Vyhlásila vraj známa mojej známej, ktorá tiež vlastní jeden úplne originálny exemplár tohto vydania povahy. Tým vyjadrila všeobecne platné zdesenie rodiča takéhoto dieťaťa, prehlbujúce sa o každý deň puberty navyše.
Nejakým „nedopatrením“ sa stalo, že také dieťa, a nie jedno, máme doma aj my. Náš príbeh, v ktorom hrá hlavnú úlohu okrem nás dvoch rodičov aj naša staršia dcéra Viktorka, je úplne ukážkovým príkladom, čo sa s cholerikom robiť nedá a čo sa dá.
Viki bola špecifické dieťa od prvého okamihu počatia. Veľmi temperamentná, živá a svojbytná. Dodnes si pamätám vetu, keď môj drahý s nadšením hľadel na monitor ultrazvuku a moja doktorka trošku zmätene, ale s gracióznym úsmevom zahabkala: „Mamička, máte krásne dieťatko…! Má ručičky, má nožičky, má hlavičku…! A viac nevidím!“ Nebolo šance. Viki sa neuveriteľne hýbala ešte aj v posledných okamihoch pôrodu.
Mám šťastie, že pochádzam z obrovskej rodiny a popestovala som vagón detí – mladšími bratrancami a sesternicami počnúc. Ale aj tak taký exemplár, ako naša dcéra, sme nenašli. Z toho dôvodu ma jej prejavy už od pol roka /!/ značne zaskočili – hoci som sa cítila byť na rodičovstvo pripravená prakticky aj teoreticky. Viki naďalej pokračovala v neskutočnom tempe a nadšení, akým všetko robila a poznávala a na druhej strane k tomu pridala takú neuveriteľne svojskú silnú osobnosť, že sme žasli.
Samozrejme – prejavovalo sa to najmä vtedy, keď sa naše názory zrazili. Dokázala revať celé hodiny, modrela a jačala z trucu. Nezaberalo nič – ani dohováranie, ani smiech, ani prísnosť, ani krik, ani pár na plienky. Táto malá bytosť do troch rokov zaberala len na jediné – na vynesenie „z javiska“ rodiny alebo okolia do samoty, pokojné oznámenie môjho verdiktu a ponechanie jej „trucovitosti“ na vlastnom zvážení, kedy sa vráti.
Bolo to veľmi ťažké obdobie. Keď sa skončilo, mali sme pocit, že to bol len zlý sen. Viki bola a je veľmi šikovná, typický vodca, názorovo silný človiečik, ktorý sa nebojí konfrontácie ani v pomere 1 /jej osoba/ proti 100. Výborne sa učila, skvele kreslila, je prirodzený ťahúň kolektívu kdekoľvek – medzi súrodencami počnúc, cez školu a ihrisko končiac. Jednoducho – cholerik ako vyšitý. Nadôvažok sa plne podala – fyzicky, povahovo, výzorovo, nadaním do rodiny mojej mamy, kde je totálna zbierka cholerikov presne jej razenia. Nebolo o čom.
V čase, kedy sme boli na jednej vlne, nám jej povaha ani tak neprekážala – skôr naopak – a na búrlivé časy batoľacie sme si ani nepomysleli. Nemali sme ani v päte, žeby sa nebodaj mohli vrátiť. Ale oni… prišli.
Stalo sa to minulý rok, kedy nám Viki nečakane presne po novom roku vhupla fyzicky aj psychicky do puberty takou silou, až nás to vzalo. Neboli sme na to vôbec v jej necelých 10 rokoch pripravení, a už vôbec nie na to, že nám situáciu skomplikuje ešte aj jej vyrazená psoriáza v hroznom prevedení.
Viki neuveriteľne plakávala, bola neskutočne vzdorovitá, papuľnatá, sústavne v opozícii voči všetkému a všetkým a hlavne voči nám a z nás dvoch hlavne… voči mne, čo ma veľmi bolelo a zraňovalo. Mali sme neskutočné výmeny názorov, autorita ju dráždila do nepríčetnosti – doslova a bola ochotná okamžite zabuchnúť dvere a odísť kdekoľvek. Len preto, lebo nebola ochotná podriadiť sa pravidlám a situácii. Po hodine znovu slzy … ľútosti a odprosovania, priznanie nezvládnuteľnosti svojich pocitov a stavov… ja vyčerpaná na smrť a vnútorne ubolená viac, ako po týždennej šichte.
