Zo životaRodičovské skúsenosti

9 vecí, ktoré som sa ako otec naučil o dojčení

 Anna Veselá   17.04.2021   0

Clint Edwards je otec troch detí, ktorý inšpiruje svojimi vtipnými príhodičkami na blogu "No Idea What I'm Doing: A Daddy Blog" - o tom, ako sa musel naučiť byť otcom a manželom cez množstvo pokusov, omylov a chýb.

Z mužskej perspektívy opísal, čo sa naučil ako otec o dojčení.

Shutterstock

 

Čo som netušil o dojčení

„Prvé dve deti boli na fľaške. Napriek tomu, že Mel chcela dojčiť, v oboch prípadoch sa to z rôznych príčin jednoducho nepodarilo.

Pri prvom bábätku mala zlú pracovnú dobu, nemala čas na odstriekavanie mlieka a po pôrode druhého dieťaťa musela ísť veľmi skoro na operáciu. Často si kvôli tomu pripadala ako neschopná matka.

Bolo pre mňa ťažké pochopiť, ako sa cíti, až kým sa nám nenarodilo tretie dieťa, ktoré Mel kojila. Až vtedy mi došlo, aké je dojčenie komplikované. Bola to pre mňa dobrá príučka.

Mal som dojem, že dojčenie je celkom jednoduchá vec. Ženy to predsa robia už tisícročia. Zistil som však, ako veľmi som sa mýlil. Existuje mnoho fyzických, emocionálnych, spoločenských aj praktických aspektov dojčenia, o ktorých som dovtedy ani netušil.

Tieto veci som sa naučil:

Občas vyteká mlieko z bradavky

Nečakal som, že keď bábätko zaplače alebo prejde dlhší čas medzi dojčeniami, z Meliných bradaviek hneď začne tiecť mlieko. Najprv som si myslel, že je to nejaká vada, ale potom mi došlo, že keď deti zaplačú, s mojim telom to nič nerobí. Iba som podráždený, frustrovaný alebo znepokojený.

Mel prežívala tie isté emócie, ale je až fascinujúce, ako dokázalo byť jej telo v súlade s našim dieťaťom. Reagovala aj fyzicky, aj emocionálne.

Shutterstock

 

Jej prsia boli väčšinu dňa k dispozícii, ale nie pre mňa

Keď začala naša dcéra loziť, s Mel sme zo žartu skúšali zistiť, koho viac ľúbi. Nechali sme ju uprostred obývačky a potom sme na ňu volali z kuchyne. Aspen začala loziť smerom ku mne, až kým Mel nedala dole tričko. Odrazu bábo zmenilo smer a vydalo sa k Mel s otvorenými ústami. Očividne nemala konkurenciu.

V puberte som sníval o tom, ako sa v mojom dome prechádzajú krásne nahé ženy. Tento sen sa stal skutočnosťou, keď začala Mel dojčiť. Až na to, že tie prsia neboli pre mňa, ale pre bábätko. Bola to dobrá lekcia pre človeka, ktorý mal prsia roky rokúce spojené len so sexom a zrazu som videl, prečo sú v živote naozaj dôležité.

Moje bábätko ma kvôli kojeniu neznášalo

Prvé tri mesiace dcérinho života som bol celkom zbytočný. Dokonca horšie. Neznášala ma. Ak som sa na ňu pozeral príliš dlho, začala by plakať. Na to, aby som si ju podržal v náručí, som mohol zabudnúť. Prečo sa tak Aspen správala? Myslím si, že preto, že nemám prsia. Nemohol som ju nakŕmiť, nebol som použiteľný. Bola to diskriminácia otca zo strany vlastnej dcéry.

Bradavky sú komplikované

Popraskané bradavky, vytekanie mlieka, mušle na bradavky... existuje toľko komplikovaných vecí okolo bradaviek, že im nestačia ani všetky pomocné prostriedky.

