin, Olynth, Vibrocil ai.).

Ústa

- bolesti hrdla - rôzne cmúľajúce, dezinfekčné pastilky (Septofort, Tantum verde a iné, v lekárniach je veľký výber). Angína - potrebná návšteva lekára. 

Kašeľ

- lieky sú zvyčajne voľnopredajné( napr. Stoptussin,. Mucosolvan ai). Na vlhký kašeľ napr. Solmucol.

Bruško

Zápchy

- zapríčinené najčastejšie zmenou stravy, prostredia a nedostatkom tekutín. Je potrebné zvýšiť príjem tekutín, čerstvej zeleniny a ovocia (figy, melón). Konečník chrániť pred natrhnutím tvrdou stolicou tak, že pred i po vykakaní natrieme, aj niečo votrieme, na konečník. Používame bežné detské masti pre plienkové deti. Vhodný je aj glycerínový čapík do zadočku, na zmäkčenie stolice. Prípadne zjesť preháňadlá v kvapkách (Laxygal, Guttalax ai).

Hnačky, vracanie

- predovšetkým diéta - ryža, zemiaky, varená mrkva, suché cestoviny, jablká, banány, slanšie, suché tyčinky, napr. soletky. Bez surovej zeleniny, mastných a vyprážaných jedál. Veľa tekutín – minerálky bez bubliniek, ľahké čaje. Nie sladké malinovky a džúsy! U dojčených detí dojčenie neprerušujeme. Ak dieťa pije sušené mlieka, rozriediť ich namiesto vody ryžovým odvarom.

- najdôležitejšie sú rehydratačné roztoky - "infúzie v prášku, či tabletách“, ktoré sa rozpúšťajú v studenej vode. Zmierni sa tak nepríjemná, slaná chuť a podávajú sa každých desať minút po lyžičkách (Kulíšek, Fluidex a pod.).

- na úpravu črevnej flóry sa podávajú probiotiká - Nutrolin B, Dophillus, Lactobacily, Hylak ai) alebo adsorbenty- živočíšne uhlie, Smecta...

Pri ťažšie prebiehajúcich hnačkách a vracaní konzultovať s lekárom. Strata tekutín je u malých detí mimoriadne nebezpečná a rýchla.

Močenie

Pri štípaní, pálení

poumývať genitál dezinfekčným mydlom, veľa piť. Ak sa pridruží teplota a ťažkosti pri močení pretrvávajú, vyhľadať lekára.

Koža

Chrániť pred spálením slnkom

- oblečením, opaľovacími kozmetickými prípravkami. Ak to náhodou so slnkom preženieme, piť veľa tekutín, lieky proti teplote a bolesti. Natierať telovým mliekom po opaľovaní s obsahom pantenolu.

Odreniny, ranky

- riadne vymyť, dezinfikovať na to určenými dezinfekčnými spraymi, či roztokmi (Septonex, Betadin, Dettol ai). Nezabudnúť vziať rýchlonáplasť, obväz. Ak sa chystáte do hôr, pribaliť klieštiky na vyberanie kliešťov.

Alergia na koži

- proti silnému svrbeniu a žihľavke zakúpiť v lekárni malé balenie antihistaminík (Dithiaden, Zodac, Zyrtec, Flonidan, Claritin ai).

TIP: Pokožka spálená od slnka. Ako ju liečiť?»»»

Náš sprievodca liekmi pre deti -

Databáza liekov pre deti »»»

Hádam už na nič ste nezabudli. A ak si neviete v cudzom svete poradiť, vyhľadajte lekára. Máte predsa so sebou európsky preukaz zdravotného poistenia a ešte aj zmluvu s komerčnou poisťovňou.

Prajem vám krásnu a bezproblémovú dovolenku!

 

 

Odosielam Váš hlas...
Hodnotenie: 4.7 z 5. Celkom 10 hlas(ov).
Kliknite na hviezdičky pre ohodnotenie článku.
Alebo si vyberte iný recept podľa veku vášho bábätka
Najčítanejšie
Komentáre k článku

smile zwinker Big Grins Confused Cool Cry Eek Evil Frown Mad Mr. Green Neutral Razz Redface Rolleyes Sad Surprised

Náš TIP
Komentáre k článku

smile zwinker Big Grins Confused Cool Cry Eek Evil Frown Mad Mr. Green Neutral Razz Redface Rolleyes Sad Surprised