Báli sme sa o ňu. Bojovali sme nielen s jej psoriázou /ku ktorej sa ona postavila neskutočne statočne a zrelo/, ale aj s jej pubertou, s jej povahou, s našim vzájomným vzťahom a tiež aj sami so sebou a našimi predstavami o tom, ako budeme vychovávať naše deti. To, čo sme prežili pri najstaršom, o rok a pol múdrejšom synovi od nej, bolo neporovnateľné. Toto bol uragán!
Veľmi rýchlo sme pochopili, že musíme zmeniť taktiku. Klasickú neomylnú, nediskutovateľnú rodičovskú autoritu sme vyhodili hore komínom. Podľa vzájomnej dohody sme krik a napätie z našich vzájomných rozhovorov vylúčili, čo sa napokon stalo zložitejšie pre ňu, hoci to sama navrhla… Učili sme sa vzájomnému dialógu a počúvaniu sa.
Najdôležitejšie však boli dve veci: láska a modlitba. Pretože Viki ešte nie je zrelá, veľmi ťažko prijíma mnohé naše rozhodnutia. Pokiaľ vidíme, že je to v nej problematické, na rovinu jej povieme: „Ty teraz potrebuješ čas. Idem sa za teba modliť.“ Často krát sa do tichej rodičovskej modlitby pridala aj ona sama, aby sme potom v pokojnom dialógu našli riešenie problému.
A láska? Dávame jej pocítiť, že ju máme veľmi radi takú, aká je. Rešpektujeme jej názory a hľadáme v nich to, čo je dobré pre nás všetkých. Čo sa dá, zavádzame do našich rodinných rituálov. Často jej hovoríme, akí sme šťastní, že ju máme. A veľmi často sa objímame a hovoríme si: „Mám ťa rád.“ Najkrajšie na tom je, že je to spontánne a úprimné. Viki dnes znovu zaspáva večer s nami v objatí, v miernom laškovaní.
Do nášho vzťahu sa vrátilo to, po čom sme túžili – aby náš vzťah bol taký pekný, ako v tých časoch pokoja medzi batoľatom a pubertou. Dostali sme ešte aj pridané… je to oveľa nádhernejšie!
Pre tých, ktorí sú teda rovnako v koncoch alebo neistote ako my pred pár mesiacami, máme dobrú správu: aj cholerik sa dá vychovávať! Skúste to.
- ilustračné foto: Miro Čačík, www.koncertypredeti.sk
Váš komentár
Mám dcéru s oveľa väčším temperamentom, a verte mi, dá to zabrať. som na ňu sama, a som už úplne vyčerpaná. Má 20 a stále nie je v dohľade žiadne pokojné tempo. Sú to niekedy výbuchy že sopka je čajový odvar. V zápätí príde s prosíkom, nech odpustím. Pri takom dieťati to chce naozaj veľa lásky a nesmiernu trpezlivosť. Bola som aj u psychologičky, strata času, nakoniec zaberajú moje osvedčené metódy. Objatie a ukľudnenie v duchu ” ľúbim ťa, …si môj jediný poklad…..a pod. “
ja nemam dieta ale len teraz si uvedomujem a po vykonani testov som pochopila ze som cholerik a pri tom viem ze som bola v puberte sangvinikom a sama seba momentalne nezvladam preto aj uvazujem ist uz konecne ku psychologovi po radu nakolko si robim sama sebe napriek a aj okoliu ked citim tlak okolia ze co mam vykonat tak sa stiahnem a just to tak nespravim ako vsetci chcu ..proste tu najhorsiu situaciu si vyberiem a potom sa z ned deriem naspat …a ked sa nad tym vsetkzm zamyslim ze ako hovoria psychologicke knihy ze temperament mame uz urceny ja osobne si myslim ze sa da aj nadobudnut ..nakolko ja sama som vo vnutri zmenila
Kukas, Pehava; nemienila som nikomu sposobovat necakany ‘trn v pate’, ci nieco podobne (vsimnite si aspon uvod mojho predosleho prispevku: ”Nechcem tu vypisovat o diagnozach”), asi tolko. Nic viac uz nemam dodat. Ja osobne by som vzdy o moznosti dusevnej choroby uvazovala pri dlhodobo problemovom spravani, je to ochorenie ako kazde ine.
