Bežať , či nebežať?

Mária Kohutiarová 3

„Deti rastú s chorobami.“ To je obľúbená hláška mojej mamy, keď jej do telefónu zahlásim nevyspatým hlasom ďalší bacilový útok na našu čeliadku.

Asi to poznajú všetky mamy – ten okamih, keď náš drobec začína byť najprv mimo normálu správaním, hoci navonok sa zdá byť fyzicky zatiaľ všetko v poriadku. Vetrím zmenu – niekedy mi príde vhod, inokedy ma triafa – a zväčša sa nezvyknem v odhade mýliť. Do dvoch – troch dní je teta Bacilová u nás nasťahovaná aj s topánkami. Nehovoriac už o tom, že pravdepodobnosť štafetového efektu je 89% a keď už inak nie, tak do úplnej pohody stačí neubrzdený náraz do chladničky alebo iného neslušného objektu, ktorý sa neuhne, keď naše dieťatko frčí prvou kozmickou.

A teraz čo?

Tie chaotické pocity mám v sebe perfektne zažité. Od prvého okamihu, kedy zaúpiem a automaticky ruším bežný chod famílie a jej aktivít mimo domu až po zúrivé premýšľanie, ako na vec.

Kým organizačné presuny zväčša zvládnem napriek odporu nepostihnutej časti rodiny v priebehu jednej – dvoch hodín, /predsa len, aj keď to žiadny paragraf na nás nehovorí, manažment máme predsa v krvi/, najväčšie vypätie – samozrejme, ciťákové – je rozhodnutie, či ísť alebo neísť…

Nie som typ, ktorý by pre každé pichnutie v boku bežal k lekárovi a pýtal si doporučenku na okologické vyšetrenie. Lieky z lekárne, antibiotiká obchádzam z diaľky a rozhodne si ich sama nikdy nepýtam. A trochu tej sparťanskej výdrže žiadam aj od nášho potomstva. Na dôvažok, naša pôvodná pediatrička, /nech jej dá Pán Boh dobré spočinutie/, dokonale vo mne podporila istotu, že ¾ nárazových vecí zdravia zvládnem poriešiť aj sama. Našťastie, naša čeliadka trpí len bežnými sopľami, kašľami a ešte občasnými hnačkami, takže až taký problém to zas nie je. Ale aj tak to blikanie kontrolky občas v sebe cítim – lebo ochranný inštinkt matky vo mne funguje bez ohľadu na racionálnu zložku môjho ja.

Priznávam, že leto trávim zabíjaním dvoch múch v jednom, ak nie troch naraz. A tak venčím deti, zbieram bylinky a zároveň sa hádam aj na nich lepí. Potom v zime kombinujem získané z domu s lekciami múdrej bylinkovej knižky a konzultujem to momentálne so svojou predrahou sestričkou, ktorá ráči byť lekárkou. /Kým v tom stave nebola, visela som na drôte s našou pani doktorkou, po tom s kamarátkou – pediatričkou…/. Otec ma naučil jednoduché triky na zistenie zlomenín a „končatinových“ úrazov, takže to teraz maximálne využívam. Ale najviac zo všetkého verím svojej intuícii – vycítiť, ako sa dieťa má, do akej miery ešte vládze, zvážiť jeho danosti, povahu, výdrž, fyzickú odolnosť.

Bežím len málokedy hneď – skutočne len keď si neviem rady. Roky a deti ma naučili skúsenej vytrvalosti v liečbe, aj keď môj drahý už mierne kolabuje a ja sa len mocem po prebdených nociach. Zväčša zvíťazíme. Ale stane sa nám, že napriek vedomiu a schváleniu liečby lekárkou „ako domáci lekársky asistent“ prehrám a do čakárne predsa len naklušem.

Ako to riešite vy?

 

1 Hviezdička2 Hviezdičky3 Hviezdičky4 Hviezdičky5 Hviezdičiek (Žiadne hodnotenia)
Loading...
Author image

Mária Kohutiarová

Stále predovšetkým manželka, 7x mama, človek pre druhých. Chcem aj prostredníctvom riadkov priniesť presvedčenie, že svet je úžasné miesto a mať deti a rodinu je to najlepšie, čo nám mohlo byť dané.

články autora...

Komentáre k článku

  1. Ja taktiež idem k lekárke až ked si už sama neviem poradiť. Mne je zasa vytýkané že moje deti su chore preto, lebo som svoju 4 ročnú dcéru dala do MŠ. Ale ja si myslím že imunitu si musia akosi vybudovať.

  2. Zaujala ma hláška mamy, že “deti rastú s chorobami”…tiež to tak beriem, ale ja mám rodičov, ktorý za každú chorobu mojej dcéry obviňujú mňa…naposledy som počula hlášku, že keď nabudúce neoblečiem malú lepšie, tak ma už nikdy v živote nechcú vidieť….ďakujem za takých rodičov

Pridaj komentár