14 vecí, ktoré dobre poznajú mamy detí s malým vekovým rozdielom

Anna Veselá 0

Blogerka Katie Smith je mama troch detí, ktoré ukážkovo spĺňajú definíciu toho, čo považujeme za „malý“ vekový rozdiel – lebo tri deti za tri roky, tým je bez pochyby povedané všetko.

Jej blogové postrehy zo života sú dôverne známe tým mamám, ktorým sa podarilo priviesť na svet deti krátko po sebe:

Shutterstock

Hoci som neplánovala mať deti s takým malým vekovým rozdielom, jednoducho sa to pritrafilo. Keď sa mi narodilo prvé dieťa, nechápala som, koľko ľudí zaujímalo, kedy budem mať druhé dieťa.

Vždy by som na to mala odpoveď: „Keď pôjde toto do školy,“ čo bol naozaj môj plán. Nerozumela som, prečo sa tak radi na to pýtajú. Ešte poriadne nezvládaš ani vymieňať plienky a všetci si myslia, že si ako mašina na výdaj detí.

V skutočnosti som sa takou mašinou stala. Mať tri deti za tri roky vyvoláva dojem, že všetko po čom na svete túžite, je – rodiť.

Ľudia sa ma začali pýtať, či som sa zbláznila (áno, tí istí, ktorých predtým trápilo, kedy budeme mať druhé dieťa) a ja som si užívala, keď som im mohla odpovedať, že áno, zbláznili sme sa s mužom mať hneď druhé. No len čo došlo tretie dieťa a mala som plný dom malých bábätiek, otočila som a potvrdila som: „Áno, šibe nám.“

Táto skúsenosť ma naučila, že existuje krása aj chaos v tom, keď máte deti s takým malým vekovým rozdielom. Vyzerá to približne takto: dobré dni, horšie dni a najčastejšia otázka, ktorú si pri tom kladiem: ako to, dopekla, môžem všetko zvládnuť?

1. Máte pocit, ako by ste boli celú večnosť tehotná

Oblečenie z čias prvého tehotenstva je ešte stále v móde počas tých ďalších. Ľudia vám už ale negratulujú, iba sa pozrú na vaše veľké brucho a povedia: „Zase? Bola si tehotná, keď som ťa videla naposledy. To je ešte stále to isté dieťa?“

2. Veľmi sa zblížite so svojim doktorom

Detaily mojich tehotenstiev boli pre moju gynekologičku také čerstvé, že keď som prišla na prvé vyšetrenie v treťom tehotenstve, zasmiala sa a povedala mi zo žartu: „Prepáčte, ale vy už ste naplnili svoju kvótu.“

A okrem toho, že sme si blízke, je super, že si zapamätala, ako neznášam vážiť sa v treťom trimestri, že sú niektoré testy, ktoré nechcem a že vždy, keď ju uvidím, budem určite plakať, takže na to všetko bola pripravená.

Shutterstock

3. Vaše telo hneď reaguje na to, že ste znova tehotná

Vaše telo vie, čo sa bude diať, pretože ste boli tehotná ešte nedávno. Tu sa rozšíri, tam opuchne… Keď som bola tehotná naposledy, už v siedmom týždni sa ma ľudia pýtali, kedy mám termín.

Asi som mala nosiť tehotenské rifle, odkedy som si urobila tehotenský test. Ale aspoň to nebolo také prekvapenie, lebo ľudia hneď od začiatku videli moje bruško.

4. Všetci idú spať naraz

Väčšinu dní moje deti chodia spať v ten istý čas. Dám im jesť a idem ich uložiť. A všetci spia! O pät hodín neskôr urobím tú istú vec! Občas sa mi zdá, ako keby som žila príbeh z filmu „Nekonečný deň,“ ale v tomto systéme som sa veľmi zlepšila. Môžete mi veriť, že uspávať tri malé deti nie je len vtip.

5. Všetci ešte stále veria na Ježiška

A všetci rovnako tak veria na Mikuláša a zúbkovú vílu a všetko možné v tomto duchu, čo len existuje. V našom dome je skrátka veselo.

6. Máte viac detí naraz v plienkach

Keď sa mi narodil najmladší syn, najstarší, ktorý práve dovŕšil tri roky, ešte stále nosil na noc plienky. Zábavná časť tohto je, že ich môžete naraz odúčať od plienok. Už nie také zábavné je, že to dovtedy musíte so všetkými plienkáčmi prežiť.