Maria, dakujem za clanok. My mame doma podobneho jedinca. Individualista, presne vie co chce, typicky vodcovsky typ. Ma sice len 3.5, ale ja uz teraz sa casto pytam, co bude, ked bude v puberte. My sa prave postupne dostavame do kludneho obdobia a mozem povedat, ze je to obrovska ulava, ked sa s nim da dohodnut. Mam aj mensieho 1.5 rocneho. Ten je od narodenia uplne ina povaha. S manzelom nas niekedy az zarazi, ze ked mu niekedy povieme co nesmie, tak to respektuje, posluchne. My uz automaicky ocakavame, ze si aj tak urobi podla seba.
U starsieho sa mi tiez potvrdilo, ze ked som prestala az tak “tlacit na pilu” a prejavila viac pochopenia, prestala iste veci riesit a samozrejme vela lasky k tomu, tak sa to vylepsilo. Inak aj to, ze nastupil do skolky nam velmi pomohlo. MA ovela vacsieho kolektivneho ducha a naucil sa, ze su situacie, kedy sa treba podriadit.
Ale toto moze pochopit naozaj len ten, kto take dieta ma. A pseudo diagnozy cez jeden clanok na internete, nech si pseudo terapeuti nechaju pre seba.
dada, neviem, ako urcujes diagnozu, ale ja by som si nikdy nedovolila na zaklade jedneho clanku toto povedat, zvlast, ak to dieta nevidis a nezazijes. Viki bola aj u psychologicky a nic patologicke jej nezistili. Diagnoza sa nerobi z jedneho clanku. Nakoniec, toto spravanie trvalo necely rok, teraz sme uz v norme, aka je bezna pre tento vek. Tolko ako autorka, ako mamy ma tvoje “presne” hodnotenie dost bolelo. Sla som s kozou na trh, aby som pomohla inym, mozno len jednemu, kto taky problem ma. Skus byt viac empaticka, kym vyslovis nieco take.
Pre Denisu:
Nechcem tu vypisovat o diagnozach, ale spravanie toho dievcatka ma charakter trvale emocne nestabilneho spravania, zmienka o jej ‘nezrelosti’, modlitby rodicov – to vsetko je mozno extremnejsi problem skor v rovine mentalneho zdravia, nez zalezitost charakterovej typologie.
Pridám názor z opačného brehu- ja sama som veľký cholerik a musím povedať, že takáto povaha je najväčším problémom pre človeka samotného a asi najlepším liekom je skutočné milé láskavé ale pritom dôsledné správanie okolia. Myslím, že to cholerika dokáže absolútne odzbrojiť. V puberte som bola rovnako neznesiteľná a protivná – paradoxne, ako batoľa úplne pokojná a kľudná. Cholerika je dobré fyzicky uštvať a v prípade výbuchu ho nechať vyšumieť až potom riešiť. Ke´d je v afekte nedokáže prijímať nijaký rozumný argument- má skrátka zatmenie. A hlavne to, čo tresne v návale hnevu vôbec nebrať vážne
My momentálne s našim krpčekom prechádzame batoľacím obdobím, takže predpokladám, že sme ešte na začiatku a pritom ďaleko od pubertálnych výčinov. Už teraz ale pozorujem cholerické výstupy svojho synčeka… Pokiaľ nie je do niečoho tlačený alebo v konflikte, je to bezproblémové a šikovné dieťa. I keď veľký individualista!
Akonáhle však nastane problém, nepomôže nič iné, len nechať jeho búrku prehrmieť dakde v tichom kúte… dohováranie, vysvetľovanie, krik, či poplácanie po zadku je to najhoršie a tiež celkom bez účinnosti, čo v danom momente môžete spraviť…
Až keď je kľud, potom si vysvetlíme situáciu tak, aby sme jej snáď už v budúcnosti predišli… z jeho i z mojej strany…
Dakujem za poucny pribeh. Nakolko mame dost podobne dieta (momentalne mame ten mierne oddychovy cas, ma 7.5 roka), uz dopredu sa poberty obavam. Aj my sme prisli k zaveru silou sa uz neda vyriesit nic, len laskou a porozumenim. Dufam teda, ze sa to podari zvladnut aj nam.
Váš komentár
O čo myslíte, že ide?
zaujíma ma to ďakujem
Tu snad ide o nieco trocha viac, nez o ‘cholericke’ spravanie.