Môžem sa tomu len diviť, pretože moje bradavky sú asi tak zbytočné ako umelé kvety. Moje telo je vďaka nim symetrické, občas im je chladno, ale väčšinu času ani neviem, že ich mám. Len sú tu, na mojej hrudi a neslúžia na nič. preto som netušil, že môžu byť tak komplikované.

Shutterstock

 

Prsia sa zväčšia, keď sa naplnia mliekom

Niečo, čo by malo byť očividné, pre mňa takým nebolo. Priznávam, že Mel vyzerala krajšie s väčším poprsím, ale bál som sa ich vôbec dotknúť, aby mi mlieko nešplechlo do tváre. Miešali sa vo mne pocity strachu a túžby.

Žiarlivosť, lebo nemáte prsia

Prvýkrát, keď som zostal doma sám s deťmi, Aspen sa zobudila, začala plakať a chytať ma za biceps. Cítil som sa celkom zbytočný a prvý raz v živote som zatúžil po tom, aby som mal vlastný pár prsníkov.

Žiarlivosť, lebo sa nemôžete toľko maznať

Mám to rád. So svojimi prvými deťmi som si to mohol často užiť, pretože som im dával fľašku. No Aspen ma diskriminovala, lebo nemám prsia. Často som sa díval, ako sa Mel mazná s Aspen pri kojení a veľmi by som vtedy žiarlil.

Prečítajte si aj: Prečo nikdy nepodvediem svoju ženu

 

Dojčiace mamy rozprávajú veľa o dojčení

Mel so svojimi kamarátkami veľa hovorila o dojčení, bola to téma rozhovoru aj počas večere, bolo to na dennom poriadku a priznám sa, na začiatku mi to bolo divné.

Keď som počul, že existuje laktačná poradkyňa, nerozumel som, načo by niekomu bol odborník, aby ho učil, ako to má robiť. No po tom, čo som strávil nejaký čas s Mel, ako mamou, ktorá dojčí, už viem, aké všetky možné komplikácie môžu nastať.

Začal som sa dívať na dojčenie a prsia ako na niečo dosť komplikované a prekrásne. Tak veľmi som bol vďačný matke svojich detí, že sa toľko snaží nakŕmiť našu dcéru a má toľké starosti s tým.

Shutterstock

 

Dojčenie na verejnosti je ešte stále tabu

Keď sme boli prvýkrát vonku na večeri a Mel zakrytá dojčila Aspen, ľudia na ňu pozerali, ako keby na verejnosti cikala. Na tom, čo robila, nebolo nič sexuálne.

Myslel som na to, čím si Mel musela prejsť, aby naučila našu dcéru pravidelne sať  a bola v stave vyprodukovať dostatočné množstvo mlieka, myslel som na to, ako dlho musela čakať, kým dostala možnosť dojčiť svoje dieťa. Vtedy som mal chuť tých ľudí aj nafackať.

Ak vám hovoria, že rodičovstvo otvára oči, prvýkrát som vedel, o čom tá fráza je. S Mel sme boli manželia 10 rokov predtým, ako som po prvý raz videl, ako dojčí naše dieťa a teraz som objavil novú vec, kvôli ktorej si vážim ju aj všetky iné mamy.

Odosielam Váš hlas...
Hodnotenie: 5.0 z 5. Celkom 10 hlas(ov).
Kliknite na hviezdičky pre ohodnotenie článku.
O AUTOROVI

Anna Veselá

Vyštudovala som pedagogiku, ale odkedy som mamou, zisťujem, že sa stále mám čo učiť. Najviac o živote sa učím od svojich detí. Len čo zaspia, už aj píšem :)
Najčítanejšie
Komentáre k článku

smile zwinker Big Grins Confused Cool Cry Eek Evil Frown Mad Mr. Green Neutral Razz Redface Rolleyes Sad Surprised

Náš TIP
Komentáre k článku

smile zwinker Big Grins Confused Cool Cry Eek Evil Frown Mad Mr. Green Neutral Razz Redface Rolleyes Sad Surprised