Zo životaDovolenky s deťmi

Plán prežitia na dovolenku s deťmi v 5 bodoch

 Hannah   29.06.2015   0

Ako prežiť dovolenku s deťmi? V duševnom i fyzickom zdraví myslím. Možno vám to nepríde ako problém, ale ja som sa až životnou skúsenosťou naučila, že netreba očakávať príliš veľa.

 

 

deti sa hraju s vodou

 

Plán prežitia na dovolenke: očakávania

V prvom rade nečakajte, že si oddýchnete. Baľte sa tajne. Cukríky, ceruzky, hračky a iné prekvapenia deťom ani neukazujte.

Deti nemajú radi čakanie. Informácia, že za týždeň pôjdeme na chatu, k moru... je proste nanič. Buď chcú ísť - a potom hneď, alebo nechcú ísť - a týždeň vám budú „píliť uši“, možno aj zo zúfalstva, že sa nevedia dočkať.

Na druhej strane, nepripraviť ich na to tiež nefunguje. Je tu niekoľko dôvodov. Deti nemajú rady zmenu. Teda aspoň väčšina detí. Život má mať zabehaný rytmus, známe pravidlá a prostredie.

Niekedy už len to, že tato je „doma“ celý deň, nefunguje. Autorita sa štepí na dva smery a je možnosť „vyjednávania“. Všetci sú zrazu napätí, potkýnajú sa o seba, povinnosti sa síce delia na dvoch, ale vlastne čakáme, že ich už konečne urobí ten druhý, čiže to neurobí nik, ukrivdení sú obaja...

Plán prežitia na dovolenke: bezpečnosť

Idete do neznámeho prostredia. Nebezpečenstvá sú ťažko predvídateľné. Musíte byť stále v strehu, aby sa nič nestalo. Doma viete, kedy dieťa môžete nechať hrať sa samo, v cudzom prostredí netušíte, čo vymyslí. Najjednoduchšie je hneď po príchode prejsť celé ubytovanie štvornožky, skontrolovať a eliminovať potencionálne problémy.

Vyložiť chémiu, hrnce a strúhadlá zo spodných políc na horné, skontrolovať prívod plynu, zapínanie sporáka a rúry, dostupnosť okien cez posteľ alebo stolík, elektrické zásuvky, nábytok na balkóne alebo terase, šírku zábradlia, jedovaté kvetiny...

Určite deťom ich kútik s hračkami, aby aj oni vedeli, kde majú miesto na hry.

 

Plán prežitia na dovolenke: jedlo

Premyslite každodennú rutinu a rozdeľte úlohy. Ak nemáte objednanú stravu, bude treba každé ráno chystať raňajky a zabaviť malé budíčky, kým sa preberie zbytok tlupy. Najlepšie tak, aby vás neznenávideli všetci susedia.

Obed môžete uvariť ešte doma a zavariť do fliaš. Alebo ho chystať ráno a ohrievať, prípadne nosiť so sebou na pláž. Môžete tiež odísť z pláže skôr a pripraviť ho. Deti by aj tak v čase od 11:00 do 15:00 nemali byť na priamom slnku a na izbe vám skôr zaspia.

Napíšte si ešte doma jedálniček s obľúbenými jedlami do 20 minút a zabaľte všetky ingrediencie. Jedenie v reštaurácii občas pripomína adrenalínové športy. Beháte za deťmi, chránite inventár a v tichosti si pestujete žalúdočné vredy.

Problém s hotelovým jedlom býva vo vzdialenejšom zahraničí. Príliš korenené, mastné, aromatické, neznáme pokrmy deti pravdepodobne nebudú ochotné zjesť a môže sa vám stať, že dovolenku prežijú na suchej ryži alebo hranolkách.

Keď neviete, ako je jedlo pripravené, môže vás prekvapiť hnačka alebo iné črevné obtiaže. Zistite si, ako je to vo „vašom“ hoteli s detským kútikom, stravou... Nezabudnite na dostatok pitnej vody.

 

 

Plán prežitia na dovolenke: balenie

Baľte triezvo a nezabudnite... Veci na pláž baľte v nepriamej úmere k vzdialenosti a klesaniu cesty k moru. Skutočne máte voľnú ruku, do ktorej okrem dieťaťa, slnečníka, karimatiek, uterákov, vody, pitia, jedla, topánok, plutiev, šnorchlov, hračiek, môžete zobrať nafukovacieho krokodíla?

Nápomocný je kočík, ktorý zaťažíte taškou, dieťaťom, karimatkami zviazanými gumou. Potom už vám zostane len ho každý deň vytlačiť tam a späť a dúfať, že sa nezlomí.

Nezabudnite na topánky do vody pre deti, v Chorvátsku je väčšina pláží kamenistá a kde - tu je morský ježko a podobné nástrahy, v Grécku bude pláž pravdepodobne tak horúca, že na ňu voľnou nohou nebudete vedieť stúpiť. Vlny niekedy vydesia aj deti, ktoré sú na „nehybnú“ vodu zvyknuté. Nebuďte sklamaní, ak sa do mora odvážia až po niekoľkých dňoch. Môžete im zabaliť malý nafukovací bazénik, aby sa mohli čľapkať.

Plán prežitia na dovolenke: režim

Zaspávanie môže byť problém. Pokúste sa čo najviac opakovať domáce rituály. Nezabudnite na obľúbenú plyšovú hračku, vankúšik, perinku, rozprávku, fľašku na vodu... čokoľvek, čo doma pomáha sa ukľudniť. Zabudnutie i jednej veci môže niektoré deti úplne rozhodiť.

Dajte si počas dňa veľký pozor na pitný režim. Hlavne malí drobci sa musia naučiť piť viac, ako boli zvyknutí doma. Cez deň im úbytok tekutín nechýba, ale v noci sa vám od smädu môžu začať budiť. Nočný kľud rušia aj komáre, pribaľte repelent (z domácej dielne) alebo sieťku na okno.

Ako teda prežiť? Treba sa zladiť.

S malými deťmi to niekedy trvá celú dovolenku. Perfektný deň zažijete možno tesne pred odchodom;-) Nevadí, o rok to bude určite o kus lepšie.

Odosielam Váš hlas...
Hodnotenie: 4.9 z 5. Celkom 7 hlas(ov).
Kliknite na hviezdičky pre ohodnotenie článku.
Alebo si vyberte iný recept podľa veku vášho bábätka
Najčítanejšie
Komentáre k článku

smile zwinker Big Grins Confused Cool Cry Eek Evil Frown Mad Mr. Green Neutral Razz Redface Rolleyes Sad Surprised





Náš TIP
Komentáre k článku

smile zwinker Big Grins Confused Cool Cry Eek Evil Frown Mad Mr. Green Neutral Razz Redface Rolleyes Sad Surprised