MATERNITA – občianske združenie za prinavrátenie spoločenského uznania a rešpektu materstvu.
Jedným z cieľov občianskeho združenia je vytvoriť v pôrodniciach priestor pre aktívny a prirodzený pôrod.
Pôrod v súčasnosti so všetkými zabehnutými medicínskymi postupmi viac pripomína liečbu choroby, ako intímnu udalosť v živote ženy, jej partnera a dieťatka. Normálne prebiehajúci pôrod však nevyžaduje medicínske zákroky a mamička ho môže vytvárať sama.
Žena má mať možnosť priviesť dieťa na svet v intímnej atmosfére čo najviac pripomínajúcej rodinné prostredie. Má byť obklopená ľuďmi, ktorým dôveruje, ktorí ju môžu počas hodín čakania podporiť a pomôcť jej. Dobrý psychický stav mamičkám pôrod uľahčuje a pomáha aby prebehol v poriadku a v pohode. O to viac si mamička môže vychutnať príchod dieťatka na svet a nadviazať s ním hlboký citový vzťah.
Našou ideálnou predstavou je vznik pôrodných domov.
V nich by každá budúca mamička strávila čakanie na pôrod v útulne zariadenej izbe, spolu s partnerom, alebo inou jej blízkou osobou. V izbe by sa nachádzala vaňa, alebo sprcha, v ktorých by si mohla tlmiť bolesti. Vaňa by zároveň umožňovala porodiť do vody – ak by tento spôsob mamička uprednostnila.
Samostatná izba by jej poskytovala dostatok súkromia. Mohla by v nej počúvať hudbu, prechádzať sa, kľačať, ak jej je táto poloha pohodlnejšia pri tlmení bolesti, sedieť na vaku,…
Samotný pôrod by tak isto nebol vedený v doteraz tak zaužívanej polohe na chrbte. Žena by si sama zvolila, ktorá poloha jej najviac pomáha. Pôrod by nebol medikamentami umelo urýchľovaný, na tlmenie bolesti by sa používali prirodzené metódy.
Po pôrode by si mamička dieťatko ponechala pri sebe, nebolo by okamžite odnášané na vyšetrenia.
Jednou z hlavných zmien oproti súčasnému stavu by bolo zvýraznenie inštitútu pôrodnej asistentky. Tá by ženu sprevádzala svojím empatickým prístupom, radami a vedomosťami v období tehotenstva, počas pôrodu a navštevovala by ju a radila aj po samotnom pôrode.
Počas pôrodu by doň nezasahovala, viac by bola v pozícii pozorovateľa, pripraveného kvalifikovane reagovať na komplikácie, ak by sa vyskytli.
A aby bola úplná bezpečnosť zaručená, v prípade nutnosti by mamička bola prevezená do klasickej operačnej sály. Aj tá by sa v pôrodnom dome nachádzala.
Toto je ideálna predstava združenia. Vieme, že jej podstata sa môže naplniť až v priebehu dlhých rokov. V súčasnosti sa preto chceme zamerať na zavedenie niektorých jej prvkov do našich dnešných pôrodníc. Prvou zmenou by mal byť prístup k mamičkám, ich partnerom a deťom.
V tomto období sa niektoré pôrodnice označujú termínom „baby friendly“ (priateľské k bábätkám). Sme veľmi radi, sú to prvé lastovičky.
Naše občianske združenie by chcelo okruh tých, ku ktorým je pôrodnica priateľská, rozšíriť na celú rodinu.
Vieme, že takéto zmeny si vyžadujú veľké peniaze. Ale vľúdnosť a ľudskosť nikoho nič nestojí.
Len ochotu a dobrú vôľu…
Naše ciele pri presadzovaní myšlienky prirodzeného pôrodu:
Vytvoriť členskú základňu združenia z ľudí, ktorí podporujú myšlienku prirodzeného pôrodu; pravidelne sa stretávať a diskutovať
Informovať ženy a budúce mamičky o možnosti prirodzeného pôrodu
Zmeniť pohľad na rodiacu ženu, aby sa z pasívnej vykonávateľky príkazov stala aktívnou „režisérkou“ svojho pôrodu
Podporovať budúce mamičky vo viere v samé seba, vo svoje inštinkty a schopnosti
Spolupracovať s organizáciami naklonenými tejto myšlienke
Nájsť podporu medzi lekármi a pôrodnými asistentkami
Rozprúdiť v médiách diskusiu o prirodzených pôrodoch
Dosiahnuť potrebné zmeny v legislatíve
Ovplyvniť metodiku výuky na školách, vyučujúcich budúce lekárky-pôrodníčky a lekárov-pôrodníkov, ako aj pôrodné asistentky
Vyzvať Ministerstvo zdravotníctva SR k uplatňovaniu doporučení Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO) v pôrodníctve
Kontakt: Zuzana Pavilková, Predseda OZ Maternita, zuzka777@yahoo.com
Drzte Maternite palce a kto mate chut a odvahu, tak podte do toho!
Je sanca vybudovat moznost vyberu aj pre “spolocenske vyvrhelky” prirodzene rodicky 😉
Ak do toho budeme busit, tak sa musi aspon nieco pohnut. (Uz sa to sice pomalinky hybe, ale nie dostatocne podla “prirodzenych rodiciek”…)
Konecne! Je to presne to, co na Slovensku chyba. Nech buduci rodicia sami rozhodnu kde a ako ich dietatko pride na svet. Prosim informacie, akym sposobom moze verejnost toto podporit. Zelam vela energie
Super! Rada prilozim ruku k dielu!!!