ZDRAVIE.sk Šport7.sk Rodinka.sk
Internet.sk
ĽudiaĽuďom.sk Fony.sk ephoto.sk Dnes24.sk
streda 22.11.2017 | meniny má Cecília  
Zo životaRodičovské skúsenosti

Geniálny mamin trik, ako byť viac trpezlivejšia s deťmi

 Anna Veselá   20.06.2017   0

Z času na čas každému rodičovi prasknú nervy. Urobí alebo povie niečo, za čo ho neskôr fackuje hanba. Ale ospravedlní sa, ide sa ďalej. Je to normálne.

No občas sa možno pristihneme, že tých výbuchov je akosi priveľa, že sa opakujú častejšie, ako by sme chceli.

Zrazu máme pocit, že kričíme na deti skoro stále, že nemáme s nimi ani štipku trpezlivosti, práve naopak, rozčuľujú nás aj tie najnepodstatnejšie detaily.

Shutterstock

 

Zacyklovávame sa medzi ďalšími zlyhaniami a pocitmi viny.

Je to ako s predsavzatiami žiť zdravšie. Povieme si, že budeme viac cvičiť, menej jesť, vydrží nám to možno týždeň, dva.

Tak to býva aj s našimi rodičovskými ambíciami. Chceme byť viac pozitívni, ale po pár dňoch sa nám to rozsype ako domček z kariet. Bodaj by nie, keď naše deti sú tí najlepší testeri, ako prísť o nervy.

Dobrá správa je, že v tom nie sme sami.

Bojuje s tým každý deň veľa, naozaj veľa rodičov. Je dobré to vedieť. Je dobré navzájom sa podporiť, najmä ak sa usilujete zmeniť niečo na svojom rodičovskom prístupe.

Shauna Harvey našla na blogu The (reformed) idealist mother recept mamy Kelly, ako v kuse nestrácať nervy pri deťoch, ale reagovať viac pozitívne. Pokojnejšie, trpezlivejšie. Vyskúšala experiment s obyčajnými gumičkami na vlasoch.

 

„Dnes som vyskúšala niečo nové. Na zápästie som si dala 5 gumičiek, a to od chvíle, keď som ráno vstala až do momentu, keď som svojho syna uložila do postele.

Tých 5 gumičiek predstavuje každý raz, keď stratíte trpezlivosť alebo poviete niečo hrubé svojmu dieťaťu.“

Ako to funguje?

Ide o to, aby sa vám podarilo dostať každú gumičku naspäť na druhú ruku. Na to musíte urobiť 5 pozitívnych vecí so svojim dieťaťom, napríklad s ním tancovať, spievať si, čítať si knižku a podobne.

Týždňový test s obyčajnými gumičkami do vlasov Shaune pomohol. Pristihla sa pri tom, že je trpezlivejšia a lepšie zvláda synove zlé chvíľky. Takisto podľa jej slov lepšie reaguje, lebo prestala na neho kričať.

„Myslím, že my rodičia si vždy musíme spomenúť, že naše deti sú len deti a ešte stále sa všetko iba učia. My sme ich príkladom.“

Odosielam Váš hlas...
Hodnotenie: 5.0 z 5. Celkom 12 hlas(ov).
Kliknite na hviezdičky pre ohodnotenie článku.
O AUTOROVI

Anna Veselá

Vyštudovala som Pedagogickú fakultu UK, ale odkedy som mamou, zisťujem, že sa stále mám čo učiť. Najviac o živote sa učím od svojich detí. Len čo zaspia, už aj píšem :)
Komentáre k článku

smile zwinker Big Grins Confused Cool Cry Eek Evil Frown Mad Mr. Green Neutral Razz Redface Rolleyes Sad Surprised

Najčítanejšie

Náš TIP
Komentáre k článku

smile zwinker Big Grins Confused Cool Cry Eek Evil Frown Mad Mr. Green Neutral Razz Redface Rolleyes Sad Surprised