7. Cez všetky fázy prechádzajú spolu

Alebo jeden za druhým. čo môže byť fajn, lebo z vás hneď nevyprchá pocit, že tomu niet konca kraja, keď už ste to raz zvládli. Alebo to môže byť strašidelné, lebo sa ešte stále spamätávate z traumy, ako napríklad naposledy, keď vaše dieťa trvalo na tom, že si vie samé utrieť zadok.

Shutterstock

8. Nikoho nemusíte budiť, aby ste stihli ísť po staršieho brata či sestru

Do nejakého času spávajú všetci naraz, takže sa to nekríži s nijakými aktivitami, ktoré by v tom čase mohol robiť starší súrodenec. A potom jedného dňa prestanú spať počas dňa – zase všetci naraz. To je super vec.

Nemusíte nikoho budiť alebo preskakovať poobedný spánok, lebo ste nemohli nájsť nikoho, kto by vám postrážil bábätko, aby ste mohli to staršie vyzdvihnúť zo školy. Horšia stránka veci je, že všetci budú odteraz celý čas hore!

9. Používate ich ako výhovorku, keď je treba

„Je mi ľúto, ale mám tri malé deti, naozaj nemôžem.“ Taká som vďačná za možnosť vyhovoriť sa na toto, pretože si nemusím vymýšľať báchorky, prečo niečo nemôžem alebo vlastne nechcem.

10. Naučíte sa robiť veľa úloh naraz

Nikto nie je tak dobrý v multitaskingu ako matka, naozaj nikto. Často som naraz kŕmila jedného, zatiaľ čo som sa hrala s druhým a tretiemu zdvíhala cumlík, ktorý mu padol z úst. Začnete všetko robiť veľmi rýchlo a účinne, jednoducho preto, že máte strach, aby sa veci nezačali kopiť.

11. Netrávite veľa času mimo domu

Len myšlienka, že sa musíte vytrepať s tromi deťmi do auta (alebo ich pustiť, nech sa sami usadia, čo je ešte horšie), vybrať ich z auta, prežiť na parkovisku, prejsť sa po verejnom priestranstve bez toho, aby sa niečo zničilo, potom znova naložiť deti a veci do auta, odviezť sa domov bez toho, aby ste nechytili nervy a zase ich vyložiť z toho auta, je skrátka strašná. Občas radšej periem a žehlím, a to neznášam všetky práce s oblečením.

12. Keď plače jedno, plačú všetci

Toto vás môže inšpirovať, aby ste si založili štuple do uší, naliali si pohár vína a spievali si pesničku „Let it go“ z Ľadového kráľovstva, pretože deťom príde veľmi zábavné, keď môžu sledovať, kto dokáže silnejšie a dlhšie revať.

13. Všetci vyrastú z detského menu naraz

Aj z detského oblečenia. Aj z detských topánok. Zo všetkého detského. A veci začnú byť drahé veľmi skoro. Teraz som ja tá, ktorá plače.

14. Kupujete im také isté hračky

Keďže je vekový rozdiel takmer nebadaný, všetci traja majú obdobie, kedy sa im páčia rovnaké hračky. A akokoľvek ich učíte, aby sa delili so svojimi lego kockami alebo pokémon kartičkami, občas je lepšie zachovať si zdravý rozum a kúpiť každému dieťaťu jeho vlastné hračky.

Len nezabudnite na každú napísať ich mená, inak nikdy nebude vedieť, koho je čo a zaručene to bude mať za následok smrtonosnú bitku.

Nuž, bez ohľadu na to, aký je medzi deťmi vekový rozdiel, vždy budú lepšie a horšie dni. Jasné, mať tri deti tak rýchlo po sebe robí zo mňa často šibnutú a šialenú ženu, ale nikdy by som nemenila.

Keby som to mala zažiť znovu, neváhala by som ani sekundu. Urobila by som všetko celkom tak isto. Rodila by som deti jedno za druhým, užívala si všetky tie obdobia, ktorými prechádzajú, rovnako ako sa teraz na nich dívam každý deň a myslím si jedno: Ak dokážem toto, potom dokážem všetko.

1 Hviezdička2 Hviezdičky3 Hviezdičky4 Hviezdičky5 Hviezdičiek (13 hlasov, priemerne: 4,80 z 5)
Loading...
Author image

Anna Veselá

Vyštudovala som pedagogiku, ale odkedy som mamou, zisťujem, že sa stále mám čo učiť. Najviac o živote sa učím od svojich detí. Len čo zaspia, už aj píšem :)

články autora...

Pridaj komentár