Zo životaRodičovské skúsenosti

20 najdôležitejších vecí vo výchove detí, ktoré nikdy nebudem ľutovať

 Annie   28.04.2018   0

Spisovateľka a mama Rachel Marie Martin v dvadsiatich bodoch napísala, čo je podľa nej najdôležitejšie vo výchove detí a ktoré veci nikdy neoľutuje, že robí.

Shutterstock

 

Ukladať ich do postele. Jedného dňa vyrastú a už nebudem môcť vrátiť naspäť tieto okamihy. Povedať im dobrú noc, zakryť ich, pobozkať ich hlavičky pred spaním je ozajstný dar.

Hovoriť im, že ich ľúbim. To sú tie najdôležitejšie slová v živote.

Počúvať ich príbehy. Keď rozprávajú, učia ma o sebe a svojich srdciach, o všetkom, čo majú rady. Na ich príbehy sa pozerám ako na možnosť, aby som sa o nich čo najviac dozvedela. Znamená to naozaj počúvať, nie ako keď sa ako roztržitá mama pokúšam odskočiť na druhú tému, len aby som sa zbavila vecí zo svojho zoznamu.

Pozerať im do očí. Iba takto vie druhý človek, že ho pozorne počúvate. Keď sa deťom pozorne pozeráte do očí, vedia, že to, čo vám hovoria, je pre vás dôležité. Želám si, aby si moje deti spomenuli na čas, keď sa im mama dívala do očí a smiala sa. Pre mňa to často znamená zatvoriť laptop, nechať telefón na pokoji, zabudnúť na zoznam vecí, ktoré by som mala urobiť a venovať sa len im.

Hovoriť „áno“ vtedy, keď je jednoduchšie povedať „nie.“ Keď si želajú s vami spať a prídu k vám do postele. Alebo keď som unavená tak, že by som im ledva povedala dobrú noc. Povedať ešte ďalšiu rozprávku. Alebo im dovoliť, aby sa hrali dlhšie. Povedať „áno“ je veľmi dôležité.

Ukazovať im nové veci. Môžem deťom čítať o histórii alebo im históriu ukázať. Robte experimenty. Pozerajte na hviezdy. Choďte do múzea. Nech sa učia a vidia svet.

Učiť ich, aby hovorili „prosím“ a „ďakujem.“ Nemusím vysvetľovať. Slušnosť je dôležitá.

Dovoliť im, aby mi pomáhali, hoci všetko bude trvať dlhšie. Potrebujem viac času, aby som svoje deti naučila, ako umývať okná? Áno, potrebujem. Tak isto s praním, varením, upratovaním a ostatnými vecami. Ale oni sa musia učiť, to sú veci potrebné do života. Bolo by to na ich škodu, keby som ich neučila a nedovolila im pomáhať mi.

Hovoriť im „nie“ vtedy, keď je jednoduchšie povedať im „áno.“ Niektoré filmy a seriály moje deti nesmú pozerať. Niektoré knihy si budú môcť prečítať až neskôr. I-pody a tablety majú dovolené len na ohraničený čas. Niekedy musíme povedať „nie“, hoci ľahšie by bolo povedať „áno.“

Smiať sa s nimi. Mať zábavu. Jednoducho chcem, aby vedeli, že mám rada, keď som s nimi. A že sa s nimi rada smejem.

Naučiť ich, aby si vážili prácu. Preto moje deti vedia, ako poskladať oblečenie, umyť dlážku, upratať si svoju izbu, ustlať si postele.

Byť s nimi, keď zaspávajú. Držať im hlavy a dávať bozky. Ľúbim ich. Malé čriepky lásky sú dôležité v živote.

Povedať im „prepáč.“ Pretože sa musím vysporiadať s tým, že nie som dokonalá. Robím chyby. Preto potrebujú počuť, ako im hovorím prepáč a že ich ľúbim a že sú pre mňa dôležití.

Učiť ich, aby si vážili druhých. Znova a znova. Želám si, aby moje deti počúvali druhých, aby sa od nich učili a aby iných neodsudzovali. Začínam od seba.

Dodať im odvahu, aby riskovali. Niekedy je strach najväčšou prekážkou. Deti sa musia naučiť pozrieť strachu do očí a urobiť niečo, bez ohľadu naň.

Nevyčítať im stále chyby. Každý deň je nový deň. Treba sa poučiť z minulosti, ale nie sa jej držať. Želám si, aby videli najprv pozitívne a nie všetko negatívne. A to často znamená nechať chyby včerajška tak.

Želám si, aby ma videli ako úspešnú ženu. Nechcem, aby moje deti vyrastali, mysliac si, že som bola dobrá mama, ale nešťastná a bez radosti. Musia vidieť môj úspech a záujem o iné veci, aj to, ako rozvíjam vlastnú kreativitu.

Učiť ich empatii. Želám si, aby videli svet okolo seba. Aby spolupracovali, aby sa starali o druhých, aby sa rozvíjali.

Ukázať im, že materiálne veci nie sú dôležité. Oblečenie, ktoré nosíme. Alebo pompézne narodeninové oslavy. Ak sú dôležité veci, potom vzťahy sú stratené. Najdôležitejšie sú vzťahy, veci sú až po nich.

Nechať ich, aby dospeli. Pozerať sa nazad s nostalgiou, objať dnešok a radovať sa zo zajtrajška. Užívať si chvíle, ktoré sú požehnaním.

Odosielam Váš hlas...
Hodnotenie: 4.7 z 5. Celkom 19 hlas(ov).
Kliknite na hviezdičky pre ohodnotenie článku.
Najčítanejšie
Komentáre k článku

smile zwinker Big Grins Confused Cool Cry Eek Evil Frown Mad Mr. Green Neutral Razz Redface Rolleyes Sad Surprised

Náš TIP

 

Komentáre k článku

smile zwinker Big Grins Confused Cool Cry Eek Evil Frown Mad Mr. Green Neutral Razz Redface Rolleyes Sad Surprised